Džejms Din
Džejms Din Foto: Courtesy Everett Collection / Everett / Profimedia

Kada je pre 65 godina, 30. septembra svojim novim automobilom marke "porše", zvanim "mali gad" sa prijateljima krenuo na trku u Kaliforniju, Džejms Din nije znao da će to biti njegova poslednja vožnja. Sudario se sa drugim automobilom na raskrsnici, potom sleteo sa puta, a vest je dospela na gotovo sve međunarodne naslove, u svetu pre digitalizacije. Drugi vozač je preživeo, ali dvadesetčetvorogodišnji mladić ostaje zauvek uklesan na pločniku kao simbol zbunjene, nemirne i idealističke mladosti pedesetih godina prošlog veka.

AUTOR: MILENA GAJIĆ

PROČITAJTE JOŠ

“Istočno od raja”, do vremena Džejmsove smrti, jedini je njegov film koji je bio emitovan u bioskopima. Da li je tačna ona dobra stara da se ljudi pamte po tome kako su otišli? Jer, „okrugle“ godišnjice rođenja slavnog glumca retko kada budu pomenute u medijima, ali se svaka godišnjica smrti, kao i ova “neparna šezdeset i peta“, koristi za velike tekstove, retrospektive i podsećanja na legendu.

„Buntovnik bez razloga“ je u bioskope ušao samo tri nedelje posle tragične smrti dvadesetčetvorogodišnjeg Dina. U razarajućoj drami koja se fokusira na emocionalno otuđenje troje mladih koje proizilazi iz adolescentnog rivalstva, igra zajedno sa Natali Vud i Sal Moneom. On kasnije postaje kulturna ikona svih generacija i kamen temeljac rastućeg omladinskog pokreta tog doba, jer je bio prvi film koji je progovorio iz tinejdžerske vizure. Posthumno, objavljeno je nekoliko naslova u kojima je Din portretirao nezadovoljne adolescente na ivici punoletstva.

U strahu da će dobiti izvesnu reputaciju i da će se od njega uvek očekivati da glumi ljutitog tinejdžera, Din se odlučuje za svoju sledeću ulogu – pomoćnika na teksaškom ranču, čija se priča kreće “od blata do zlata”.

“Džin” je izašao 1956. godine, u kome Din deli platno sa zvezdama poput Elizabet Tejlor i Rokom Hadsonom. Ovo je bio njegov poslednji film, a Din na svoj račun dobija još jednu nominaciju za Oskara, i time postaje jedini glumac koji je posthumno nominovan dva puta.

View this post on Instagram

well suited

A post shared by James Dean (@jamesdean) on

Džejms Bajron Din rođen je 8. februara, 1931. godine u Marionu, Indijani. Sa roditeljima se 1935. preselio u kalifornijsku Santa Moniku. Međutim, majka, sa kojom je bio jako blizak i koja je podsticala njegove glumačke ambicije od malih nogu, umire od raka materice, pre nego što je Džejms proslavio svoj deveti rođendan. Nakon toga, otac ga je vratio u Indijanu da živi kod tetke i teče na farmi u mestu Fermont, gde je i odrastao, pa mnogi to mesto smatraju i njegovim rodnim gradom.

PROČITAJTE JOŠ

Nakon mature 1949. godine, Din se odselio u Los Anđeles radi studija na koledžu Santa Monika, gde je živeo sa ocem i maćehom. Međutim, posle nekoliko meseci turbulentnog života u novoj porodici, 1951. godine je definitivno napustio studije i po nagovoru prijatelja i reditelja Džejmsa Vajtmora odselio se u Njujork kako bi se ozbiljnije posvetio glumačkoj karijeri. Nakon ispisa sa fakulteta, nadolazeći glumac se prvi put pojavio na televiziji u reklami za Pepsi, upisao je čuvenu glumačku školu UCLA u Njujorku, gde je ujedno dobio i prve uloge u malim brodvejskim predstavama, a zatim i nekoliko manjih i neprimetnih, doduše holivudskih uloga, da bi se najzad preselio u Njujork 1951. godine.

Postoji jak argument da su Din i Marlon Brando zauvek promenili sferu filma. Pre Dina, muški glumci su bili snažni, muževni i uloge koje su predstavljali su ih često još više činile takvima. “Cmizdarije” su bile rezervisane za ženske uloge. Muškarci su svoje tekstove kazivali čitko i odlučno, uvek boljom stranom lica okrenuti prema kameri, dok se Din ponašao prirodno, a ne kao filmska zvezda, kako u svojim ulogama, tako i u privatnom životu. Ovo je glavna stvar koja je tragično nastradalog glumca izdvajala iz mase istih i kroz vreme ga označila kao simbol buntovništva.

View this post on Instagram

Who's the James Dean in your life?

A post shared by James Dean (@jamesdean) on

Njegov “kul”, buntovnički imidž je praktično postao sinonim za rokenrol. Grupa The Eagles je o njemu napisala pesmu, a Džon Lenon je jednom prilikom rekao: „Da nije bilo Džimija Dina, ne bi bilo ni Bitlsa“. Džoni Dep je koordinirao i stvorio audio dokumentarac o Dinu, a mnogo glumaca ga je predstavljalo u filmovima. Jedan od njih je Džejms Franko. U modi, njegov stil je inspiracija za mnoge. Prvenstveno, noseći običnu belu majicu, zajedno sa farmericama je trend koji se održao sve do danas.

View this post on Instagram

Eyes that hold a million thoughts

A post shared by James Dean (@jamesdean) on

Posle sudara, godinama su se širile glasine kako Din nije zapravo mrtav, već da živi tajnim i skrivenim životom. Takođe, postojale su priče da je homoseksualac, da je „porše“ u kom se slupao zapravo bio uklet i još mnogo drugih.

Delom nošen tim glasinama, mit o Dinu kao čoveku i glumcu se samo dizao kako su godine prolazile. Din je zabeležen kao neko ko veruje da “glumac mora interpretirati realan život”. Na platnima i fotografijama, Džejms zauvek ostaje mladić i predstavnik socijalnog otuđenja i prkosa normama, kao i predstavnik nečega na šta će se generacije ugledati i doživljavati kao projekciju svojih života.

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk i Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare