Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko predložio je danas predsedniku Rusije Vladimiru Putinu na sastanku u Sočiju da Moskva i Minsk uspostave trilateralnu saradnju sa Severnom Korejom.
Izrazio je zadovoljstvo zbog sastanka Putina i lidera Severne Koreje Kim Džong-una.
„Smatram da možemo da razmišljamo o trilateralnoj saradnji. Znam da su Korejci veoma zainteresovani za rad sa Rusijom. Mislim da će biti posla za Belorusiju, uzimajući u obzir postojeće probleme“, izjavio je Lukašenko.
„Rusija će razvijati saradnju sa Severnom Korejom u okviru međunarodnog prava“, saopštio je danas Putin.
On je tokom razgovora sa beloruskim predsednikom Aleksandrom Lukašenkom naglasio da je Severna Koreja sused Rusije, sa kojim mora da gradi dobrosusedske odnose, poštujući sve međunarodne norme.
Naglasio je i da sastanak predsednika Rusije Vladimira Putina i severnokorejskog lidera Kim Džong Una nije senzacija, već tradicija.
Prethodno su ruski predsednik Vladimir Putin i severnokorejski lider Kim Džong Un razgovarali na kosmodromu Vostočni u Amurskoj oblasti Rusije. Nakon pregovora u proširenom sastavu, održan je lični sastanak dvojice lidera.
Administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena saopštila je da je zabrinuta u vezi bilo kakve vrste potencijalne odbrambene saradnje između Rusije i Severne Koreje, i da “neće oklevati“ da uvede dodatne sankcije Moskvi i Pjongjangu, ako dve zemlje zaključe nove sporazume o naoružanju.
„Rusija ima korist od sankcija koje su joj uvedene, jer stiče nove kompetencije“, izjavio je Putin.
On je rekao da je nedavno posetio dve najveće građevinske lokacije u energetskom sektoru povezane sa gasom i gasnom hemijom.
„Želim da kažem nešto o ograničenjima koja nam se uvode. Evropske kompanije odbile su da nam daju opremu i kompetencije, očigledno u nadi da nam to nedostaje. Vratili smo sve kompetencije, apsolutno sve. Ogromna preduzeća svetske klase biće otvorena u bliskoj budućnosti“, poručio je Putin.
Putin je napomenuo da bivši evropski partneri Rusije govore da su bili prisiljeni da prekinu saradnju sa Moskvom, uprkos velikim razmerama njihovih gubitaka.
Prema njegovim rečima, pojedine velike kompanije iz oblasti visoke tehnologije morale su da smanje broj zaposlenih za 50, odnosno 70 odsto, a Rusija je na putu obnove i dobija dodatne inženjerske kompetencije, što je „veoma dobro“.
„Naš cilj u tom smislu je očigledan“, naveo je Putin.
Putin je dodao da Rusija ima još posla, posebno u polju visoke tehnologije, što je u većoj meri posledica sankcija.
BONUS VIDEO Susret Kima i Putina