Rusija u sledećih nekoliko godina planira izgraditi desetine zatvorskih kampova u Ukrajini, što je još jedan znak koliko je Moskva spremna da produži svoj brutalni rat.
Novi izveštaj AP otkriva kako je na hiljade ukrajinskih civila zatvoreno u zatvorskim kolonijama širom Rusije i teritorija pod ruskom okupacijom. Zatvorenike drže u neverovatno prljavim ćelijama, a prisiljavaju ih da kopaju rovove za ruske vojnike na frontu, ali i masovne grobnice za druge zatvorenike, prenosi Biznis Insajder.
AP je na uvid dobio dokument ruske vlade, u kojem stoji kako Moskva do 2026. planira izgraditi dodatnih 25 zatvorskih kolonija i šest centara za pritvor širom okupirane Ukrajine, prenosi N1 Zagreb.
Ovaj plan još jednom pokazuje ono što analitičari opisuju kao “rusku viziju za produženi rat” nakon što je čvrsti otpor Ukrajinaca ugasio ruske nade u brzu pobedu na početku invazije.
Stručnjak za rusku vojsku u tink-tanku RAND Korporejšen Dara Masikot ranije je naglašavala da ruski izmenjeni zakoni o mobilizaciji navode na zaključak da ruska vlada “metodično prolazi kroz proces podizanja spremnosti i produženje rata.”
U aprilu ove godine ruski parlamentarni poslanici izmenili su zakone o mobilizaciji kako bi vladi omogućili da obaveštenja o mobilizaciji šalje digitalnim putem, što bi trebalo ubrzati proces mobilzacije muškaraca. Takođe su povećane kazne za izbegavanje poziva u vojsku.
Zvaničnik nemačke obavještajne agencije Bruno Kahl u maju je upozorio kako je Rusija još uvek sposobna za dugotrajni rat, naglašavajući da zemlja ima mnogo ljudstva i velike zalihe municije.
U komentarima tokom poseta Vijetnamu istog meseca, bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev, koji sada obavlja dužnost zamenika zvaničnika ruskog veća sigurnosti, takođe je naveo kako bi sukob mogao trajati godinama, „možda i decenijama“.
“Dokle god postoji ova vlast u Kijevu, gledaćemo u, recimo, tri godine prekida vatre, dve godine sukoba, i onda ispočetka,” rekao je Medvedev.
Iz Instituta za proučavanje rata navodi se da dugi rat nije bio prvotni cilj Kremlja, već da je reč o promeni pristupa nakon što Rusija nije uspela brzo okupirati ključne regije u Ukrajini na početku rata.
Institut takođe navodi da je narativ produženog rata nešto što Rusija želi progurati kako bi na taj način pokušala da oslabi odlučnost Zapada da nastavi da pomaže Ukrajini.
Kijev je pokrenuo svoju dugo očekivanu kontraofanzivu početkom juna, no operacija ide sporije nego što se očekivalo, a ukrajinski vojnici ostvaruju minimalne napretke.
BONUS VIDEO: Velikom vojnom paradom obeležen Dan pobede u Moskvi