U jeku pogoršanja kinesko-američkih odnosa, američka mornarica je objavila danas video snimak uz komentar "nebezbedna interakcija" na kojem se vidi rizičan trenutak kada je kineski ratni brod presekao plovni pravac američkog raketnog razarača u Tajvanskom moreuzu.
Do ovog bliskog susreta je došlo nakon što su dve zemlje razmenile optužbe povodom izostanka vojnih pregovora i nesuglasica o gotovo svim značajnim pitanjima – od ekonomije i trgovine, do Tajvana i sukoba u Ukrajini, što izaziva bojazan da bi razmirice Pekinga i Vašingtona mogle da izmaknu kontroli, prenosi Rojters.
Američki raketni razarač Čang Hun i kanadski ratni brod Montreal sproveli su u subotu retku zajedničku misiju u osetljivom morskom području Tajvanskog moreuza, plovnom putu koji je nadomak Tajvana koji Kina smatra svojom teritorijom.
Američka Sedma flota saopštila je u subotu da su ratni brodovi Čang Hun i Montreal izveli rutinski prolaz kroz Tajvanski moreuz „u međunarodnim vodama u kojima su dozvoljeni plovidba i avionski preleti u skladu sa međunarodnim pravom“, a Pentagon je danas saopštio da je kineski ratni brod presekao plovni pravac američkog razarača na udaljenosti od oko 130 metara.
Na snimku koji je objavila američka mornarica čuje se i radio upozorenje koje je na engleskom upućeno kineskom brodu u kojem se spominje „pokušaj ograničavanja slobodne plovidbe“, iako je tačna formulacija nejasna zbog audio pozadine u kojoj dominira zvuk vetra.
Kina nije direktno komentarisala kritike SAD, a kinesko Ministarstvo spoljnih poslova nije za sada odgovorilo na zahteve da prokomentariše ovaj događaj.
Američko-kanadska vojna misija u Tajvanskom moreuzu sprovedena je u trenutku održavanja velikog bezbednosnog samita u Singapuru na kojem je američki ministar odbrane Lojd Ostin zamerio Kini što je odbila da vodi vojne pregovore sa SAD dovodeći u ćorsokak pitanja Tajvana i teritorijalnih sporova u Južnom kineskom moru.
Na bezbednosnom samitu u Singapuru kineski ministar odbrane Li Šangfu upozorio je da je u azijsko-pacifičkom regionu „ponovo oživeo mentalitet Hladnog rata“, iako, kako je rekao, njegova zemlja teži dijalogu umesto konfrontaciji.
On je indirektno kritikovao SAD, optužujući „neke zemlje“ za intenziviranje trke u naoružanju i namerno mešanje u unutrašnje stvari drugih država.
„Uzajamno poštovanje bi trebalo da nadvlada maltretiranja i hegemoniju“, poručio je Li.
BONUS VIDEO Kina odradila vojne vežbe kod granice sa Tajvanom