Foto:OceanGate Expeditions / Xinhua News / Profimedia; EPN/Newscom / Newscom / Profimedia

Jedan od stradalih putnika podmornice "Titan" bio je Pol-Anri Naržole. Ovaj istaknuti ronilac poznavao je olupine Titanika kao svoj džep, jer je 35 puta zaranjao od ostataka legendarnog broda. Čak, nadimak mu je bio "gospodin Titanik". Ipak, poslednja ekspedicija bila je kobna po Naržolea.

Naržole je imao decenije iskustva u istraživanju olupina Titanika ka kojoj se turistička podmornica „Titan“ uputila kobne nedelje popodne. Bio je deo prve ljudske ekspedicije koja je posetila slavnu olupinu 1987. godine, a bio je i direktor podvodnog istraživanja u „RMS Titanic Inc“, kompaniji koja ima ekskluzivna prava na spašavanje artefakata sa broda.

Prema njegovoj biografiji na veb stranici kompanije, proveo je 22 godine u francuskoj mornarici, gde je dospeo do čina komandanta. Izvršio je 35 ronjenja do olupine Titanika i nadgledao pronalaženje 5.000 artefakata, zbog čega je i dobio nadimak „gospodin Titanik“.

Kako je pisao „Njujork post“, Naržole je oborio rekord za najdublje ronjenje na 11 kilometara ispod površine vode.

Jednom prilikom novinar ga je upitao da li se ikada uplašio da zaroni 4.000 metara kako bi došao do olupina Titanika, na šta mu je Naržole rekao da kad se čovek nađe veoma dubokoj vodi, mrtav je pre nego što shvati šta da se nešto dešava, „tako da to jednostavno nije problem“.

Foto:EPN/Newscom / Newscom / Profimedia

Narožole je rođen 1946. godine u Francuskoj, a detinjstvo je proveo sa svojim roditeljima u Africi, da bi se kasnije preselio u Kazablanku u Maroku gde je živeo 13 godina. Bio je oženjen televizijskom reporterkom Mišel Marš do njene smrti 2017. godine.

Porodica francuskog ronioca oglasila se saopštenjem u kojem odaje počast „jednom od najvećih istraživača dubokog mora u modernoj istoriji“. Navode da će ga „pamtiti do kraja života“ i da je bio „izvanredan otac i muž“.

„On je čovek koji će ostati upamćen kao jedan od najvećih istraživača dubokog mora u modernoj istoriji. Kada pomislite na Titanik i sve što znamo o brodu danas, pomislićete na Paul-Anri Naržolea i njegovo legendarno delo“, navodi se u saopštenju porodice.

Dodaju da će ostati upamćen „po velikom srcu, neverovatnom smislu za humor i koliko je voleo svoju porodicu“.

„Nedostajaće nam danas i svakog dana do kraja života“, navode.

Ko su bili ostali putnici podmornice?

Pored Naržolea, u podmornici koja je implodirala, bili su i otac i sin iz Pakistana Šahzada Davud (48) i Sulejman Davud (19), zatim milijarder Hamiš Harding, kao i izvršni direktor „Oušen Gejta“ Stokton Raš.

Milijarderi iz Pakistana

Porodica Davud je među najbogatijima u Pakistanu, ali ima jake veze sa Velikom Britanijom i veruje se da živi u vili u Sariju. Šahzadin otac Husein je predsednik korporacije Davood Hercules, koja proizvodi hemikalije, i Engro Corporation, koja proizvodi đubriva. U saopštenju njihov porodica je navela da je dvojac krenuo na „putovanje da poseti ostatke Titanika u Atlantskom okeanu“.

Milijarder koji je voleo da roni i leti

Na spisku putnika bio je i milijarder, biznismen i istraživač, Hamiš Harding.

Na društvenim mrežama uoči ulaska u podmornicu, Harding je rekao da je „ponosan što je konačno objavio“ da će biti u misiji na olupini Titanika. Harding je istakao da će, zbog najgore zime u Njufaundlendu u poslednjih 40 godina, ta misija verovatno biti prva i jedina misija na „Titaniku“ ove godine.

Harding je bio avanturista koji drži tri Ginisova svetska rekorda, uključujući najduži boravak na punoj dubini okeana u podmornici sa posadom. Zajedno sa istraživačem okeana Viktorom Veskovim u martu 2021. godine zaronio je na najveću dubinu na svetu, u Marijanskom rovu, u zapadnom Pacifiku. Harding je, takođe, u junu 2022. godine leteo u svemir, na raketi Nju šepard kompanije „Blu oridžin“.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar