Rezidba voća u čačanskom kraju je počela, ali, kako kažu voćari, nepovoljni klimatski uslovi će uticati na prinos. Očekuju neizvesnu sezonu. Takođe, izražavaju bojazan da će biti mrazeva koji će doprineti izmrzavanju cvetova, što će dodatno uticati na rod.
Prema rečima Žarka Damljanovića iz sela Miokovci kod Čačka toplo vreme, odnosno visoke temperature utiču nepovoljno pre svega na kajsiju.
„Rane sorte su počele da cvetaju, a poznije će procvetati za pet, šest dana. Na pojedinim parcelama koje su izložene suncu počeli su da se otvaraju pupoljci“, objašnjava Damljanović za Nova.rs.
Budući da pod jabukom, trešnjom i šljivom ima nekoliko hektara, slična situacija je i sa ovim voćem.
„Čuo sam da su u Vojvodini jabuke počele da puštaju listiće, u pitanju je sorta „Gala“ , pa će i one procvetati rano u odnosu na prethodne godine. S obzirom na to da postoji velika verovatnoća da će biti mrazeva, sleduje nam oštećenje“, objašnjava Damljanović.
Kako ističe naš sagovornik, vrlo verovatno će se hladnije vreme odraziti na svo koštičavo voće.
„Izmrznuće kajsija, šljiva, nektarina i breskva, pa će uslediti loš prinos. Ovo je zaista prerano vreme cvetanja“, objašnjava Žarko Damljanović.
Kako dodaje pod trešnjom ima 4,5, kajsijom i jabukom po 3,5 i šljivom tri hektara.
Prema njegovim rečima, obavljeno je bakarno prskanje kajsije, a za petnaestak dana mora da se odradi odgovarajući tretman i na ostalom voću.
„Jabuka ima slab rodni potencijal, dok je ostalo voće lepo spremilo rod za ovu godinu. Međutim, ljudi su mnogo razočarani. Ne nadamo se nekoj ceni. Jabuka od prošle godine ne može da se proda, osim što ide za preradu – sokove, rakiju i džemove. Izvoza ovog voća skoro da nema, a cena prve klase ‘ajdareda’ je oko 40 dinara, a već za drugu nema kupaca“, zaključio je Žarko Damljanović za Nova.rs.
Dr Aleksandar Leposavić iz Instituta za voćarstvo Čačak kaže da je voće prekinulo fazu fiziološkog mirovanja.
„Kod najvećeg broja voćnih vrsta je započet postupak vegetacije, što se naročito odnosi na koštičavo voće. Poces je nepovratan, a dalji razvoj situacije zavisi od vremenskih uslova u narednom periodu“, objašnjava dr Aleksandar Leposavić za naš portal.
On voćarima pre svega preporučuje adekvatnu rezidbu.
„Takođe se mora primeniti odgovarajuća zaštita, jer su bolesti i štetočine krenule zajedno sa vegetacijom“, zaključio je dr Aleksandar Leposavić za Nova.rs.
BONUS VIDEO: Voćar iz Malog Izvora počupao 2000 sadnica višnje – otkupna cena i hladnjačari su mu došli glave