Samo tokom poslednjih mesec dana u Zlatiborskom okrugu požari su progutali oko 500 hektara četinarskih šuma, čija su stabla neretko vekovna. Najugroženije su četinarske šume, a kako više od 90 odsto četinara raste u Zlatiborskom okrugu, tako su i požari na ovom području najčešći.

Materijalne štete od požara su milionske ali su još veće ekološke i socijalne koje nije lako ni proceniti a nadoknaditi nije ni moguće.

Regionalna asocijacija vlasnika privatnih šuma „Omorika“, koja deluje na teritoriji Zlatiborskog okruga, ističe da je prevencija jedini način, posebno u privatnim šumama koje čine polovinu šuma u Srbiji.

Osnovne preventivne mere u zaštiti šuma od požara podrazumevaju izgradnju dovoljno guste mreže protivpožarnih puteva i šumskih proseka kojima se veći šumski kompleksi fizički razdvajaju na manje.

„Vlasnici privatnih šuma su trenutno najzainteresovaniji za izgradnju šumskih puteva zbog pristupa svojim šumama, tako i protivpožarnih puteva, koje mogu da koriste za sanaciju od požara“, ističe Savo Bešlić.

Vlasnici privatnih šuma, koje čine oko 50 odsto šuma u Srbiji, često nisu upoznati sa zakonskim mogućnostima koje imaju i zbog toga su bitna udruženja koja će pomoći vlasnicima šuma i kroz projekte koje sprovode.

„Pojekat koji se trenutno realizuje “Od šuma za šume“ fokusiran je na sredstva budžetskog fonda za šume sa lokalnog nivoa. Republici pripada 70 odsto tog fonda i plasira se kroz Upravu za šume, dok 30 odsto tih sredstava može da se koristi kroz budžete lokalnih samouprava. To se do sada nije događalo jer sistem povrata novca u lokalne samouprave nije najbolje uređen i lokalne samouprave nisu svesne postojanja ovog novca .U Zlatiborskom okrugu to je preko 10 miliona dinara na godišnjem nivou koje ostaje neutrošeno za unapređenje stanja šuma“, naglašava šumski inženjer Ðorđe Marić.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar