Dobro došli na live blog Nova.rs o koronavirusu i aktuelnim događajima u svetu.
U svetu je zabeleženo više od milion slučajeva koronavirusa, od kojih je više od 630.000 aktivnih, odnosno onih koji u ovom momentu imaju zarazu, podaci su statističkog portala “Vorldometar”.
Ozdravilo je 202.632 osobe, a više od 48.000 je preminulo.
Australija testira vakcine.
U SAD više od 210.000 slučajeva i najmanje 4762 mrtvih.
Slovenački parlament usvojio je danas paket vredan tri miljarde evra kako bi ublažio uticaj koronavirusa na ekonomiju i stanovništvo.
Krovnim zakonom o koronairusu obezbeđuje se pomoć preduzećima i radnicima koji su pogođeni epidemijom, kao i samozaposlenima, penzionerima, studentima, velikim porodicama i primaocima socijalne pomoći.
22:40 – Njujorku nedostaju respiratori.
Guverner države Njujork Endru Kuomo danas je upozorio da bi, ukoliko broj teških slučajeva Covid-19 nastavi da raste istim intenzitetom, za 6 dana država mogla da se suoči sa nedostatkom respiratora.
Respiratori su najvažniji deo opreme i koriste se za najteže pacijente obolele od Covid-19.
22:30 – Francuska najavila kontrolu granica do oktobra
Francuske vlasti su danas obavestile Evropsku komisiju da će do 30. oktobra produžiti kontrolu svojih granica zbog „terorističke pretnje“ i pandemije koronavirusa, saopštili su izvori bliskiEvropskoj komisiji.
Komisija je dobila obaveštenje Francuske, koja je uvela kontrolu svojih granica od terorističkih napada u toj zemlji 13. novembra 2015. godine.
Između 600 i 1.200 osoba iz raznih zemalja zarazilo se u području austrijskog skijališta Išgl, a regionalne vlasti su kritikovane zbog odugovlačenja sa zatvaranjem skijališta.
Austrijske zdravstvene agencije (AGES) objavile su podatke o širenju zaraze u područu Išgla i u okolnoj dolini Paznaun, a regionalne vlasti se optužuju da su odugovlačile sa zatvaranjem skijališta. širenju zaraze u područu Išgla i u okolnoj dolini Paznaun, a regionalne vlasti se optužuju da su odugovlačile sa zatvaranjem skijališta.
21:40 – Parlament kao bolnica
Evropski parlament ponudio je danas Briselu da iskoristi jednu od njihovih zgrada, kao i vozila, kako bi se borilo protiv pandemije koronavirusa, prenosi Politiko.
Generalni sekretar parlamenta Klaus Vele uputio je ponudu u sredu, naveo je portparol parlamenta Žaum Duh Gijo i dodao da je ideja da briselske vlasti koriste zgradu “Helmut Kol”, koja je blizu glavne zgrade, i da koriste oko 100 automobila i drugih vozila.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je danas da je alijansa sposobna da se prilagodi okolnostima nastalim pandemijom virusa korona.
Stoltenberg je posle sastanka ministara spoljnih poslova članica NATO, prvog koji je održan kao video konferencija, konstatovao da je alijansa stvorena da bi se suočavala sa krizama, zbog čega je u stanju da pomogne.
Svetska banka je namenila 486 miliona dolara zemljama Evrope i centralne Azije za rešavanje zdravstvenih i ekonomskih posledica pandemije virusa COVID-19, kaže se u saopštenju ove medjunarodne finansijske organizacije.
Dvadeset pet zemalja u svetu će od Svetske banke dobiti približno 2 milijarde dolara iz prvog kruga pomoći u okviru finansiranja za COVID-19 po ubrzanoj proceduri, što uključuje i dve zemlje iz regije Evrope i centralne Azije, stoji u saopštenju Svetske banke.
20:45 – Britiš Ervajz privremeno suspenduje više od 30.000 zaposlenih
Kompanija Britiš Ervejz saopštila je da je postignut dogovor da se privremeno suspenduje više od 30.000 zaposlenih članova posade, kao i aerodromskog osoblja.
Kako prenosi BBC, ovaj avioprevoznik, koji je zbog pandemije koronavirusa prizemljio najviše svojih aviona iz flote, je pregovarao sa sindikatima više od nedelju dana.
20:25 – U Francuskoj u staračkim domovima preminule 884 osobe
Broj preminulih od koronavirusa u Francuskoj porastao je na skoro 5.400 pošto su u broj preminulih uključene i žrtve iz staračkih domova.
Zvaničnik Službe za zdravlje Žerom Salomon rekao je da je broj preminulih u bolnicama povećan za 12 odsto na 4.503.
Prema njegovim rečima, prema preliminarnim podacima 884 osobe umrle su u staračkim domovima. Time je ukupan broj preminulih u Francuskoj od koronavirusa povećan na ukupno 5.387.
Naredbom crnogorskog Ministarstva zdravlja ublažene su mere zabrane kretanja, odnosno građanima je omogućeno kretanje i nedeljom do 13 časova, uz striktno pridržavanje svih ostalih mera, prenosi CDM.
To znači da će, kako objašnjava CDM, zabrana kretanja važiti od ponedeljka do petka od 19 časova do pet ujutru, a subotom i nedeljom od 13 sati do 5 ujutru narednog dana.
Prethodno je merama, koje je 30. marta donelo Nacionalno koordinaciono telo (NKT), građanima bio zabranjen izlazak iz domova subotom od 13 časova do ponedeljka u 5 sati ujutru.
19:35 – Broj zaraženih koronavirusom u svetu premašio milion
Broj potvrđenih slučaja koronavirusa u svetu premašio je milion, a smrtonosni virus dosad je odneo više od 51.000 života širom planete, pokazuju
najnoviji podaci sa sajta worldmeters.info. Broj registrovanih slučajeva dupliran je za svega sedam dana, dok je broj preminulih u istom periodu zabeležio još veći procentualni rast.
Najugroženije su Sjedinjene Američke Države u kojima je registrovano više od 235.000 slučajeva koronavirusa, a više od trećine obolelih u SAD evidentirano je u državi Njujork. Broj smrtnih slučajeva u Americi premašio je 5.600, a najcrnji dan bio je 31. mart sa 912 preminulih.
19:25 – Zaražen predsednik iranskog parlamenta
Predsednik iranskog parlamenta Ali Laridžani zaražen je koronavirusom, javila je iranska državna televizija i podsetila da je nekoliko zvaničnika inficirano.
Laridžani je testiran na koronavirus nakon što je dobio simptome. Trenutno je u karantinu i uzima terapiju, dodala je televizija navodeći da su 23 poslanika takodje inficirana.
19:15 – Broj preminulih u Nemačkoj premašio 1.000
Broj preminulih u Nemačkoj premašio 1.000 Prema podacima lokalnih zdravstvenih ministarstava i Univerziteta Džon Hopkins, u Nemačkoj je u protekla 24 sata broj zaraženih porastao za 5.478, na 83.459.
U istom periodu je broj smrtnih slučajeva povećan za 117, pa je ukupan broj preminulih 1.048.
18:50 – Broj zaraženih koronavirusom u svetu premašio milion
Broj potvrđenih slučaja koronavirusa u svetu premašio je milion, a smrtonosni virus dosad je odneo više od 51.000 života širom planete, pokazuju najnoviji podaci sa sajta worldmeters.info.
Broj registrovanih slučajeva dupliran je za svega sedam dana, dok je broj preminulih u istom periodu zabeležio još veći procentualni rast.
18:35 – U Italiji preminulo još 760 ljudi
Broj preminulih od koronavirusa u Italiji povećan je u poslednja 24 sata za 760 na 13.915, saopšteno je iz Agencije za civilnu zaštitu.
Broj novozaraženih poveća je za za 2.477 na 115.242. Od virusa se oporavilo 18 pacijenata.
U Italiji je zabeleženo najviše smrtnih slučajeva od koronavirusa u svetu.
18:20 – Izrael: Ministar zdravlja pozitivan na koronavirus
Mnogi izraelski zvaničnici nalaze se u samoizolaciji nakon što je potvrđeno da je ministar zdravlja Jakov Licman, koji je bio i u čestom kontaktu sa predsednikom Benjaminom Netanjahuom, pozitivan na koronavirus, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.
U Izraelu je registrovano skoro 7.000 obolelih od virusa KOVID-19, a preminulo je 34 osobe, navodi agencija AP.
Velika ultra-ortodoksna zajednica, čiji je i Licman član, najviše je pogođena epidemijom korona virusa. Mnogi od njih su, u samom početku kršili zabranu kretanja, ali izgleda da su, nakon što se broj obolelih povećao, prihvatili preporuku vlade, piše AP.
18:00 – Google izdvojio 6,5 miliona dolara za borbu protiv dezinformacija o koronavirusu
Pretraživač Google saopštio je da je dodelio 6,5 miliona dolara organizacijama u svetu koje proveravaju činjenice (fact-checking), pošto se na internetu i dalje šire glasine i saveti o koronavirusu opasni po zdravlje.
Velike digitalne platforme poslednjih nedelja ponavljaju da su posvećene pouzdanim informacijama o koronavirusu i da pružaju podršku stanovništvu u karantinu.
17:50 – U Crnoj Gori medicinarima dodatak na zaradu 15 odsto.
Zdravstvenim radnicima biće uvećena plate, saopštio je crnogorski premijer Duško Marković, navodeći da je Vlada donela odluku da se zaposleni u zdravstvu, koji su se nalazili u procesu rada od početka širenja kovida 19, nagrade dodatkom na zaradu do 15 odsto.
Vlada je odlučila i da se na zasposlene u zdravstvu ne primjenjuju već utvrđene mere ograničenja, već da se svaki ostvareni prekovremeni rad zdravstvenim radnicima dodatno plati, objavio je Marković na Tviteru, a prenosi RTCG.
17:45 – Uprkos krizi, EIB nastavlja da ulaže u Srbiju
Ekonomska situacija u Evropi je alarmantna, i mnogi je porede sa velikom ekonomskom krizom iz 2008. godine, a ima i onih koji kažu da je u pitanju najveća ekonomska kriza u Evropi posle Drugog svetskog rata, izjavila je regionalna direktorka Evropske investicione banke (EIB) za Zapadni Balkan Dubravka Negre i najavila dalje ulaganja u Srbiju.
17:30 – Putin obećao pomoć Srbiji u borbi protiv koronavirusa
Predsednik Rusije Vladimir Putin obećao je značajnu pomoć i podršku Srbiji i njenim građanima u borbi protiv koronavirusa, koja će podrazumevati i to da Rusija pošalje svoje lekare i stručnjake za dezinfekciju objekata, saopšteno je iz Kabineta predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Vučić je danas tokom telefonskog razgovora Putinu zahvalio na tome što, i pored brojnih obaveza i krize, koja je zadesila Rusiju i svet, misli na Srbiju i „prijateljski srpski narod“.
17:16 – I u Sloveniji maske iz 3D štampača, trenutno se testiraju
Nestašica zaštitne opreme tokom epidemije virusa COVID-19 u Sloveniji dovela je do novih rešenja za taj problem, a jedno od njih su maske za lice izrađene pomoću 3D štampača.
Kako prenosi agenciija STA, trodimenzionalne zaštitne maske izradila je inicijativa “Zaštitimo Sloveniju” u saradnji sa Univerzitetom Primorskog regiona, bolnicom u Izoli i Tehnološkim parkom Ljubljana, a testiranje prvih prototipova u bolničkim uslovima već je u toku.
Slovenija se time priključila nekolicini drugih zemalja koje u ovu svrhu već koriste tehnologiju 3D štampanja.
16:53 – Putin produžio plaćene neradne dane do 30. aprila
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je danas da će plaćeni slobodni dani u Rusiji biti produženi do 30. aprila.
„Još nismo prošli vrhunac epidemije u svetu i kod nas. Zbog toga sam odlučio da produžim neradne dane do kraja meseca, odnosno do 30. aprila“, rekao je predsednik Rusije u obraćanju naciji, preneo je TAS S.
16:40 – Lombardija: Narednih dana pad broja novoobolelih
Stručnjaci u Lombardiji, žarištu virusa Kovid-19 u Italiji, predviđanju pad broja novoobolelih u narednim danima, ali upozoravaju da postoji rizik da bi na jesen moglo doći do novog talasa zaraženih koronavirusom, izjavio je predsednik italijanskog regiona Lombardija Atilio Fontana.
„Pojedini stručnjaci su upozorili da postoji rizik da sa virusom gripa u oktobru i novembru može da se vrati i koronavirus, stoga moramo biti spremni“, rekao je Fontana za radio Padania.
16:33 – Evropski parlament zbog krize vanredno zaseda 16 i 17. april
Evropski parlament će u cilju usvajanja mera za borbu protiv pandemije COVID19 vanredno zasedati 16 i 17. aprila, najavljeno je u Birselu.
Predsednik Evropskog parlamenta David Sasoli i lideri političkih grupa zakazali su preko video konfrencije vanredno plenarno zasedanja Parlamenta kako bi se razgovaralo i glaslo o koordinisanim akcijama EU u borbi protiv pandemije COVID-19 i njenih posledica.
16:25 – Ðukanović: Zdravstveni sistem CG uspešno funkcioniše
Zdravstveni sistem Crne Gore uspešno funkcioniše u datim okolnostima sprečavanja širenja zaraze korona virusom, situacija je pod kontrolom I mnogo je bolja nego u nekim bogatijim zemljama, izjavio je danas u Beranama predsednik Milo Ðukanović.
Nakon obilaska beranske bolnice, Ðukanović je rekao da sledi sedmica ili 10 dana teže faze pandemije, ali je, kaže, optimista da će Crna Gora uspešno prevazići aktuelnu krizu.
16:09 – Nemačka: Skoro 3.000 novih slučajeva, još 31 žrtva
U Nemačkoj je broj zaraženih virusom COVID-19 naglo povećan, pa je registrovano 2.660 novih slučajeva, a preminula je još 31 osoba. Ukupan broj zaraženih je 80.641, a ukupan broj žrtava je skoro 1.000, navodi se na sajtu Worldmeters.
Broj umrlih i zaraženih tokom protekla 24 sata povećao se najviše do sada, saopštio je Institut Robert Koh, prenose svetski mediji.
16:04 – Prva infekcija u Išglu bila još 5. februara
Konobarica iz Švajcarske takozvani je nulti pacijent inficiran virusom korona u austrijskom skijaškom centru Išgl, u kojem se inficiralo na stotine skijaša iz skandinavskih zemalja, Nemačke, sa Balkana, ali i iz Austrije.
Ona je 5. februara obolela, ali je imala samo lakše simptome, a tek 9. marta je testirana na virus korona i bila je pozitivna, saopštio je danas šef Odeljenja za humanu medicinu Agencije za zdravstvo i bezbednost ishrane Austrije (AGES) Franc Alerberger.
15:42 – Bečki naučnici testiraju lek protiv koronavirusa
Međunarodni tim naučnika okupljen oko genetičara i osnivača bečke biotehnološke firme „Apeiron“ Jozefa Peningera razvio je APN01, koji daje nadu u borbi protiv virusa korona.
APN01 je biotehnološki proizveden ljudski angiotensin converting enzim 2 (rhACE2), koji na jednoj strani blokira virus, a na drugoj štiti od otkazivanja pluća.
15:25 – Više od 75 odsto kompanija u Kini nastavilo rad
Više od 75 odsto ključnih kineskih kompanija u spoljnotrgovinskom sektoru nastavilo je poslovanje budući da se epidemiološka situacija u zemlji poboljšala, izjavio je danas portparol kineskog Ministarstva trgovine Liu Čangju na brifingu za medije, prenosi Tas s.
„Situacija u pogledu obnavljanja rada spoljnotrgovinskih kompanija pokazuje pozitivan trend. Od 30. marta ove godine, 75,6 odsto glavnih spoljnotrgovinskih kompanija je pokrenulo poslovanje a nivo iskorišćenosti njihovih kapaciteta je bio iznad 70 procenata”, rekao je kineski zvaničnik.
15:23 – U Velikoj Britaniji umrlo skoro tri hiljade zaraženih
U Velikoj Britaniji, prema najnovijim podacima, umrlo je još 600 ljudi zaraženih koronavirusom. Ukupan broj preminulih je 2.921, zaražrenih je ukupno 33.178, a do sada je testirano 163.194, navodi Rojters.
„Od onih koji su hospitalizovani zbog toga što su pozitivni na koronavirus širom bolnica u Velikoj Britaniji, na našu veliku žalost, preminulo je skoro tri hiljade ljudi,“ rekao je ministar zdravlja.
15:14 – Cene hrane na svetskom tržištu drastično pale u martu
Usporavanje globalne ekonomije izazvalo je drastičan pad cena hrane na svetskom tržištu u martu ove godine, najveći od 2015, usled slabljenja tražnje za svim vrstama robe, počev od mleka pa do šecćera, prema današnjem izveštaju Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).
FAO-v indeks cena hrane, globalni pokazatelj mesečnog kretanja cena korpe proizvoda u kojoj su žitarice, uljarice, mlečni proizvodi, meso i šećer, pao je u martu za 4,3 procenta, na 172,2 poena.
Više od 6,6 miliona ljudi u SAD ostalo je bez posle od početka pandemije novog koronavirusa, pokazauju poslednji podaci o razornim ekonomskim posledicama Covida-19 na američku ekonomiju, prenosi Gardijan.
Sa 48 novih slučajeva Hrvatska je danas prešla 1000 zaraženih koronavirusom i ima ih ukupno 1011, rečeno je na redovnoj konferenciji za novinare Nacionalnog štaba civilne zaštite. Ministar zdravlja Vili Beroš je rekao da je tih 48 novih slučajeva registrovano u poslednjih 24 sata, da je još jedna osoba preminula, dok je na respiratoru 35 osoba.
Sa još jednim preminulim od koronavirusa, Hrvatska sada ima ukupno sedam.
14:46 – Rusija se nada saradnji sa SAD u borbi protiv pandemije
Moskva i Vašington bi trebalo da ulože zajedničke napore u borbi protiv pandemije korona virusa, izjavila je danas predstavnica ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, prenosi TAS S.
„Dobro smo čuli poruku američkog Stejt departmenta o značaju zajedničkih napora u borbi protiv korona virusa. Tu se posebno ističe da su se naše dve zemlje u prošlosti, tokom kriznih perioda, humanitarno pomagale i da će tako biti i u buduće. Ovo je trenutak da udruženim naporima savladamo zajedničkog neprijatelja opasnog po život. Mi smo za takav pristup. Vrerme je da zajednički stupimo na front“, zaključila je Zaharova.
14:45 – Holandija: Broj preminulih porastao za 166 na 1.339
Broj smrtnih slučajeva od koronavirusa porastao je u Holandiji za 166 na 1.339, saopštili su danas medicinski zvaničnici. Broj zaraženih porastao je za osam procenata na 14.697, saopštio je Holandski institut za javno zdravlje, preneo je Rojters.
14:27 – Oslobađaju se zatvorenici u Indoneziji
Indonezija je odlučila da pusti iz zatvora 18.000 zatvorenika sa ciljem sprečavanja širenja koronavirusa, prenosi Gardijan.
14:20 – Broj smrtnih slučajeva u Belgiji prešao 1000
Belgija i u poslednja 24 sata beleži porast smrtnih slučajeva pruzorkovanih infekcijom COVID19. Federalni Centar za javno zdravlje objavio je dnevni bilans prema kojem je 1,384 novoaraženih osoba i 183 nove žrtve.
Ukupan broj smrtnih slučajeva uzrokovanih COVID19 u Belgiji je 1011.
14:05 – Evropol: U vreme pandemije rastu kriminal i pedofilija
Sudeći prema izveštaju Evropola, Evropskog policijskog biroa, zbog pandemije korona virusa, pojačane su kriminalne aktivnosti, koji ovu krizu iskorišćavaju za lični profit. Posebno je zbog toga, navodi se, pojačan onlajn nadzor pedofila i kriminalaca.
Kriminalci su, napominju, vrlo fleksibilni i brzo se prilagođavaju novim uslovima i pronalaze nove načine zarade, stoji u izveštaju Evropola.
14:00 – SZO: Obustaviti imunizaciju protiv polija zbog COVID-19
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) i njeni partneri saopštili su da sve aktivnosti na imunizaciji protiv polija, uključujući nacionalne kampanje vakcinisanja i nadzor od kuće do kuće, treba obustaviti tokom narednih šest meseci, kako bi se izbeglo izlaganje stanovništva i zdravstvenih radnika nepotrebnom riziku od korona virusa.
Saopštenje je izdato pošto se prošle nedelje sastao specijalizovani odbor za polio, čiji rad koordiniraju SZO i njeni partneri, javlja Rojters.
13:59 – Tajland proglasio karantin
Premijer Tajlanda saopštio je da će zemlja od petka biti u karantinu, prenosi Gardijan.
U Turskoj poslednjih dana broj obolelih od novog koronavirusa naglo raste, gotovo isto tako brzo kao u SAD, a vlasti o tome ne informišu ljude kako bi trebalo, piše nemački Dojče vele. Više pročitajte u posebnoj vesti na Nova.rs.
13:50 – EU izdvaja 100 miljardi evra za očuvanje radne snage
Evropska komisija izdvaja 100 milijardi evra za podršku kompanijama širom 27 država članica EU, kako u situaciji aktuelne krize ne bi otpuštale radnike već ih zadržale u okvirima skraćenog radnog vremena.
”Možemo da mobilišemo 100 milijardi evra za ove potrebe. To će biti moguće zahvaljujući garancijama zemalja članica od 25 milijardi evra. U pitanju je evropska solidarnost na delu”, kaže predsdnica Komisije Ursula fon der Lajen.
13:40 – Švajcarska: Raste broj zaraženih i preminulih osoba
U Švajcarskoj su u poslednja 24 sata od virusa Covid-19 preminule 54 osobe, saopštila je danas švajcarska Agencija za zdravlje. Time je broj preminulih porastao na 432, prenosi Rojters. U toj zemlji porastao je i broj obolelih, tako da ih je ukupano 18.267.
13:32 – Katalonija traži pomoć španske vojske protiv korona virusa
Katalonska vlada, koja teži odvajanju od Španije, zatražila je od španske vojske pomoć u borbi protiv korona virusa.
Posle Italije, Španija je na drugom mestu po smrtnosti od korona virusa, samo u Kataloniji je umrlo 2.093 ljudi. Registrovano je 21.894 slučaja zaraze, a 1.855 ljudi je na intenzivnoj nezi, prenosi Rojters.
Iako su katalonski lideri donedavno tvrdili da pomoć Madrida nije potrebna, danas je zdravstveni zvaničnik Alba Verges rekao za Katalonski radio da je pomoć vojnog zdravstvenog osoblja dobrodošla.
13:30 – SZO:Više od 95 odsto preminulih u Evropi ima preko 60 godina
Više od 95 procenata onih koji su preminuli od korona virusa u Evropi ima preko 60 godina, ali ideja da COVID-19 pogađa samo starije ljude je pogrešna, izjavio je danas šef kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Evropi dr Hans Kluge.
Prema njegovim rečima, godine ne predstavljaju jedini rizik za teško obljevanje, preneo je Rojters.
„Sama ideja da COVID-19 pogađa samo starije ljude je ustvari pogrešna. Mladi ljudi nisu nepobedivi“, rekao je on na onlajn konferenciji za novinare u Kopenhagenu.
13:17 – Rim:Deca mogu kratko napolje, Lombardija:Ignorišite to!
Italija je, s razlogom, prestrašena dramatičnim razvojem situacije u toj zemlji, posebno regije koje su najpogođenije, pa se tako dešava da pojedini lokalni zvaničnici odbijaju da postupaju po merama centralne vlade.
Ministarstvo unutrasnjih poslova je u jednom od poslednjih obraćanja „pojasnilo“ je važeću naredbu prema kojoj je zabranjeno izlaženje iz kuce, sem u izuzetnim slucajevima, uključujući dozvolu roditeljima da blizu kuće na kratko prošetaju sa malom decom.
„Zanemarite cirkular“, uzvratili su lokalni politicari u Lombardiji i Kampanji, uz oštre kritike.
13:16 – Vlade širom Afrike bore se protiv dezinformacija o koroni
Vlade širom Afrike udružuju se sa tehnološkim divovima, uključujući Fejsbuk i Vocap, u borbi protiv dezinformacija o korona virusu na društvenim mrežama.
Južna Afrika, koja ima više zaraženih nego bilo koja druga afrička država, sa više od 1.300 potvrđenih slučajeva, pokrenula je informativni servis o korona virusu na Vocapu, preneo je Rojters.
U Nigeriji, zdravstvene vlasti u partnerstvu sa servisom slanja poruka Fejsbuka, šalju korisnicima notifikacije sa savetima o simptomima i kako da izbegnu infekciju.
13:15 – U Rusiji registrovan 771 novi slučaj zaraze koronavirusom
U većini ruskih regiona trenutno je stanovnicima naredjeno da ne izlaze iz kuće, osim ako nisu u pitanju kupovina namirnica, lekova, šetnja pasa ili bacanje smeća.
13:10 – Koronavirus ušao u šest bolnica u BiH, među zaraženima lekari i sestre
Među više od 500 osoba zaraženih korona virusom u BiH nalaze se i lekari i medicinski radnici, a virus je „ušao“ u šest bolnica u zemlji, koje su najvažnije u odbrani od epidemije, objavio je sarajevski portal Klix.
Koronavirus je „ušao“ prvo u Sveučilišnu kliničku bolnicu u Mostaru, potom u Univerzitetski klinički centar u Banjaluci i bolnicu u Doboju. Najveći broj lekara i zdravstvenih radnika zaražen je u Tuzli, i to u dve bolnice.
Jedna je Centar za srce, gde je zaraženo devet lekara i medicinskih sestara, a druga je Univerzitetski klinički centar Tuzla, gde su zaražene dve doktorke i jedna medicinska sestra.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen priznala je greške u ophođenju EU prema Italiji tokom pandemije korona virusa i obećala pomoć u vrednosti od više miliona za zaposlene koji su zbog krize prijavljeni na skraćeno radno vreme.
„EU će do sto milijardi evra staviti na raspolaganje najpogođenijim zemljama, počev od Italije, kako bi umanjenja plata radnika prijavljeno na skraćeno radno vreme dopunila“, napisala je ona u autorskom tekstu za italijanski dnevnik „La Republika“.
Fon der Lajen je istakla da će sve zemlje članice doprineti da se omogući ovaj novi instrument EU.
Hrvatska je zbog štednje u vreme pandemije korona virusa odlučila da do daljeg odložili nabavku višenamenskih borbenih aviona, saopštio je ministar odbrane Damir Krstičević.
Krstičević je to rekao novinarima uoči sednice vlade i dodao da će se o tome ponovo razgovarati nakon pandemije, kada ekonomska situacija bude bolja.
„I naši partneri koji prikupljaju ponude tražili su odlaganje, mi ćemo odložiti, a cilj je da se dobiju kvalitetne ponude“, rekao je ministar odbrane.
12:37 -Belgija: Za 24 sata obolelo 1.384 ljudi, preminulo 183
U poslednja 24 sata broj novih slučajeva virusa Covid-19 porastao je u Belgiji za 1.384, čime je ukupan broj novozaraženih porastao na 15.348, saopštilo je belgijsko Ministarstvo zdravlja.
Navodi se da je u poslednjih 24 sata preminulo 183 osoba, ukupno 1.011. U Belgiji je produžen karantin tako da će umesto do 5. trajati do 19. aprila, kao i da će najverovatnije potom biti produžen do 3. maja.
12:36 – Tanjug u SAD: Novo pravilo, ne dovoditi nikoga na reanimaciju
U Nujorku, gde danas ima tačno onoliko pozitivnih na koronavirus kao u celom Iranu, na snazi je novi pravilnik o „spasavanju ljudi“ koje podrazumeva da će svaka odrasla osoba sa srčanim zastojem biti ostavljena bilo gde, ako joj ukazana pomoć na licu mesta ne vrati srčani rad.
Nova uredba znači da se osoba sa srčanim zastojem, ako joj primarna pomoć ne pomogne više neće voziti u bolnice radi pokušaja dalje reanimacije, jer su bolnice prepune obolelih od korona virusa,.
Njujork post dodaje da se u dokumnetu navodi i da ti ljudi mogu biti ostavljeni bilo gde, a ako su na mestu vidljivom za javnost, preporuka je da se tela ipak odnose do najbliže pritvorske jedinice Njujorške policije.
12:33 – Italija: Bez zajedničkih treninga do 13. aprila
Premijer Italije Ðuzepe Konte saopštio je da sportski klubovi u toj zemlji ne mogu održavati zajedničke treninge igrača sve do 13. aprila zbog novih mera u borbi protiv korona virusa.
Sportska takmičenja u Italiji prvobitno su bila stopirana do 3. aprila, ali su tamošnje vlasti odlučile da ta odluka ostane na snazi još 10 dana.
12:21 – Mađarska: Broj zaraženih popeo se na 585, jedan preminuli
Broj pacijenata za koje je potvrđeno da su se zarazili novim korona virusom u Mađarskoj danas iznosi 585, a preminuo je muškarac star 71 godinu, navedeno je na vladinoj veb stranici za epidemiju.
Do sada je u Mađarskoj preminula 21 osoba, a 42 su se oporavile od COVID-19, navedeno je na koronavirus.gov.hu, preneo je MTI.
12:20 – Britanski Vilijams F1 se uključuje u proizvodnju respiratora
Bivša inženjerska jedinica tima Villiams formule 1 saopštila je da će pomoći u proizvodnji početne serije od 5.000 respiratora za britansku nacionalnu zdravstvenu službu.
Vilijams inženjering (WAE) navodi da igra značajnu ulogu u inženjerskom konzorcijumu koji se utrkuje da ponovo obuhvati proizvodnju kako bi ispunio potrebe Velike Britanije za hiljadama dodatnih respiratora, prenosi Rojters.
„Cilj je da se brzo proizvede 5.000 ventilatora“, navela je kompanija.
12:17 – U Iranu do sada umrlo ukupno 3.136 ljudi
Broj preminulih od koronavirusa u Iranu dostigao je 3.136, pošto je za prethodna 24 sata umrlo 124 ljudi, saopštio je danas ministar zdravlja Kijanuš Jahanpur.
On je naveo da u Iranu ima ukupno 50.468 ljudi zaraženih koronavirusom, prenosi Rojters.
„Imamo 3.956 zaraženih u kritičnom stanju. Imamo 2.875 novih slučajeva u poslednja 24 sata, a 16.711 ljudi se oporavilo od bolesti, rekao je Jahanpur.
12:15 – Do sada 92.190 testova na koronavirus u Austriji
Ministar zdravlja Austrije Rudolf Anšober saopštio je danas da je do sada sprovedeno 92.190 testiranja na virus korona, a detaljna analiza pokazala je da se velika većina zarazila u Austriji.
To je daleko više nego što se navodi u zvaničnom saopštenju Ministarstva, prema kojem je do sada sprovedeno svega oko 56.000 testova od pojave epidemije virusa korona u Austriji.
“Ima jasno više testova nego što se može videti u dnevnim izveštajima”, kazao je Anšober na današnjoj konferenciji za štampu.
U Albaniji je od početka epidemije do sada prijavljeno 259 slučajeva korona virusa, od kojih je 178 aktivnih slučajeva, 76 izlečenih i 15 preminulih.
Prema podacima sa platforme „coronavirus.al“, ukupno je izvršeno 1.823 tesova, prenela je ATA.
Od korona virusa se u bolnicama leči 79 osoba, od kojih je sedam na intezivnoj nezi, a četiri intubirano. Ostali oboleli su u stabilnom stanju.
12:11 – Boing sprema socijalni paket za dobrovoljni odlazak radnika
Boing namerava da smanji broj zaposlenih i priprema paket mera za dobrovoljni odlazak radnika iz kompanije i prevremeno penzionisanje kako bi ublažio finansijski udar koji trpi zbog pandemije koronavirusa, rekla su dva izvora upoznata s tom problematikom za agenciju Rojters.
Kompanija je pokrenula plan za smanjenje radne snage koji omogućava doborovoljno prijavljivanje zaposlenih za odlazak iz firme uz optremnine i poseban paket benefita, rekao je jedan od Rojtersovih izvora.
12:05 – Slovenija: Vojska bez ograničenih policijskih ovlašćenja
Odbor slovenačkog parlamenta za odbranu odbacio je zahtev da se slovenačkim oružanim snagama daju ograničena policijska ovlašćenja za kontrolu granica, za koju je vlada saopštila da je od suštinskog značaja kako bi se pomoglo preopterećenim policajcima da bi mogli da budu bolje raspoređeni radi kontorole epidemije korona virusa.
Predlog za aktiviranje člana 37. odbrambenog akta podržali su članovi koalicije u odboru, opoziciona Nacionalna stranka (SNS) i Alenka Bratušek (SAB), ali to nije bilo dovoljno da se obezbedi potrebna dvotrećinska većina, preneo je STA.
Izraelski premijer Benjamin Netanijahu (70) produžiće samoizolaciju za šest dana, nakon što je objavljeno da je ministar zdravlja Jakov Licman oboleo od novog korona virusa, a u skladu sa preporukama lekara, saopštio je danas njegov kabinet.
Netanijahu je u sredu okončao dvodnevnu samoizolaciju u koju je ušao nakon što se utvrdilo da njegov savetnik boluje od korona virusa, prenosi Rojters.
11:49 – Članice EU ukazuju na rizik od kršenja vladavine prava
Više zemlja EU potpisalo je zajedničko saopštenje u kome izražavaju zabrinutost zbog rizika od kršenja principa vladavine zakona, demokratije i osnovnih prava usled usvajanja određenih hitnih mera u borbi protv COVID19.
Belgija, Danska, Finska, Francuska, Nemačka , Grčka, Irska, Italija, Letonija, Luksemburg, Holandija, Portugal, Španija i Švedska ocenjuju da je u trenutnoj ”situaciji bez presedana” legitimno da države usvajaju vanredne mere u cilju zaštite građana i prevazilaženja krize, ali i ističu da vanredne mere treba da budu ograničene na ono što je nužno potrebno, da budu proporcionalne i privremene prirode, uz obavezu poštovanja međunarodnog prava.
11:50 – Zbog korone do 31. juna otkazano 2 miliona letova
Do kraja juna u svetu je, zbog pandemije korona virusa, otkazano više od dva miliona letova, što će naneti gubitke od oko 252 milijarde dolara, navodi se na sajtu Međunarodne asocijacije za vazdušni saobraćaj (IATA).
Otkazivanje letova jedna je od mera na koju su međunarodne agencije za vazdušni saobraćaj bile prinuđene zbog pandemije korona virusa, a preduzele su i druge, kako bi zaštitile svoje zaposlene i putnike.
Međunarodnja asocijacija za vazdušni saobraćaj (IATA), čija je članica i Er Srbija, objavila je na svom sajtu koji su aerodromi u svetu zatvoreni i koji letovi su sve obustavljeni, ali i smernice putnicima kako da se ponašaju, ako već moraju da putuju.
Kako javljaju Španski mediji, u poslednja 24 sata je u ovoj zemlji preminulo 950 ljudi od posledica koronavirusa. To je najveći broj žrtava u 24 sata u toj zemlji do sada. Ujedno je ovo šesti dan za redom u kojem umire preko 800 osoba u roku od 24 sata.
U Španiji je tako preminulo ukupno 10.003 osobe od početka epidemije koronavirusa, a 110.238 ljudi je zaraženo, gotovo 27.000 njih je izlečeno, a više od 54.000 ljudi je hospitalizovano.
11:43 – Prema anketi Tramp nije bio spreman za zdravstvenu krizu
Prema rezultatima ankete internet portal „Politiko“ i kompanija „Morning konsalt“, 61 odsto registrovanih birača u SAD smatra da predsednik Donald Tramp nije bio spreman za upravljanje zdravstvenom krizom izazvanom virusom COVID-19.
Kako prenosi list “Ju es ej tudej”, 46 odsto birača reklo je da je Tramp bio “veoma nespreman” za suočavanje sa krizom, 15 odsto istaklo je da je on bio “donekle spreman”, 14 odsto da je bio “veoma spreman” a 18 odsto da je bio “donekle spreman”.
11:38 – Turska očekuje normalizaciju avio-saobraćaja do kraja juna
Turski ministar turizma Mehmet Nuri Ersoj izjavio je danas da očekuje normalizaciju avio-saobraćaja do kraja juna, pošto su sada avio-kompanije otkazale većinu letova zbog epidemije korona virusa.
Ersoj je za televiziji CNN Turk kazao da će prvo oživeti najverovatnije vazdušni saobraćaj iz Azije. Zatim će, kako kaže, uslediti letovi iz Rusije, balkanskih zemalja i Evrope. Domaći vazdušni saobraćaj bi takođe mogao da se obnovi, dodao je on, prenosi Rojters.
Kompanija Turkiš Erlajns produžila je obustavu svojih letova do 1. maja, osim na nekoliko lokalnih relacija, a Pegasus Erlajns je obustavio sve letove.
11:37 – U Kini 35 novih slučajeva COVID-19, svi došli iz inostranstva
Kina, u kojoj je epidemija korona virusa prvi put izbila u decembru, zabeležila je danas manji broj novozaraženih, ali su mere koje ograničavaju kretanje pooštrene u nekim delovima zemlje zbog straha od pojave više slučajeva zaraze iz inostranstva.
U Kini je je juče prijavljeno 35 novih slučajeva korona virusa i svi su došli iz inostranstva, saopštila je Nacionalna zdravstvena komisija, preneo je Rojters.
U centralnoj provinciji Hunan, u kojoj je nedavno smanjen nivo mera na najniži nivo, juče se pojavio prvi slučaj korona virusa koji je došao iz inostranstva, izvestili su mediji pozivajući se na provincijsku zdravstvenu komisiju.
11:24 – Pentagon ne dopušta potpunu evakuaciju nosača aviona
Oko 1.000 mornara na nosaču aviona „Teodor Ruzvelt“, što je petina posade, nalazi se u karantinu u američkoj mornaričkoj bazi na ostrvu Guam, pošto je utvrđeno da su 93 mornara pozitivna na korona virus.
Evakuacija mornara počela je u sredu, nedelju dana pošto je prijavljen prvi slučaj korona virusa na nosaču aviona i objavljeno pismo kapetana broda komandi u kojem on traži „odlučnu akciju“ za kontrolu epidemije.
Kapetan Bret Kozije obratio se komandi i u pismu opisao tešku situaciju na brodu opremljenom nuklearnim oružjem pošto je više vojnika pozitivno na virus, prenosi Rojters.
11:13 – U SAD uhapšena dva sveštenika,jer su pozivali vernike u crkv
Na Floridi i u Luizijani, državama koje su u SAD među pet najzaraženijih koronavirusom, uhapšena su dvojica svešenika jer su uprkos merama protiv širenja epidemije nastavili da pozivaju vernike u crkvu i okupljaju ih u velikom broju, prenose američki mediji.
Sa druge strane, zabrinuti za vernike sveštenici u SAD da bi poštovali uredbu o zabrani okupljanja i onu o obaveznoj socijalnoj distanci, primorani su da napuste hramove i zamene helikopterima, kao što je to na Floridi u delu oko najsatrijeg grada u Americi – St Augustina učinio jedan sveštenik dajući blagoslov ljudima okupljenim na plaži koji se mole, iz helikoptera.
11:09 – BiH trazi međunarodnu pomoć od EU I NATO
Ministarstvo bezbednosti Bosne i Hercegovine uputilo je zvanični zahtev za međunarodnu pomoć Mehanizmu civilne zaštite Evropske unije, putem Koordinacionog centra za hitne slučajeve (ERČ).
Zahtev je, kako prenosi sarajevski portal Klix, upućen nakon jučerašnje odluke Saveta ministara Bosne i Hercegovine za traženje međunarodne pomoći u sferi zaštite i spašavanja.
Navodi se da je ministar bezbednosti BiH Fahrudin Radončić u ovom dopisu upoznao Evropsku komisiju i Evro-atlantski centar za koordinaciju odgovora na katastrofe (NATO) sa merama koje su preduzete u BiH.
11:07 – Nemci bez kontrole izlaze sa aerodroma
Nedostajuće kontrole na nemačkim aerodromima za Nemce koji se vraćaju u domovinu humanitarnim letovima, izazvale su bes građana.
Jedna Nemica, koja se vratila sa Sri Lanke, rekla je dnevniku „Velt“ da, za razliku od zemlje iz koje je doputovala, u Nemačkoj uopšte nije bilo zdravstvene kontrole.
„Izašla sam iz avion i direktno nastavila svoje putovanje“, kazala je ona dodajući da je to potpuno neodgovorno.
I drugi putnici, koje je država vratila u Nemačku, govore o velikoj gužbi na frankfurtskom aerodromu, ukazujući na potpuno nekontrolisanu situaciju.
11:02 – Analiza:Primeri kako se brzo širi COVID19
Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) objavio je vrlo zanimljivu analizu prenosa COVID-19 u Singapuru, koja ukazuje koliko je ovaj virus opasan i kako se lako širi.
Za one kojima se ne čita ovaj juče objavljeni dokument, redovni profesor biohemije i molekularne biologije sa zagrebačkog Prehrambeno-biohemijskog fakulteta Gordan Lauc podelio ga je na svom fejsbuk profilu i izdvojio nekoliko zanimljivih primera.
11:05 – Holandija donira milijardu evra za „korona fond“
Holandska vlada će donirati do milijardu evra za tzv „korona fond“ čije osnivanje pokreće u okviru Evropske unije.
Sredstva su namenjena zemljama koje su teško pogođene epidemijom a ne raspolažu sa dovoljno finansijskih sredstava za kupovinu neophodne medicinske pomoći.
Holandski ministar finansija Vopke Hukstra naglasio je da je reč o poklonu a ne o pozajmici. Na taj način Holandija želi da da značajan doprinos zdravstvu u Evropi, naveo je Hukstra. Sredstva fonda namenjena su za borbu protiv korona krize, za zemlje koje mogu da pokažu da im je potrebna pomoć.
10:40 – Selo u Italiji: Usred epicentra, a nijedan inficirani
Dok u Italiji eksplodiraju brojke inficiranih, a i umrlih, u mestu Ferera Erbognone, selu na 50 kilometara od Milana, nije zabeležen niti jedan slučaj infekcije virusom korona.
Čini se kao da je oko 1.000 stanovnika imuno na virus, a naučnici sada žele da ih testiraju na antitela.
10:36 – SZO: Uskoro milion slučajeva Kovid-19
Generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Gebrejesus izrazio je duboku zabrinutost zbog brzog globalnog širenja korona virusa koji je zahvatio 205 zemalja i teritorija.
On je rekao da su SZO, Svetska banka i MMF podržale programe pomoći zemljama u razvoju kako bi se izborile sa socijalnim i ekonomskim posledicama pandemije. Tedros je rekao da je u proteklih pet nedelja postojao skoro eksponencijalni rast broja novih slučajeva a broj preminulih se više nego udvostručio prošle sedmice, prenosi Rojters.
„Narednih dana dostići ćemo milion potvrđenih slučajeva i 50.000 žrtava u svetu“, upozorio je on.
10:35 – Nova žrtva korona virusa u BiH, ukupno umrlih 15
U Klinici za infektivne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske juče u poslepodnevnim časovima preminuo je pacijent iz Prijedora, saopštili su iz UKC Banjaluka.
Radi se o muškarcu srednje životne dobi, koji je, osim što je bio pozitivan na korona virus, imao više hroničnih udruženih oboljenja.
Pacijent je, kako je danas saopšteno, lečen u Klinici za infektivne bolesti od 20. marta.
10:30 – U RS još 24 osobe pozitivne, zaraženih 267
U poslednja 24 časa u Republici Srpskoj (RS) potvrđeno je da su još 24 osobe pozitivne na korona virus, čime je ukupan broj zaraženih porastao na 267.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić izjavio je da je od ukupnog broja novih osoba pozitivnih na korona virus njih 17 osoba iz Banjaluke, tri iz Laktaša i po jedna iz Gradiške, Prijedora, Šipova i Kotor Varoša.
Njih desetoro je hospitalizovano, dok se ostali nalaze u kućnoj izolaciji.
10:12 – Kina: SAD prave „besramne“ komentare
Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je danas da američki zvaničnici prave „besramne“ komentare koji bacaju sumnju na izveštavanje Kine o slučajevima novog korona virusa u zemlji.
Portparol Ministarstva Hua Čunjing rekao je da je Kina otvorena i transparentna o širenju virusa Covid-19 koji se pojavio u toj zemlji krajem decembra prošle godine i istakao da bi SAD trebalo da politizuju zdravstveni problem, prenosi Rojters.
Umesto toga, rekao je on, trebalo bi da se fokusiraju na bezbednost spostvenih građana.
09:55 – Vijesti: RTCG otpustio sve honorarce
Javni servis Crne Gore u situaciji epidemije korona virusa zaključno sa jučerašnjim danom otpustio sve zaposlene koji su imali status honoraraca, pišu podgoričke Vijesti.
Navodi se da je generalni direktor Radio televizije Crne Gore (RTCG) Božidar Šundić obavestio menadžment da od juče u Javnom servisu neće raditi honorarci. Šundić je, kažu, u dopisu naveo da će honorarcima dati otkaz u skladu sa zaključcima vlade i hitnim merama u vezi sa korona virusom.
“Obaveštavam vas da od prvog aprila RTCG neće angažovati nijednog honorarnog saradnika. Molim da svima zahvalite na saradnji. Čim se steknu uslovi, biće ponovo angažovani”, piše u dopisu, prenele su Vijesti.
09:47 – Zatvorenici u CG traže preventivne mere od koronavirusa
Grupa zatvorenika koji služe kaznu u zatvorima Crne Gore traže od vlade da iz zaštiti od eventualnog širenja korona virusa, dok iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) tvrde da su doneli krizni plan rada i obezbeđenja u slučaju pojave virusa u zatvorskim objektima.
Zatvorenici u otvorenom pismu UIKS-u kažu da su ćelije retrpane I da sobu od 30 kvadrata deli osam do deset osoba, dok sobu od 14 kvadrata dele četiri osobe.
09:45 – Za tri nedelje bez posla u Španiji ostalo 900.000 ljudi
Skoro 900.000 radnika u Španiji ostalo je bez posla od 12. marta kada su u toj zemlji uvedene mere protiv širenja korona virusa, uključujući zabranu izlaska.
Oko 898.822 radnika izgubilo je posao od 12. marta, pokazuju statistički podaci. Više od polovine otpuštenih bili su radnici na određeno vreme, prenosi Rojters. U Španiji je u martu broj nezaposlenih porastao na 3,5 miliona, što je najviši broj od aprila 2017. godine.
09:34 – U Austriji 10.769 inficiranih, 150 umrlih
U Austriji je ukupno 10.769 zaraženo korona virusom, saopštilo je jutros Ministarstvo zdravlja.
Pokrajina Tirol sa 2.462 inficirnaih ostaje glavno žarište infekcije, ali odmah za tim delom Austrije slede Gornja Austrija sa 1.738 i Donja Austrija sa 1.717, te Beč sa 1.548.
Potom slede Štajerska sa 1.137, Salcburg 993, Forarlberg 680, Koruška 295 i Burgenland 198.
09:33 – U Crnoj Gori novih 17 zaraženih, ukupno 140
U Crnoj Gori je registrovano 17 novih slučajeva obolelih od korona virusa i sada ih je ukupno 140, saopštio je epidemiolog Senad Begić. U karantinu se nalazi 1.028 osoba.
Begić je na redovnoj onlajn konferenciji za novinare rekao da je sreda bila još jedan težak dan za Crnu Goru.
09:26 – Akcije na Volstritu pale nakon Trampove izjave o epidemiji
Tri glavna indeksa Njujorške berze pala su za više od 4,0 odsto noćas, nakon upozorenja predsednika SAD-a Donalda Trampa na moguću veliku smrtnost od koronavirusa u naredne dve nedelje, što je navelo investitore na paniču prodaju čak i aktiva koje se smatraju sigurnim.
Industrijski indeks Dau DŽons je pao za 973 poena ili 4,44 procenta, na 20.943 poena, S&P 500 je potonuo za 4,41 odsto, na 2.470 bodova, a tehnološki Nasdak Kompozit je izgubio 4,41 posto vrednosti, spustivši se na 7.360 poena, izveštava Rojters.
09:01 – Bez novih smrtnih slučajeva u Hrvatskoj
U Hrvatskoj je juče potvrđeno 96 novih slučajeva zaraze koronavirusom, što je najveće dnevno povećanje od pojave epidemije. Broj ukupno pozitivnih popeo se na 963, međutim, nije bilo novih smrtnih slučajeva u posljednja 72 sata, pa se broj umrlih zadržao na šest. Na respiratoru su dva nova bolesnika, odnosno njih ukupno 34.
08:50 – Šenžen zabranio jedenje pasa i mačaka
Kineski grad Šenžen zabranio je jedenje pasa i mačaka u sklopu šireg suzbijanja trgovine divljim životinjama zbog pandemije koronavirusa. Zabrana stupa na snagu 1. maja. „Psi i mačke kao kućni ljubimci uspostavili su mnogo bliži odnos s ljudima nego sve druge životinje, a zabrana jedenja pasa i mačaka i drugih kućnih ljubimaca uobičajena je praksa u razvijenim zemljama i Hong Kongu i Tajvanu“, stoji u odredbi gradskih vlasti objavljenoj u sredu.
Nemačka u velikim količinama nabavlja lek „Avigan“ koji namerava da upotrebi protiv COVID-19, pišu tamošnji mediji. Avigan se koristi u Japanu protiv koronavirusa, a sprečava, uobičajeno, da se virus grupa u telu čoveka umnožava.
08:33 – Njujork: Broj obolelih raste, zvaničnici upozoravaju
Broj obolelih od virusa Covid-19 u Njujorku raste, a u poslednja 72 sata broj preminulih se više nego duplirao i sada iznosi 1.941.
Prvi oboleli u Njujorku pojavio se pre mesec dana, a radilo se o zdravstvenom radniku koji se vratio iz Irana, prenosi AP i dodaje da je od tada broj obolelih porastao na više od 83.000. Guverner Njujorka Endru Kuomo izjavio je da sa više od 12.000 hospitalizovanih osoba, najnovije projekcije epidemije ne pokazuju predah ni u ovom mesecu.
„Ono što mi sada tražimo je vrhunac, vrh krivulje koji će biti otprilike krajem aprila“, rekao je Kuomo.
08:31 – „Zamrznite kredite zemljama u razvoju“
Svetska zdravstvena organizacija (SZO), Svetska banka i Međunarodni montarni fond (MMF) apelovali su da se odlože kreditne obaveze zemljama u razvoju. Time bi se pomoglo da se saniraju socijalne i ekonomske posledice pandemije virusa korona, izjavio je generalni direktor SZO, Tedros Adanom Gabrihesus.“Predlažemo proces hitne pomoći zemljama u razvoju kako bismo sprečili da njihove privrede i društva uđu u krizu“, predočio je juče prvi čovek SZO tokom video konferencije za novinare u Ženevi.
08:14 – Kineska medicinska oprema stiže u Evropu ruskim vozom
Ruska teretna železnička kompozicija transportuje kinesku medicinsku opremu ka Evropi, javio je Rojters. Kompozicija sa 50 kontejnera medicinske opreme juče je natovarena u gradu Dostik, na kinesko-kazahstanskoj granici i odatle je nastavila put kroz Kazahstan, prema Rusiji, Belorusiji i Nemačkoj gde bi trebalo da stigne 12. aprila i dopremi 166,4 tone zaštitne medicinske opreme. Po dolasku u nemački grad Duisburg medicinska oprema će se dalje distribuirati po Nemačkoj, Francuskoj, Mađarskoj, Češkoj, Poljskoj i drugim evropskim zemljama.
08:13 – Tramp: Imaćemo više respiratora nego što nam treba
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će Sjedinjene Države uskoro imati više respiratora za lečenje teško obolelih pacijenata od korona virusa nego što im treba. Te količine, kako je najavio, biće dovoljne čak i za slanje u druge zemlje, prenosi Rojters. Mnogi guverneri žale se da u njihovim saveznim državama nema dovoljno respiratora kako bi se zadovoljile hitne potrebe. Tramp je juče rekao da se procenjuje da će između 100.000 i 240.000 ljudi u SAD verovatno umreti od posledica korona virusa narednih nedelja čak iako se Amerikanci striktno budu pridržavali mera ostanka kod kuće.
08:06 – Rusija poslala opremu SAD: Trenutak je za saradnju
Američki Stejt department saopštio je da medicinska oprema namenjena borbi protiv koronavirusa, koja je upućena iz Rusije u SAD, nije poklon, već je kupljena na osnovu sporazuma američkog predsednika Donalda Trampa i šefa ruske države Vladimira Putina, javlja danas AP. „Trenutak je za saradnju radi pobede nad zajedničkim neprijateljem, koji ugrožava živote svih nas“, izjavila je Morgan Ortagas, portparolka Stejt departmenta. Ruski teretni avion je respiratore i ličnu zaštitnu opremu dopremio u Njujork.
08:03 – Izraelski ministar zdravlja zaražen koronavirusom
Izraelska vlada saopštila je danas da je ministar zdravlja Jakov Licman, koji je proteklih nedelja često bio u kontaktu sa premijerom Benjaminom Netanjahuom i drugim istaknutim funkcionerima, zaražen virusom korona. Licman i njegova supruga, takođe zaražena virusom, nalaze se u izolaciji, dobro se osećaju i leče se. Osobama koje su bile u kontaktu sa Licmanom u protekle dve nedelje biće upućen zahtev da se povuku u izolaciju, navelo je Ministarstvo zdravlja.
07:58 – British Airways obustavlja rad
British Airways će objaviti obustavu rada za oko 36.000 svojih zaposlenih. Aviokompanija postigla je dogovor s industrijskim sindikatom Unite Unionom, a uključivaće trenutnu suspenziju radnih mesta za oko 80 odsto osoblja, inženjera i onih koji rade u sedištu firme, najavio je BBC, ističući da se ne očekuje da će osoblje biti otpušteno.
07:49 – Australija testira dve vakcine
Kako piše BBC, australijski naučnici počeli su s testiranjem dve vakcine. Za takav proces obično treba dve godine. Vakcine su razvijene uz pomoć američkih stručnjaka, a Svetska zdravstvena organizacija odobrila je testiranje na životinjama.
07:45 – Meksiko: Nemojte se vraćati
Ministarstvo spoljnih poslova Meksika je saopštilo da bi Meksikanci nastanjeni u inostranstvu, posebno u SAD, trebalo da „izbegavaju sve vrste međunarodnih putovanja, uključujući i Meksiko“. Pozivamo sve Meksikance sa stalnim boravkom u SAD da privremeno odustanu od putovanja u našu zemlju koja nisu od velike važnosti, poručilo je Ministarstvo. Istovremeno je Meksikancima preporučeno da ne putuju u SAD. Paralelno, Pentagon je saopštio da će uputiti još 540 vojnika na granicu sa Meksikom, kako bi se sprečio dolazak migranata zaraženih virusom korona. Na granici sa Meksikom se već nalazi oko 2.700 američkih vojnika i 2.500 pripadnika Nacionalne garde.
07:41 – Najgori dan za Ameriku
Sreda, 1. april, je najgori dan dosad i za Ameriku. Imaju više od 210.000 slučajeva i najmanje 4762 mrtvih, od toga je samo u Njujorku preko 1300 mrtvih. Što se tiče stanja u Evropi, pet zemalja s najviše slučajeva, prema jutrošnjim podacima Worldometersa, ima zajedno 379.136 slučajeva. Italija 110.574 slučajeva i 13.155 mrtvih, Španija 104.118 slučajeva i 9387 mrtvih, Nemačka 77.981 slučaj i 931 mrtvog, Francuska 56.989 slučajeva i 4032 mrtvih, a Velika Britanija 29.474 slučajeva i 2352 mrtvih.
07:37 – Tunis: Pretnja čovečanstvu
Tunis je Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija predložio rezoluciju koja bi pandemiju virusa korona proglasila za „pretnju čovečanstvu, međunarodnom miru i sigurnosti“ i pozvala na hitni globalni prekid vatre, kako bi se odgovorilo na „pretnju bez presedana kakvu predstavlja bolest kovid-19“, javlja danas AP. U nacrtu se naglašava da „borba protiv pandemije zahteva veću međunarodnu saradnju i solidarnost i koordinisan, sveobuhvatan, svetski odgovor, pod vođstvom UN“.
07:28 – Pad cene nafte
Uticaj pandemije na ekonomiju je najočigledniji po cenama sirove nafte koja je u poslednjem tromesečju januar-mart imala do sada najoštriji zabeležen pad, od gotovo 70 odsto, na svega 20 dolara po barelu. Cena nafte nije bila toliko niska još od 2002. godine.
07:02 – Više od 45.000 mrtvih, više od 930.000 zaraženih
Više od 45.000 ljudi umrlo je širom sveta od korona virusa. Od početka pandemije krajem decembra 2019. u Kini, zaraza je potvrđena kod više od 930.000 ljudi u svetu, od kojih je više od 50 odsto u Evropi.