General Vladimir Trifunović Foto: Wikimedia Commons/Yugoslav People's Army

Jutarnji list nedavno je objavio ekskluzivni intervju s Milkom Trifunović, suprugom bivšeg generala JNA Vladimira Trifunovića, koji je početkom rata u Hrvatskoj predao varaždinsku kasarnu lokalnim vlastima i tim činom, slažu se hroničari tog razdoblja, učinio dobro za obe strane.

Hrvatska je izbegla izlazak više od 200 oklopnih vozila na ulice Varaždina i mnoge žrtve, a u Srbiju su se živi i zdravi vratili vojnici, njih 280. Premda je spasio mnoge živote, predajom varaždinske kasarne general je uništio svoj i život svoje porodice.

Pročitajte još...

Njemu su sudile obe strane, Hrvatska za ratni zločin, Srbija za izdaju, a njegova porodica, koja je sve vreme živela u Zagrebu, ostala je zakinuta za svoja prava. U Srbiji je prvo osuđen, potom i pravosnažno oslobođen, u Hrvatskoj je umro pre revizije postupka kojim je proglašen krivim.

Sin generala Trifunovića je umro premlad, ćerka se razvela od hrvatskog dobrovoljca i danas je samohrana majka u porodičnom stanu koji je general dobio od JNA, a koji im MORH nikad nije dozvolio da otkupe. Samo njima – svi ostali otkupili su svoje vojne stanove dobijene od JNA.

Generalova supruga Milka 30 je godina čistila, prala i glačala nemačkim porodicama. Ostarila je i više sama u Nemačkoj ne može. Jutarnjem je poslala otvoreno pismo u kojem moli „odgovorne ljude u Hrvatskoj da isprave nepravdu nanesenu njenoj porodici“.

„Tužna srca i sa strahom, 2. avgusta 2023. godine napuštam Nemačku koja mi je dala utočište kad mi je bilo najteže, najgore i kad sam iz moje zemlje bila proterana“, započinje svoje pismo žena stara 83 godine.

Kaže da oseća pritisak „tuge i straha“.

„Moja ćerka je podstanarka. U stanu u koji smo se uselili među prvima, davne 1984. godine, odmah nakon što je zgrada bila sagrađena, moja ćerka živi i danas kao običan podstanar jer nam nisu dali da ga otkupimo. Zbog toga ja ne znam gde se vraćam? Ističem da je moja ćerka moj jedini oslonac i uz nju želim da provedem ostatak života, ali pitam se gde“, piše Milka.

Kaže da joj nije jasno zašto im je odbijena mogućnost otkupa stana po povlašćenoj ceni iako je njen suprug više od 40 godina uplaćivao novac u stambeni vojni fond.

U stanu u kojem je ona godinama živela, a kad je otišla u Nemačku kako bi zarađivala za celu porodicu koja je ostala bez posla, njena ćerka je odgajala svoje dete. Porodica nema drugi dom.

Traži da joj se omogući pravo na lečenje

Na kraju svog otvorenog pisma, Milka moli da joj se omogući pravo na zdravstveno lečenje jer, iako je u Hrvatskoj provela decenije, tu su joj rođena deca i unuci, ona sama nikad nije dobila traženo hrvatsko državljanstvo.

„Molim vas za razumevanje, molim vas da shvatite, da uslišite moje molbe i omogućite mi da ispunim svoju želju, jer kao i svaka starija osoba, i ja imam potrebu i pravo da živim u krugu i blizini svoje porodice, bez straha i neizvesnosti koju može da doneti svaki novi dan zbog nepravde koja mi je učinjena“, piše ona.

BONUS VIDEO Skriveni dragulj hrvatske obale – Plaža Pasjača