Broj mrtvih od razornih poplava u istočnom libijskom gradu Derni je dosegao 5.200, rekao je portparol ministarstva unutrašnjih poslova vlade istočne Libije, a prenosi nemačka agencija dpa. Podaci koji dolaze iz drugih izvora za sada pokazuju značajno manji broj stradalih.
Ministarstvo unutrašnjih poslova istočne libijske vlade iznelo je podatak o najmanje 2.300 poginulih, dok je procenu od 10.000 nestalih dao Međunarodni Crveni krst.
Lučki grad Derna najteže je pogođen poplavama u Libiji. Derna je prepolovljena rekom koja se s visoravni spušta u okean, a inače je zaštićena od poplava branama.
No, u Derni su se navodno urušile dve brane, zbog čega je oko četvrtina grada završila pod vodom.
„Ne preterujem kada kažem da je 25 posto grada nestalo“, rekao je Hičem Chkiouat iz vlade istočne Libije.
Vlasti su danas proglasile Dernu „gradom katastrofe“, prenosi Index.hr.
„Nikad nismo videli ovakvu katastrofu“
Kuće u dolinama na istoku Libije odnele su jake muljevite struje koje su nosile vozila i ostatke uništenih građevina, rekao je zvaničnik libijske službe za hitne slučajeve i hitnu pomoć Osama Ali.
Telefonske linije u Derni su u prekidu, što komplikuje spasavanje, a radnici ne mogu ući u grad zbog velikog razaranja, rekao je Ali za CNN.
Ali je rekao da vlasti nisu predvidele razmere katastrofe.
„Nisu dobro proučili vremenske uslove: nivo morske vode, količinu padavine i brzine vetra. Nije bilo evakuacije porodica koje bi mogle biti na putu oluje i u dolinama“, rekao je.
“Libija nije bila spremna za takvu katastrofu. Još nismo nikad videli ovakvu katastrofu. Priznajemo da je bilo nedostataka iako je ovo prvi put da se suočavamo s takvom katastrofom,” rekao je Ali za TV kanal Al Hura.
„Libija ima dve vlade, to usporava pomoć“
Libija je u političkom haosu otkako je dugogodišnji vladar pukovnik Moamer Gadafi svrgnut i ubijen 2011. – ostavljajući naftom bogatu naciju podeljenu i s dve vlade. Jedna je privremena, ali međunarodno priznata vladom koja deluje iz glavnog grada Tripolija, a druga je na istoku.
Prema libijskom novinaru Abdulkaderu Assadu, to otežava napore spasavanja jer različite vlade nisu u stanju agilno odgovoriti na prirodnu katastrofu.
„Nema spasilačkih timova, nema obučenih spasilaca u Libiji. Sve u poslednjih 12 godina bilo je u znaku rata“, rekao je za BBC.
„Postoje dve vlade u Libiji… i to zapravo usporava pomoć koja dolazi u Libiju jer je malo zbunjujuće. Imate ljude koji obećavaju pomoć, ali pomoć ne dolazi“, dodaje.