Foto: REUTERS/Piroschka Van De Wouw

Hiljade demonstranata okupile su se u četvrtak uveče ispred sedišta Španske socijalističke radničke stranke (PSOE) u Madridu nazivajući njenog vođu i premijera Pedra Sančesa izdajicom nakon što je bivšem katalonskom premijeru u egzilu Karlesu Pućdemonu obećao oproštaj.

Sančes i Pućdemon dogovorili su uvođenje zakona o amnestiji za organizatore zabranjenog referenduma o nezavisnosti 2017. godine, a koji bi trebalo da bude usvojen u parlamentu narednih dana.

PROČITAJTE JOŠ:

Protesti protiv tog zakona organizovani su ispred sedišta Sančezove PSOE-a sedmo veče zaredom, a na njih je izašao i Santijago Abaskal, vođa desne stranke Vox, treće po broju poslanika u parlamentu, piše Hina.

Demonstranti su nosili španske zastave, a neki su prema sedištu stranke bacali boce i baklje. Policija je reagovala pendrecima i uhapsila je šest učesnika protesta.

Regionalna vlada izvestila je da se pred sedištem PSOE-a okupilo 8.000 demonstranta, a protesti su održani i u drugim gradovima poput Barselone, Valensije i Mursije.

Sančes se nada novom četvorogodišnjem mandatu 15. ili 16. novembra kada će se verovatno u parlamentu glasati o njegovoj levoj koalicionoj vladi. Da bi pridobio potrebnih 176 poslanika u parlamentu s 350 mesta morao je da dobije podršku Pućdemonove stranke JxCAT.

Ona je kao uslov postavila zakon o amnestiji kojim bi se prekinuli sudski procesi protiv svih osoba koje su od 2012. do 2023. učestvovale u aktivnostima vezanima uz organizovanje referenduma o nezavisnosti Katalonije, autonomne pokrajine sa 7,5 miliona stanovnika na severoistoku Španije.

Španski ustavni sud još je pre naveo da referendum ne može biti organizovan jer ga ne dopušta ustav. Pućdemon je šest godina u Belgiji nedostupan španskom pravosuđu koje želi da mu sudi zbog organizovanja referenduma i proglašenja republike Katalonije, a koje nije bilo primenjeno.

„Ovo je istorijska prilika za rešavanje sukoba koji se samo putem politike može i treba rešiti“, rekao je član PSOE-a član Santos Serdan nakon potpisivanja sporazuma.

Pućdemon je pak poručio da španska vlada neće dočekati kraj mandata ako ne ispuni obećano.

Španska leva vlada zavisiće tokom mandata od podrške regionalnih stranaka Katalonije i Baskije koje se zalažu za nezavisnost.

Španska desnica smatra da bi oproštaj organizatorima katalonskog referenduma iz 2017. mogao da podstakne zagovornike nezavisnosti na novi pokušaj otcepljenja što bi ugrozilo celovitost Španije.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar