Foto: Supplied by LMK / IPA / IPA / Profimedia

Američki klimatolog Piter Kalmus napisao je za britanski list Gardijan svoje utiske o novom tragikomičnom apokaliptičnom satiričnom filmu Netfliks studija "Ne gledaj gore" (Don't Look Up) oskarovca Adama Mekeja sa Leonardom Dikapriom u glavnoj ulozi, koji je premijeru imao u decembru ove godine i osvojio mnoge gledaoce.

Tema filma je kometa koja juri ka Zemlji i niko ne radi ništa po tom pitanju, a to je Kalmusa, po njegovim rečima, podsetilo upravo na ono što se danas dešava sa krizom izazvanom klimatskim promenama.

PROČITAJTE JOŠ

Kalmus smatra da je ovaj satirični film iz njegovog ugla kao klimatologa koji, kako kaže, radi sve što može da osvesti ljude i izbegne propast planete, najtačniji film o zastrašujućem nedostatku reakcije društva na opasnost klimatskih promena koji je video.

Ovaj film u režiji Adama Mekeja, dobitnika Oskara za takođe satirični film „Opklada veka“ (The Big Short) o svetskoj ekonomskoj krizi iz 2008. godine, koji ga je napisao sa scenaristom Dejvidom Sirotom, savetnikom i piscem govora za demokratskog političara Bernija Sandersa tokom njegove predizborne kampanje za predsedničke izbore 2020. godine u Americi, prikazuje priču o doktorandu astronomije Kejt Dibijanski, koju igra Dženifer Lorens, i njenom introvertnom mentoru, doktoru Rendalu Mindiju, koga igra Leonardo Dikaprio, koji otkriju kometu „ubicu“, koja će sa sigurnošću od 99,7 posto udariti u Zemlju za svega šest meseci i uništiti je, navodi „N1„.

I ako znaju istinu ovo dvoje naučnika doživljava ignorisanje i ismevanje društva, a panika i očaj koji osećaju, navodi Kalmus, odražava paniku i očaj koji osećaju mnogi klimatolozi. U jednoj sceni, Mindi doživljava napad panike u kupatilu, a u drugoj Dibijanski na nacionalnoj televiziji vrišti od muke što se svi prave da ne čuju ono što im jasno govori. Kalmus navodi da se poistovetio sa ovim scenama i tvrdi da se upravo tako osećaju klimatolozi danas.

Ovo dvoje astronoma dobija 20 minuta vremena da objasne predsednici Amerike, koju igra oskarovka Meril Strip, šta se dešava, ali ona se oduševi kad čuje da sigurnost smaka sveta ipak eto nije baš 100 posto i stavlja interese svoje predizborne kampanje iznad interesa čitave planete. Očajni, dvoje naučnika odlaze u jutarnji tok šou ali voditelji pretvaraju njihovo upozorenje u šalu i umesto smaka sveta se bave pričom o raskidu popularne pevačice. Tu je i milijarder i vlasnik tehnološke kompanije nalik na Epl, koga igra Mark Rajlans, koji donacijama utiče na odluke predsednice u nadi da će zaraditi još više para od komete ubice.

Kalmus pak smatra da ovo nije film o tome kako bi čovečanstvo reagovalo na kometu ubicu već kako čovečanstvo ne reaguje na klimatske promene koje ubijaju planetu. Naime, Kalmus smatra da živimo u društvu u kome upkos potpuno jasnoj, aktuelnoj i sve goroj opasnosti od klimatskih promena političari ili ne veruju u klimatske promene ili otvoreno podržavaju industriju fosilnih goriva čak i posle ovogodišnjeg samita Ujedinjenih nacija „Cop26“ o klimatskim promenama, visokotiražne novine i dalje imaju oglase za fosilna goriva, a klimatske vesti redovno padaju u zapećak u odnosu na vesti iz sporta, dok razni preduzimači promovišu neverovatno rizična tehnološka rešenja za ovaj problem, a milijarderi prodaju apsurdne fantazije da će čovečanstvo moći prosto da se preseli na Mars.

Nakon 15 godina rada na tome da podigne svest o hitnosti borbe s klimatskim promenama, Kalmus je zaključio da javnost generalno, a svetski lideri naročito potcenjuju koliko brza, ozbiljna i trajna će biti klimatska i ekološka šteta, ako se čovečanstvo ne aktivira da to reši. Po njemu čovečanstvu ostaje možda još samo pet godina da spreči da se globalno zagrevanje poveća toliko da civilizacija kakvu poznajemo više neće biti moguća, kao i da se amazonska šuma i veliki antarktički ledeni pokrivać nepovratno unište.

Prema Kalmusu, planeta propada neverovatnom brzinom, a klimatolozi imaju još veći problem da to objasne javnosti nego astronomi u filmu, jer klima uništava svet tokom decenija, što je, kako kaže, strašno brzo kad se gleda iz ugla same planete, ali ekstremno sporo kad se gleda dnevni ciklus vesti pa nadolazeću opasnost od toga nije tako lako videti i shvatiti kao kometu na nebu.

Kalmus zato smatra da oni koji kažu da je film previše očigledan sa svojom satirom govore više o sebi nego o filmu, jer film prikazuje zastrašujuću istinu koju klimatolozi i drugi naučnici koji razumeju ozbiljnost klimatske opasnosti proživljavaju svaki dan, i nada se da će ovaj film, koji komično prikazuje koliko je teško probiti ustaljene norme uspeti da ih probije u stvarnosti.

Takođe se nada da Holivud uči kako da priča priče o klimatskim promenama koje su bitne umesto priča koje stvaraju udobnu distancu od velike opasnosti u kojoj smo jer prikazuju nerealistična tehnološka rešenja za nerealistične scenarije katastrofe. Po njemu, čovečanstvu trebaju priče koje ističu brojne apsurdnosti koje su rezultat toga što svi znamo šta nas čeka i kolektivno ne reagujemo na to.

Kalmus smatra da su nam takođe potrebne i priče koje prikazuju kako čovečanstvo reaguje racionalno na krize, i da nije nedostatak tehnologije ono što koči da do reakcije dođe, već da je potrebno da se čovečanstvo suoči sa industrijom fosilnih goriva direktno, prihvati da moramo da koristimo manje energije i pređemo sasvim u vanredno stanje. Po njemu, osećaj solidarnosti i olakšanja koji bi osećali kad se to desi, ako se desi, bio bi prekretnica za našu vrstu.

Na kraju zaključuje da nove činjenice neće stvoriti ovu socijalno-kulturološku prekretnicu, ali da bi više boljih priča moglo.

BONUS VIDEO: Nova.rs na snimanju serije „Kljun“

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk i Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar