Foto: Shutterstock

Anketa koju su sproveli Ipsos i Juronjuz pokazala je da je Ukrajina najpopularnija zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji među evropskim biračima, ali i da proširenje Unije nije među glavnim prioritetima građana uoči izbora za Evropski parlament u junu.

Četrdeset pet odsto birača u EU je za ulazak Ukrajine, dok je 35 odsto protiv, a 20 odsto je neodlučno. Ovo je rezultat istraživanja Ipsosa i Juronjuza na 26.000 ispitanika u 18 država članica.

Ova ratom razorena zemlja i susedna Moldavija su podnele zahtev za pridruživanje EU u roku od nekoliko nedelja od početka ruske invazije na Ukrajinu i dobile status kandidata u rekordnom roku. Šefovi država i vlada EU sada su se takođe složili da počnu pregovore.

Evropska unija i Ukrajina zastave
Evropska unija i Ukrajina zastave Foto:AP Photo/Virginia Mayo

Pre rata, izgledi za pridruživanje Ukrajine smatrali su malo verovatnim, pošto su aplikacije za članstvo drugih zemalja Zapadnog Balkana već godinama bile na čekanju u tom trenutku.

Rezultati ankete o proširenju, raščlanjeni po zemljama, sugerišu da je prilično pozitivan stav Evropljana prema ulasku Ukrajine u EU mešavina emocija, simpatija i političkog realizma.

Na primer, 68 odsto Finaca želi da Ukrajina uđe u EU. Finska, koja deli granicu sa Rusijom, nedavno je pristupila NATO-u. Nordijski stratezi veruju da će postepena integracija Ukrajine u EU oslabiti sposobnost Rusije da se meša u istočne susede bloka.

Slede Portugal i Španija, gde je velika većina (68 odsto) takođe za ulazak Ukrajine.

Evropska unija i Ukrajina zastave
Evropska unija i Ukrajina zastave Foto:Tanjug/AP Photo/Virginia Mayo

Druge nordijske zemlje, uključujući Švedsku i Dansku, kao i zemlje članice koje se graniče sa Ukrajinom, kao što su Poljska i Rumunija, takođe su pozitivno nastrojene prema ulasku Ukrajine u EU.

Država članica koja se najviše protivi ulasku Ukrajine je Mađarska, gde se takvom potezu protivi 54 odsto ispitanika.

Uprkos otvorenoj podršci predsednika Emanuela Makrona Ukrajini u odnosu na Rusiju, Francuska je takođe jedna od država članica u kojima je otpor pridruživanju Ukrajine najveći.

Po partijama, zeleni glasači najviše se zalažu za otvaranje vrata EU prema Ukrajini, a slede centristički glasači Velike koalicije (EPP, Renews i S&D) i evropski konzervativci i reformski nacionalisti. Glasači desničarske ekstremističke frakcije „Identitet i demokratija“ otvoreno su protiv ulaska Ukrajine sa 64 odsto.

Foto: Shutterstock

Međutim, proširenje nije ni među 10 prioriteta koje su evropski birači naveli za predstojeći period.

Relativna većina glasača u EU ne deli ideju svojih lidera da bi ulazak više zemalja u Uniju povećalo stabilnost Evrope.

U ovom slučaju, geografsko i političko okruženje takođe igraju ulogu. U nordijskim zemljama podrška dramatično opada, dok birači u zemljama centralne i južne Evrope imaju različita mišljenja.

Samo 37 odsto evropskih birača podržava ulazak Bosne i Hercegovine u EU, 33 odsto je protiv, a 30 odsto nema stav. Najviše pristalica su Rumuni (62 odsto), ali protiv toga je i većina Nemaca (40 odsto) i 50 odsto Francuza.

Kada je u pitanju Gruzija, pristalice i protivnici su izjednačeni sa po 35 odsto, a još 30 odsto nema odgovor. Gruzija je dobila status kandidata u decembru prošle godine, a lideri EU još nisu odobrili početak pregovora.

POGLEDAJTE JOŠ:

Evropljani su podjednako podeljeni oko pristupanja Srbije: 37 odsto je protiv, a 35 odsto za. I ovde su Rumuni najveća podrška, dok su Nemci, Francuzi i Holanđani u velikoj meri protiv.

Isto važi i za Albaniju, gde protivnici ulaska u EU prednjače sa 38 odsto u odnosu na 34 odsto za.

Prema istraživanju, Turska je najmanje popularan kandidat za EU ​​među Evropljanima: 55 odsto anketiranih Evropljana je protiv ulaska ove zemlje u EU.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare