Svake godine stotine ljudi u bizarnim nošnjama i maskama izlaze na ulice inače uspavane varoši Vevčani u Severnoj Makedoniji na tradicionalno karnevalsko slavlje.
Za Vevčanski karneval se govori da datira od pre 1.400 godina, održava se polovinom januara i postao je naročito popularan tokom poslednjih nekoliko decenija i sada privlači na hiljade posetilaca iz čitavog regiona i Evrope.
Za meštanina Sašu Betoskog karneval „predstavlja svetinju“, „ova dva dana se otvara svemir za Vevčane. Sve nebeske sile su ovde“, kaže on.
Iako ova manifestacija danas privlači turiste, Betoski kaže da je tradicija očuvana zahvaljujući stanovnicima mesta.
„Ovdašnji narod vekovima čuva tu tradiciju i mi je nastavljamo, prenosimo je našoj deci i narednim generacijama“, kaže Betoski.
Učesnici karnevala, koji ima paganske korene, često ističu i političku satiru, a unikatne maske koje se nose su strogo čuvana tajna do dana parade kada se izlazi na ulicu uz zvuke tradicionalne muzike.
Najčešći kostimi uključuju đavole, demone i druge mitske likove, od kojih su neki inspirisani paganskim verovanjima i ritualima.
Vevčani su smešteni na šumovitim padinama planine Jablanice na jugozapadu Severne Makedonije.
Krajem prošlog veka varoš je donela svoj ustav, svoju valutu i pasoš, proglasivši nezavisnu Republiku Vevčani.
Njena samoproglašena nezavisnost se smatra pokušajem privlačenja turista i podsmevanje politici, pri čemu je i sam gradonačelnik Vevčana poklanjao pasoše odabranim gostima.
Podsetimo, 2021. godine ni zabrana okupljanja zbog koronavirusa nije uspela da zaustavi učesnike karnevala pa je došlo do sukoba sa policijom gde su demoni i zombiji izvukli deblji kraj.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar