ilustracija Foto:shutterstock

Eskalacija sukoba na Bliskom istoku proteklih dana dovela je do preusmeravanja letova i povećanja vazdušnog saobraćaja iznad Bosne i Hercegovine za oko deset odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Ovo je saopštio direktor Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA) Davor Primorac nakon što je Evropska agencija za regulisanje vazdušnog saobraćaja (Eurocontrol NM) organizovala hitni krizni sastanak sa BHANSA, preneli su danas sarajevski mediji.

Bh. agencija je obaveštena o preusmeravanju letova, što će dovesti do povećanja saobraćaja iznad BiH.

„Eskalacija sukoba na Bliskom istoku može uticati na vazdušni saobraćaj iznad BiH, zbog preusmeravanja letova, promene potražnje putnika, ekonomskih posledica, međunarodnih odnosa i bezbednosnih pitanja, koja utiču na poverenje putnika u vazdušni saobraćaj”, rekao je Primorac.

Evropska agencija za bezbednost vazdušnog saobraćaja (EASA) objavila je preporuku aviokompanijama da izbegavaju vazdušne prostore Irana, Libana i Izraela, dok je vazdušni prostor Ukrajine zatvoren od početka sukoba s Rusijom.

PROČITAJTE JOŠ

„Zbog geografskog položaja Bosne i Hercegovine, u skladu sa trenutnim scenarijem preusmeravanja letova, očekujemo da se trend povećanja broja letova održi na istom nivou, posebno između zemalja Bliskog istoka, kao što su Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati i zemalja poput SAD, Švajcarske, Austrije i Španije“, naveo je on.

Primorac je ocenio da će trend razvoja vazdušnog saobraćaja u velikoj meri zavisti od razvoja situacije na Bliskom istoku, upozorivši da bi dalji razvoj i moguća eskalacija sukoba mogli izazvati ozbiljne poremećaje u vazdušnom saobraćaju.

„Moguće su i promene u rasporedima letenja aviokompanija koje bi uključivale aerodrome u BiH, te očekujemo veći broj humanitarnih, poslovnih i diplomatskih letova kroz vazdušni prostor BiH“, dodao je on.

Naveo je i da trenutno postoje naznake o smanjenju broja letova prema Turskoj, kao i otkazivanje letova velikih kompanija poput Britiš Ervejza, Lufthanze, Rajanera i drugih prema Tel Avivu, Teheranu i Bejrutu.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar