Posle višemesečnog slanja vojnika na istok Ukrajine, Rusija je osvojila tri mala naselja i deo grada Bahmut, bojnog polja sa ograničenom strateškom vrednošću. To je zanimljiv podatak ako se uporedi sa onim što se Moskva nadala da će postići svojom zimskom ofanzivom - zauzimanje celog Donbasa, čiji su deo i desetine drugih naselja pored Bahmuta, od kojih su neka i mnogo veća od pomenutog grada.
Da bi to uspela, analitičari smatraju da bi ruska vojska morala da se „rekonstruiše“ i počne da osvaja teritorije veličine Bahmuta. To se, međutim, čini sve manje verovatnim.
Bez obzira na ishod bitke kod Bahmuta, nesposobnost Moskve da stekne značajnu poziciju u Donbasu pokazuje koliko je malo postigla njena zimska ofanziva, navodi „Njujork tajms“.
Nakon mobilizacije stotine hiljada vojnika, Rusija više nema manjak vojne snage, što je bio slučaj jesenas kada je izgubila velike delove Donbasa tokom iznenadne ukrajinske kontraofanzive. Ali čak i sa više vojnika i oružja, Rusija je tek minimalno uspela da napreduje, jer su ukrajinske snage bile spremne za udarac.
Ruski napad u blizini rudarskog grada Vuledara ove godine završio se porazom. Pokušaj zauzimanja grada Avdijevke nije uspeo, iako se činilo da će Rusija uspeti obzirom da granatiranje skoro da nije ni prestajalo. Ukrajinski vojnici su se suprotstavili ruskim pokušajima da opkole Bahmut, koji je nekada bio dom za oko 70.000 ljudi. Broj žrtava i sa ruske i sa ukrajinske strane bio je ogroman.
Rusko napredovanje u Bahmutu predvodila je privatna vojna kompanija Vagner, koja je regrutovala desetine hiljada osuđenika iz ruskih zatvora i gurala ih na prvu linju fronta. Duga i krvava borba za Bahmut iscrpela je snagu Vagnerovaca i tako primorala Rusiju da u borbama više koristi svoje profesionalne vojnike. Vojni analitičari se pribojavaju da bi Rusija mogla da ponovi strategiju koju je koristila u Bahmutu u pohodu na sve buduće ukrajinske gradove.
Bitke su nametnule značajne troškove i Ukrajini. Ukrajinska vojska je spremna da pokrene veliku kontraofanzivu ovog proleća, a u pokušaju da zadrži Bahmut, izgubila je na desetine vojnika koje je mogla da koristi u svojoj kontraofanzivi. Na jugu, Kijev će se suočiti sa ruskom, dobro pripremljenom, mrežom rovova, tenkovskih zamki i minskih polja.
Ukrajina će se suočiti i sa konstantnim nedostatkom municije. Zapadni zvaničnici su istakli da su zabrinuti. Ukrajina velikom brzinom gubi artiljeriju, jer dnevno, ne bi li odbranila Bahmut, ispaljuje hiljade granata. Zapad pojačava proizvodnju, ali, kako je navedeno, biće potrebno nekoliko meseci da se vide rezultati.
Da bi osvojila Bahmut, Rusija mora da postigne jačinu kakvu je imala na početku rata kada je zauzela velika područja, jer Ukrajina tad nije očekivala nikakve napade.
Ali u roku od samo nekoliko meseci od početka invazije, snaga Rusije je opala, iako je fokus stavila isključivo na istočnu Ukrajinu. Uprkos mobilizaciji stotina hiljada novih vojnika, ruska zimska ofanziva je loše prošla, posebno ako se ima u vidi kako je izgledalo kranje ruske vojske od početka rata.
Ruska vojska ušla je u istočni deo Ukrajine 24. februara 2022. godine preko ruske granice i preko linije fronta koja je uspostavljena 2014. godine nakon prvog rata na istom prostoru. Brzo su zauzeli nekoliko naselja, ali osetnija osvajanja usledila su u martu 2022. godine kada je zauzeto desetine naselja u Donbasu, uglavnom u Luganskoj oblasti.
U tom periodu trajali su i napadi u Harkovskoj, Sumskoj i Kijevskoj oblasti, međutim, nakon sastanka ukrajinskog ministra spoljnih poslova Dimitra Kulebe i ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova 19. aprila 2022. godine na marginama Antalija diplomatskog foruma, Rusija je donela pomalo neočekivanu odluku – proglasili su kraj prve faze rata i kao cilj u drugoj označen je Donbas, odnosno „potpuno oslobođenje“ te oblasti na istoku zemlje.
U istom periodu Rusija je zauzela veći deo luke Marijupolja, kao i grad Kreminu, a u maju uspela da zauzme ključne gradove poput Popasne i Rubižne. U istom periodu je zauzela i grad Liman, koji je kasnije ukrajinska vojska povratila.
Sledećeg meseca ruska vojska nastavila je polako da napreduje u Donbasu, a najveći kolač bio je Severodonjeck, grad koji je ruska vojska zauzela nakon povlačenja ukrajinske vojske. U julu je preuzela kontrolu nad skoro celom Luganskom oblasti, uključujući i grad Lisičansk u neposrednoj blizini Severodonjecka. U tom trenutku delovalo je kao da će ruska vojska nastaviti sa osvajanjima, ali kasnije će se ispostaviti da je to bio praktično kraj njenog pobedničkog niza.
Naredna tri meseca, do oktobra, Rusija nije ništa osvojila u tom regionu. Naprotiv, u avgustu je ukrajinska kontraofanziva postisnula rusku vojsku. Poslednji uspeh za 2022. godinu ruska vojska zabeležila je u Zajcevu u Donbasu u novembru.
BONUS VIDEO Žestok raketni napad Rusije na Ukrajinu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare