Foto: Gavriil Grigorov / TASS / Profimedia

Smatra se da je Rusija izgubila stotine tenkova u roku od mesec i po dana od početka invazije na Ukrajinu.

Vojni eksperti pripisuju gubitke naprednom protivtenkovskom naoružanju koje su zapadne nacije poslale Ukrajini i lošem načinu na koji je Rusija koristila svoje tenkove.

Koliko su veliki gubici Rusije?

Ukrajinske oružane snage kažu da je Rusija izgubila više od 680 tenkova. U međuvremenu, Orik – vojni i obaveštajni blog koji broji ruske vojne gubitke u Ukrajini na osnovu fotografija poslatnih iz ratne zone – kaže da je Rusija izgubila više od 460 tenkova i više od 2.000 drugih oklopnih vozila.

Prema Rand Korporejšn i Međunarodnom institutu za strateške studije, Rusija je na početku sukoba imala ukupno 2.700 glavnih borbenih tenkova, prenosi BBC.

Koliko je bilo efikasno protivtenkovsko oružje?

SAD su isporučile Ukrajini 2.000 protivtenkovskih projektila Džavelin na početku sukoba i od tada su poslale još najmanje 2.000. Džavelin se može ispaliti tako da projektil eksplodira na vrhu tenka, gde je oklop najslabiji, navodi proizvođač Lokhid Martin.

Mnogi ruski tenkovi su opremljeni reaktivnim oklopom, koji apsorbuje udar projektila. Međutim, Džavelin ima dve bojeve glave. Jedna oduva reaktivni oklop, a druga probija šasiju ispod.

Velika Britanija je takođe poslala najmanje 3.600 lakih protivtenkovskih raketa sledeće generacije (NLAW). One su takođe dizajnirane da eksplodiraju dok prolaze preko relativno izloženog vrha kupole tenkova.

„Džavelin i NLAW su veoma moćni“, kaže Nik Rejnolds, istraživački analitičar za kopneno ratovanje na Kraljevskom institutu ujedinjenih službi (RUSI).

„Bez ove smrtosne pomoći, situacija u Ukrajini bi bila sasvim drugačija“, dodaje se.

SAD isporučuju Ukrajini preko 100 pritivtenkovskih dronova Svičblejd. Poznati kao „kamikaze“, ove bespilotne letelice mogu da lebde iznad mete kilometrima daleko do operatera, a zatim da pandu na tenk, uništavajući ga bojevom glavom na vrhu.

Koliko je za sve kriva ruska taktika?

Danas ruska vojska deluje preko bataljonskih taktičkih grupa, koje su samostalne borbene jedinice sastavljene od tenkova, pešadije i artiljerije.

Foto: Gavriil Grigorov / TASS / Profimedia

Precizan sastav ovih jedinica može varirati, ali generalno se sastoje od velikog broja oklopnih vozila, ali relativno malog broja pešadijskih trupa.

„Rusija ima relativno malo vojnika na koje može da se osloni“, kaže Filip O’Brajen, profesor strateških studija na univerzitetu Sent Endruz, „tako da su bataljonske taktičke grupe način da se stvori borbena jedinica koja može da nanese mnogo udaraca“.

„Oni su dizajnirani da napadnu brzo i dosta moćno. Međutim, imaju vrlo malo zaštite u smislu pešadijskog osoblja, koje bi ih pratilo i koji bi mogli da uzvrate ako oklopna vozila budu napadnuta“, kaže on.

Dodaje da to rusku vojsku čini „bokserom koji ima sjajnu desnicu, ali staklenu vilicu“.

Profesor O’Brajen kaže da nedostatak ruskih vazdušnih patrola znači da je ukrajinskim trupama bilo lako da zauzmu na položaje da naprave zasedu kolonama ruskih tenkova.

Foto: Gavriil Grigorov / TASS / Profimedia

„Rusija nije dobila vazdušnu nadmoć na početku sukoba“, kaže on i ističe: „Zato ne mogu da patroliraju nebom, primećujući kretanje ukrajinske vojske. To znači da su ukrajinske trupe uspele da dođu na dobre položaje za zasede i na ovaj način su uspele da naprave veliku štetu“.

Koliko je Rusija slaba?

Prema podacima Oriksa, polovina tenkova koje je Rusija izgubila nije uništena ili oštećena od strane neprijatelja, nego su ti tenkovi zarobljeni ili napušteni. Eksperti to pripisuju logističkim neuspesima i nesposobnostima ruskih trupa.

„Videli ste slike ruskih tenkova koje vuku traktori ukrajinskih farmera“, kaže O’Brajen.

„Neki od tih tenkova su napušteni jer su ostali bez goriva. To je logistički promašaj. Neki su se zaglavili u prolećnom blatu, jer je vrhovna komanda izvršila invaziju u pogrešno doba godine“, dodaje, prenosi BBC.

PROČITAJTE JOŠ:

Nik Rejnolds iz RUSI-ja ističe da se ruske kopnene snage sastoje od mnogo regruta.

„To ih čini u svetskim okvirima, borbenim snagama niskog do srednjeg kvaliteta“, kaže on.

Dodaje da su mnoge tenkovi napušteni zbog loše vožnje.

„Neki su sleteli sa mostova. Drugi su zabijeni u jarke tako da su gusenice otpale. Nedostaje sposobnost trupa da koriste svoju opremu. Ali često su vojnici jednostavno napustili svoje položaje i pobegli, tako da je izostala volja za borbu“, ističe on.

Ukrajinska vlada je čak izdala upustva o tome kako građani treba da predaju napuštena vojna vozila.

Sve današnje vesti iz Ukrajine pročitajte u našem današnjem blogu.

BONUS VIDEO: Borodjanka u ruševinama

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar