Zbog značaja koji imaju za čovečanstvo, pojedina prirodna i kulturna dobra širom sveta, na osnovu odluke Komiteta Organizacije za nauku, kulturu i obrazovanje Ujedinjenih nacija – UNESCO, mogu da se nađu na listi zaštićenih kulturnih dobara. Za sada je više od 1100 mesta širom planete pod Uneskovom zaštitom.

Međutim, i pored stavljanja na listu, neka od tih mesta mogu da izgube taj status, pre svega, zbog čovekovih aktivnosti koje ugrožavaju karakter zaštićene lokacije, kao što su posledice koje donose ratna razaranja ili prekomerni razvoj koji ugrožava prirodna dobra.

Do sada su samo dva lokaliteta uklonjena sa Uneskove liste i to arapsko svetilište Orik u Omanu 2007. godine zbog istraživanja nafte i gasa, kao i dolina Labe u Nemačkoj 2009. godine, posle izgradnje mosta preko zaštićene lokacije u Drezdenu.

Sa liste bi mogli da budu uklonjeni rezervat divljači Selous u Tanzaniji, zbog brane koja je izgrađena na kopnu, kao i Pomorski trgovački grad u Liverpulu, Velika Britanija, jer je UNESCO zabrinut zbog ponovnog razvoja pristaništa.

Veliki koralni greben u Australiji, takođe bi mogao da se nađe na listi lokacija koje bi izgubule zaštitu Uneska. Ugroženi su i Venecija i njena laguna, delovi Budimpešte, vulkani na Kamčatki, Ohridsko jezero u Severnoj Makedoniji…

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar