"To nije iznenađenje za mene i za struku - možda jeste za javnost, za nas nije", odgovara hladnokrvno dr Emina Milošević, imunolog i Docentkinja na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Zašto je onda ovo - sumnja u učestalost davanja vakcine - jedna od najupornijih zabluda srpske javnosti?

„Vakcine koje traju ceo život su žive vakcine. One koje nisu žive, a nijedna od ovih nije, ne daju dugovečni imunitet, procene su bile, ako se sprovede masovna imunizacija – neće nam trebati ni treca doza. Ali to – masovna imunizacija – se nije desilo. I zato sada imamo potrebu za trećom dozom“, objašnjava dr Milošević.

Davati vakcine za određene vrste bolesti više puta – nije neuobičajena šema.

To je vrlo uobičajeno u vakcinologiji. Na primer, protiv hepatitisa, rok je 6 meseci. Za neke druge vakcine – rok je 12 meseci. Za neke – poput antitetanus zaštite – je granica pet godina. To nije iznenađenje za mene – možda jeste za javnost“, zaključuje dr Milošević.

Važno je napomenuti da je u Srbiji trenutno u toku davanje treće, buster doze, a prema preporuci RFZO treća, buster doza vakcine treba da bude od istog proizvođača kao i prve dve koje ste primili.

Dr Milošević pitali smo i:

Zašto tako brzo moramo da primimo treću dozu, zašto imunitet protiv korone ne traje ceo život?

Zašto se zaražavano i posle dve doze vakcina?

Zašto nam odmah nisu rekli za treću dozu, zašto se inicijalno krenulo sa dve?

Hoće li biti i četvrte doze?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare