Sajad Hejdari odrubio je glavu svojoj 17-godišnjoj partnerki Moni Hejdari, a potom paradirao gradom sa njenom glavom u rukama šetajući provnicijom Huzestan u Iranu, ne skidajući osmeh sa lica.
Ubistvo Mone Hejdari, prijavljeno je 5. februara, i to je najnoviji slučaj „ubistva iz časti“ u kojem uglavnom žene ubijaju njihovi muški rođaci zbog toga što su obeščastila svoju bekstvom, preljubom, seksualnom aktivnošću, razvodom ili bilo kakvim “kvarenjem” ugleda porodice.
Ubistvo šokiralo naciju i obnovilo debatu o široko rasprostranjenom nasilju nad ženama.
Mona Hejdari je navodno pobegla u Tursku i mesecima pre ubistva živila sa Sirijcem kog je upoznala preko interneta.
Sa Heidarijem je imala trogodišnjeg sina.
Ubijena je svega nekoliko dana nakon povratka u Iran, a prethodno ju je, navodno, porodica uveravala da joj niko neće naškoditi.
Prema nezvaničnim informacijama presudili su joj suprug i njegov brat. Oni su uhapšeni i nalaze se u pritvoru, prenosi Al Džazira.
Inače, Hejdari nikada nije želela da se uda za svog prvog supruga, a njihovog sina rodila je samo 14 godina.
Potpredsednica službe zadužene za ženska i porodična pitanja u Iranu Aniseh Kazali napisala je na Tviteru nakon ubistva Mone Hejdari da je parlament stavio hitnu reviziju zakon o pravima i zaštiti ženama i da će iz njega biti uklonjeni svi nedostaci.
Kazala je rekla kako će ubica dobiti najstrožu kaznu, ne iznoseći više detalja.
Hadi Gemi, izvršni direktor Centra za ljudska prava koji ima sedišta u Njujorku u Iranu, rekao je da su iranske vlasti odgovorne za smrt Hejdari u istoj meri kao ubice.
„Obezglavljena devojka bi danas bila živa da je iranska vlada donela zakone protiv okrutne prakse dečjih brakova i zaštite od nasilja u porodici“, napisao je Gemi na Tviteru.
The beheaded child bride #MonaHeidari might be alive today if #Iran's government had enacted laws against the cruel practice of child marriage, and protections against domestic violence.
— Hadi Ghaemi (@hadighaemi) February 7, 2022
Iran's government is as responsible for her death as her murderers.#مونا_حیدری#کودک_همسری https://t.co/ETCkW8f38M
Monstruozno ubistvo Hejdari nije usamljen slučaj. Ne postoje pouzdani statistički podaci o ubistvima iz časti u Iranu. Veruje se da mnogi slučajevi ostaju neprijavljeni i da se zataškavaju.
Društveni aktivista Atefeh Baravi rekao je prošlog meseca da je u protekle dve godine 60 žena u provinciji Huzestan ubijeno iz časti, a da se niko od počinilaca nije suočio sa kaznama, a porodice žrtava nisu čak ni podnele tužbe.
BONUS VIDEO: Ubistvo na pumpi u Leskovcu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare