Obeležavanje 29. godišnjice pada Vukovara protiče bez problema i incidenata a u Koloni sećanja koja ide centralnim gradskim ulicama do Memorijalnog groblja okupilo se više hiljada ljudi, prema procenama između 5.000 i 10.000, što je mnogo manje nego prethodnih godina ali mnogo više od preporuka Kriznog štaba, budući da se Dan sećanja obeležava u jeku pandemije koronavirusa.
Brojni učesnici memorijalne kolone ogrnuti su hrvatskim zastavama ili ih nose u rukama kao i obeležja krajeva i gradova iz kojih dolaze. Mnogi nose zaštitne maske, ali je mnogo njih bez maski. Duž gradskih ulica kojom je prolazila kolona covid redari delili su zaštitne maske kao i sredstva za dezinfekciju ruku.
Kolona sećanja je stigla do Memorijalnog groblja gde će biti održana misa u znak pomena stradalima.
Uoči početka službenog dela programa novinarima se obratio premijer Andrej Plenković.
„Nakon predloga naše Vlade, Sabor je uvrstio ovaj dan kao praznik i neradni dan, čime dajemo dodatno značenje ovom danu, braniteljima i žrtvama, koji su zaslužni za našu slobodu. Još jednom im iskazujemo našu zahvalnost. Vukovar 29 godina posle je grad koji se razvija kao i ceo istok Hrvatske“, rekao je Plenković i dodao da je Vukovar mesto „posebnog domovinskog pijeteta“.
Hrvatska je pobedila u Domovinskom ratu, oslobodila teritoriju, konsolidirala se, usidrila u NATO-u i EU, imamo snage za iskorake koji su važni za suživot i pomirenje, te ispruženu ruku svim manjimama, pa i srpskoj. Zato je dobro da je potpredsednik vlade iz redova SDSS-a s nama u Vukovaru. To su poruke okrenute Evropi, vrednostima koje delimo, to je dobar put na kojem ćemo ustrajati. Dajemo poštovanje ratu i braniteljima koji su za Hrvatsku dali najviše. Dobra je poruka da je i izaslanik srpskog predsednika Aleksandra Vučića, Veran Matić došao u Vukovar i položio venac na Memorijalnom groblju te na Ovčari. To su bitne poruke. Činjenica je da na taj način vlasti Srbije šalju poruku Vukovaru i braniteljima, rekao je premijer.
Među učesnicima Kolone sećanja, od vukovarske bolnice do 5,5 kilometara udaljenog Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, su uz Plenkovića i ministar hrvatskih branitelja Toma Medved, potpredsednik vlade za društvene delatnosti i ljudska prava Boris Milošević, ministar obrane Mario Banožia, ministarka regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak i ministar rada Josip Aladrović.
Skupu u Vukovaru nije učestvovao hrvatski predsednik Zoran Milanović koji je počast žrtvi Vukovara odao polaganjem venca kod spomen-obilježja masovne grobnice na Ovčari kod Vukovara.
Po dolasku na Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata državna izaslanstva položiće venac i zapaliti sveću, a molitvu za poginule, ubijene i nestale izreći će đakovački i osječki nadbiskup, Đuro Hranić. Misu zadušnicu na groblju će predvoditi vrhbosanski nadbiskup i metropolit, kardinal Vinko Puljić.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: