Foto: - / ChinaImages / Profimedia

"Vuhan je danas najsigurnije mesto na zemlji. Mesecima nema pozitivnih na koronavirus. Već uživamo u prazničnoj atmosferi. Za Božić ćemo biti u užem porodičnom krugu, ali za doček Nove godine planiramo na neko veliko slavlje, moramo još da se dogovorimo" priča Kristofer Hil (38), Britanac koji se u ovaj kineski grad preselio pre 15 godina.

„Business as ususal“ (Posao kao i obično) trenutno najbolje opsuje i noćni život u ovom gradu. Dok se u ostatku sveta ograničava kretanje i sugeriše porodično druženje, tek uz dve porodice, u Vuhanu mladi proživljavaju pravu katarzu. Gužve u klubovima i na koncertima, na ulicama se uživa uz hranu i piće.

Pročitajte još:

„Grad je zaista življi nego ikad. Nezamislive su to scene ako se prisetimo kako je bilo početkom godine kada je grad, mislili smo svi, zauvek umro“ priča Hil.

A to umiranje grada počelo je 11. decembra 2019., kada je Vei Giksian, 57-godišnja prodavačica škampa na vuhanskoj pijaci, dobila visoku temperaturu. Misleći da ima grip, otišla je kod lekara u obližnju manju kliniku prepunu pacijenata, ali inekcije koje je dobila nisu pomogle. Završila je u bolnici i lekari su potvrdili da je zaražena novim virusom koji se uskoro proširio svetom.

Do danas je koronavirusom zaraženo više od 60 miliona ljudi, umrlo ih je 1,5 miliona, a brojke svakodnevno rastu.

Pet minuta hoda od zloglasne pijace živi sagovornik reporterke Jutarnjeg lista, Kristofer. Iako je u januaru, kad je u gradu uveden strogi karantin, imao mogućnost da se vrati u Britaniju, nije to učinio, kaže, zbog svojih ćerki koje su kineske državljanke.

„Nisam mogao da ih ostavim“.

Foto: STR / AFP / Profimedia

Prodavačica Vei zabeležena je kao prvi službeni pacijent, a vuhanska pijaca je prvo službeno žarište koronavirusa. Naime, prema izjavi veća za javno zdravstvo grada Vuhana izdatoj 31. decembra prošle godine, Vei je jedna od prvih 27 pacijenata kojima je dijagnostikovana bolest covid-19. Među tih 27 pacijenata, 24 je bilo na neki način povezano s pijacom Huanan, koja je i danas zatvorena.

Na tržnici su se prodavali šišmiši, zmije i ostale divlje životinje, iako Hil tvrdi da se u provinciji Hubei nerado jedu divlje životinje, a posebno ne šišmiši, kako su navodili mnogi strani mediji. „Uopšte ne znam ko je pokrenuo taj trač. To naprosto nije istina“, govori nezadovoljno.

Foto: Hector RETAMAL / AFP / Profimedia

Naime, naučnici veruju da virus možda potiče od šišmiša i da je prenesen na ljude putem druge životinjske vrste. Ipak, postoje različita mišljenja da li je njegovo izbijanje uopšte počelo ovde. Iako su mnogi rani slučajevi bili povezani s pijacom, na njoj nijedna životinja nije identifikovana kao izvor zaraze.

Vuhan je potpuno zatvoren 23. januara, a do tada je od virusa umrlo 17 ljudi, a 400 ih je zaraženo. Tek tada je Kina potvrdila da je dokazana transmisija covida-19 s čoveka na čoveka, iako on potiče od životinja.

Hil se priseća kako je grad tada bio obavijen velikim strahom i neizvesnošću, a i on je bio zabrinut zbog zlokobnog virusa, posebno jer mu je supruga medicinska radnica.

Foto: ChinaImages / ddp USA / Profimedia

Grad od 11 miliona ljudi iznenada je potpuno odsečen od ostatka države, a iz njega su dolazile zabrinjavajuće vesti i fotografije lekarskog osoblja odevenog u bela odela s maskama i vizirima. Stanovnici su bili zatvoreni u svojim domovima i smeli su da izlaze u prodavnicu namirnica samo u strogo kontrolisanim uslovima.

„Na ulicama nije bilo nikoga i samo su se čule sirene hitne pomoći. Zavladao je veliki strah među stanovništvom. Bilo je strašno“ priča Hil. Komunicirali su WeChatom, najpopularnijom kineskom aplikacijom za komunikaciju, kojom su dobijali informacije koje su ih činile još zabrinutijim.

Foto: Hector RETAMAL / AFP / Profimedia

Međutim stanovnici Vuhana danas žive potpuno slobodno. U Vuhanu pomalo i zaboravljaju na šokove s početka godine, iako istraživanja kažu da mnogi ipak pate od svojevrsnog PTSP-a od nedelja koje su proveli potpuno zatvoreni u domovima.

„Sve je otvoreno, čak i mesta koja obilaze turisti. Jedino stranim studentima nije dozvoljen povratak u grad pa studiraju onlajn“.

Foto: STR / AFP / Profimedia

I taman kad se činilo da se sve vratilo u normalu, 12. maja zabeleženo je šest novih slučajeva zaraze. Grad je na brzinu napravio ambiciozan plan i testirao celu populaciju. U dve nedelje testirano je 9,9 miliona ljudi, a bolest je opet stavljena pod kontrolu.

Ovo leto u Vuhanu bilo je gotovo potpuno uobičajeno kao i prošlih godina, jedino nije bilo stranih turista. Noćni klubovi su svi otvoreni, a dozvoljena su i velika okupljanja. Svetom su se proširile fotografije s Vodenog elektroničkog muzičkog festivala HOHA na kojima je bez maske i distance partijalo desetine hiljada ljudi.

BONUS VIDEO

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar