Gradovi nastaju tako što čovek otima od prirode, ali je važno kako se zahtava u prirodu, a mi ovde na Balkanu to činimo brutalno, bez oslanjana na struku, ocenila je profesorka Vesna Rakić Vodinelić.

Ona je na konferenciji inicijative „Vidi, gari, možemo zajedno“, rekla da predstavlja organizaciju Most solidarnosti koja se bavi povezivanjem i saradnjom severa i juga zemlje, pitanjima ekologije i zagađenja i temom solidarnosti sa potčinjenima. A, svi smo potčinjeni ako nismo članovi Srpske napredne stranke, ocenila je ona.

Rakić Vodinelić je ocenila da je pitanje ekologije par ekselans političko pitanje, jer su ovde razlozi zagađenja zasnovani na korupciji i partikularnom investicionom građevinarstvu.

Beograd nije uspeo da spreči rušenje jednog kvarta, a u gradu se sve više pojavljuje devijantna gradnja, čiji su simboli Beograd na vodi i spomenik Stefanu Nemanji, rekla je ona.

Novinarka Vesna Šoti upozorila na projekat Novi Sad na vodi i pomeranje nasipa na Dunavu. Ona je ukazala da se u Novom Sadu narušava fizionomija grada urbanističkim haosom, a sada je meta Šodroš, rukavac na Dunavu.

Namera je, istakla je ona, da se isuši i pomeri nasip, da se uđe u korito reke, čime će se narušiti i plovni put Dunava.

Da ne govorim o mogućnosti od poplava u tom slučaju, rekla je Šoti uz podsećanje kako su svi 1965. godine branili Novi Sad od strašne poplave.

Ogromni su lični interesi, sumnjamo, jer nemamo dokaze, da se izgradi Novi Sad na vodi, rekla je Šoti i istakla da se u inicijativu „vidi, gari, možemo zajedno“ okupilo devet nevladinih organizacija, uz podršku tri opozicione stranke u gradu.

Zoran Gajić iz Grupe za konceptualnu politiku rekao je da se građani sve više udalajavju od političkog organizovanja, zbog čega ih poziva da se sami uključe u politiku.

Ove godine su izbori za mesne zajednice u Novom Sadu, pozivam sve ljude da učestvuju na njima, da biraju i da budu birani, da se ohrabre i uđu u taj prostor, rekao je Gajić.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar