Sve informacije o koronavirusu u svetu i regionu pratite uživo na blogu Nova.rs.
23:45 – Protest “Sa balkona na bicikle” protiv restriktivnih mera
Nekoliko hiljada biciklista protestovalo je u petak uveče ulicama Ljubljane optužujući vladu da ograničava građanske slobode restriktivnim merama uvedenim zbog epidemije korona virusa.
Oni su prošli pored parlamenta i okolnim ulicama u formi protesta za koji smatraju da je u skladu s merama koje propisuju socijalnu distancu između pojedinaca i omogućuju sportske aktivnosti kao što su vožnja bicikla, a zabranjuju okupljanje ljudi.
23:15 – SZO ponavlja da novi koronavirus ima prirodno poreklo
Direktor Svetske zdravstvene organizacije za vanredne situacije Majkl Rajan ponovio je da ta ustanova veruje da novi koronavirus ima prirodno poreklo.
Rajan je na taj način odgovorio na izjavu predsednika SAD Donalda Trampa da je video informaciju da je koronavirus možda nastao na institutu za virologiju u kineskm gradu Vuhanu.
23:00 – Sve javne škole u Njujorku ostaju zatvorene do kraja školske godine
Guverner države Njujork Endrju Kuomo poručio je da će sve javne škole ostati zatvorene do kraja školske godine zbog pandemije koronavirusa, iako danas ta savezna država ima najmanji porast umrlih i hospitalizovanih u poslednjih više od mesec dana, javljaju agencije.
22:40 – Direktor SZO: Pravovremeni postupci omogućili vreme za reagovanje
Generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adanom Gebrejesus stao je u odbranu svojih i „pravovremenih“ postupaka organizacije na čijem je čelu u proglašenju pandemije koronavirusa krajem januara.
22:15 – Ruskim vojnim stručnjacima nije dozvoljen ulaz u BiH
Ruski vojni stručnjaci, koji su krenuli za Mostar kako bi izvršili dezinfekciju, ostali su na graničnom prelazu Rača, jer im nije dozvoljen ulazak iz Srbije u Bosnu i Hercegovinu.
Njih je predsedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Dragan Čović pozvao da izvrše „dekontaminaciju i dezinfekciju“ Univerzitetsko kliničke bolnice Mostar.
21:55 – Naučnici dizajnirali test koji bi mogao da otkrije koronu 24 sata nakon zaraze
Naučnici koji rade za američku vojsku dizajnirali su novi test za COVID-19 koji bi potencijalno mogao da identifikuje nosioce virusa pre nego što postanu zarazni i počnu da šire bolest..
21:35 – I Fon der Lajen negira da je EU ublažila izveštaj posle pritiska Kine
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen negirala je da je EU ublažila izveštaj o dezinformacijama u vezi s koronavirusom posle pritiska Kine.
Navodi o ublažavanju izveštaja pojavili su se pošto je briselski portal Politiko 21. aprila citirao deo nacrta izveštaja, u kojem je Kina direktno optužena da je vodila „globalnu kampanju širenja dezinformacija kako bi sa sebe skrenula krivicu za izbijanje epidemije i poboljšala svoj imidž u svetu“.
21:15 – Kako se Mekdonalds priprema za novu „normalu“
Big Mekovi dostavljeni na kolicima, dezinfekcijska sredstva na ulazu i odvojena mesta za čekanje mogle bi biti neke od novosti u Mekdonaldsovim restoranima u Holandiji kad se ponovno otvore.
Mekdonalds u Arnemu isprobava nove metode održavanja socijalne distance kada se ublaže mere borbe protiv koronavirusa.
20:55 – Irska ublažava mere
Vršilac dužnosti premijera Leo Vardakar rekao je da stariji od 70 godina mogu da napuste svoje domove da bi se prošetali ili provozali do pet kilometara udaljenosti od kuće od utorka, preneo je Rojters.
20:35 – U Velikoj Britaniji 27.510 umrlih, nakon Italije najteže pogođena u Evropi
Broj preminulih od koronavirusa u Velikoj Britaniji povećan je za 739, i sada je ukupno umrlih 27.510 i u ove podatke ubrojani su i smrtni slučajevi iz bolnica i drugih mesta poput domova za stare.
Prema broju preminulih, Velika Britanija je nakon Italije najteže pogođena u Evropi.
20:15 – U Italiji manje preminulih, ali porastao broj zaraženih osoba
Broj preminulih od koronavirusa u Italiji veći je za 269, što je manje u odnosu na jučerašnjih 285, saopštila je Agencija za civilnu zaštitu
Međutim, broj zaraženih je 1.965, što je rast u odnosu na jučerašnjih 1.872.
20:00 – Vodeći virusolog priznao greške Švedske u reagovanju na koronu
Anders Tegnel, vodeći virusolog u Švedskoj, zemlji koja je danas zabeležila skoro rekordan broj novih slučajeva koronavirusa, priznao je određene greške u reagovanju na krizu.
19:35 – Velika Britanija: Smrtnost od korone dvostruko veća među siromašnima
Stopa smrtnosti od koronavirusa u Velikoj Britaniji dvostruko je veća među siromašnijim stanovništvom u odnosu na najbogatije, saopštio je Zavod za statistiku.
19:15 – Mond: Korona će neminovno dovesti do preuređenja svetskog poretka
Francuski list „Mond“ ocenio je da „svetska zdravstvena kriza zbog koronavirusa u dubinu menja odnose među velikim silama“ što nameće neminovno preuređenje svetskog poretka i zato „Evropska unija mora krenuti u sopstveno preustrojstvo ako želi da ima značaj i uticaj“.
18:55 – Produžena zabrana kretanja u Indiji
Vlasti Indije su odlučile da produže zabranu kretanja za još dve nedelje, radi suzbijanja novog koronavirusa, uz ublažavanje mera u pojedinim oblastima.
Oštre mere će ostati na snazi u „crvenim zonama“, kao što su Nju Delhi u Mumbaj, i u „narandžastim zonama“, u kojima ima malo zaraženih koronavirusom.
18;35 – Na Malti ublažavanje restriktivnih mera
Predsednik Vlade Malte Robert Abela najavio je ublažavanje restriktivnih mera, uvedenih zbog pandemije virusa korona, tako da će od ponedeljka biti dozvoljen rad i prodavnicama koje nisu od suštinskog značaja.
18:10 – Nemačka vlada ulazi u vlasničku strukturu Lufthanze kako bi je spasila
Nemačka vlada planira da ulaskom u vlasničku strukturu spasi avio-kompaniju Lufthanza koja se nalazi u teškoćama zbog koronakrize, piše Špigel.
Nemačka vlada za spas Lufthanze planira da utroši deset milijardi evra od čega 5,5 otpada na ulazak u vlasničku strukturu avio-kompanije, javlja internet izdanje Špigela pozivajući se na pregovaračke krugove.
17:40 – Kina preti bojkotom australijske robe zbog predloga za istragu porekla virusa
Kina je zapretila bojkotom robe iz Australije zbog njenog insistiranja na nezavisnoj istrazi poreklu koronavirusa, koju traže Sjedinjene Države.
Ozbiljne trgovinske posledice uzdrmale bi i vodeće australijske biznismene koji su već upozorili na moguću ekonomsku štetu koju bi pretrpeli ako se njihov najveći trgovinski partner odluči za bojkot.
17:15 – U Pekingu ponovo otvoreni parkovi i muzeji
Pekinški parkovi i muzeji, uključujući drevni Zabranjeni grad, ponovo su danas otvoreni za javnost, posle višemesečnog zatvaranja zbog pandemije koronavirusa.
„Zabranjeni grad“, zvanično „Muzej Carska palata“, ograničio je broj posetilaca na samo 5.000 dnevno, dok je ranije primao po 80.000.
16:55 – Još četiri smrtna slučaja u Severnoj Makedoniji
U Severnoj Makedoniji umrla su još četiri pacijenta sa koronavirusom i broj žrtava te bolesti sada je 81, objavio je minstar zdravlja Vednko Filipče.
On je na Fejsbuku napisao da su od posledica virusa Covid-19 preminule dve žene stare 55 i 69 godina i dva muškarca stara 87 i 62 godine.
16:30 – U Hrvatskoj umrlo još šest osoba
Šest novih osoba umrlo je u Hrvatskoj usled zaraze koronavirusom, a u poslednja 24 sata zaraza je potvrđena kod devet novih osoba, pa je sada ukupno zaraženo njih 2.085, saopštio je Nacionalni štab civilne zaštite.
15.42 – Abe: Vanredno stanje biće produženo za mesec dana
Vanredno stanje uvedeno u Japanu zbog epidemije korona virusa, koje je trebalo da bude ukinuto naredne sedmice, biće produženo za još otprilike mesec dana, izjavio je danas japanski premijer Šinzo Abe.
15.40 – Britanija možda već testira 100.000 ljudi dnevno
U najmanju ruku, Velika Britanija se nalazi nadomak cilja od 100.000 izvršenih testova na korona virus dnevno, što će biti osnov mreže čija će uloga biti testiranje stanovništva na COVID-19, identifikovanje zaraženih i praćenje njihovih kontakata tokom pandemije, izjavio je danas britanski ministar za stambena pitanja, zajednice i lokalne samouprave Robert Dženrik. Cilj da taj broj bude dostignut do kraja aprila postavio je ministar zdravlja Mat Hankok, koji je prethodno nedeljama kritikovan zbog, kako se isticalo, sporog postupanja kada je reč o testiranju.
14.23 – Makron: Kraj karantina 11. maja samo jedna od faza
Predsednik Francuske Emanuel Makron upozorio je danas da će kraj karantina 11. maja biti samo prvi korak u izlasku iz krize koju je izazvala epidemija korona virusa. Tokom govora povodom obeležavanja 1. maja, Makron je rekao da 11. maj neće biti prelazak na normalan život, preneo je Rojters.
14.22 – Hubei ublažava vanredne mere
Centralna kineska provincija Hubji, iz koje je krajem prošle godine potekao novi korona virus, ublažiće vanredne mere koje su donete da bi se sprečilo širenje zaraze, izvestio je Rojters. Sa najvišeg, prvog nivoa vanrednog stanja, mere će od 2. maja biti ublažene na drugi stepen, saopštile su lokalne vlasti.
14.21 – U Sloveniji najmanji broj novozaraženih za mesec dana
U Sloveniji je u poslednja 24 sata potvrđeno pet novih slučajeva korona virusa, što je najmanji broj novozaraženih u jednom danu u proteklih mesec dana, saopštila je danas slovenačka vlada. Time se broj obolelih povećao na 1.434, prenosi Hina.
13.50 – Mišustin hospitalizovan nakon pozitivnog testa na kovid-19
Ruski premijer Mihail Mišustin hospitalizovan je nakon što je saopštio da je pozitivan na korona virus, javio je BBC. Mišustin (54), koji je tu dužnost preuzeo u januaru, vest o tome da je oboleo preneo je predsedniku Vladimiru Putinu tokom video poziva.
13:39 – U Nemačkoj 1.639 novobolelih, preminulo 193
Broj potvrđenih slučajeva korona virusa u Nemačkoj iznosi 160.758, a do sada je preminuo 6.481 pacijent oboleo od kovida-19, saopšteno je danas u berlinskom Institutu Robert Koh, prenosi TAS.
U poređenju sa prethodnim danom, broj obolelih je povećan za 1.639, a preminulih za 193.
Broj izlečenih povećan je za 3.300 i na današnji dan iznosi 126.900.
13:23 – Moskva: 3.500 novih slučajeva zaraze za 24 sata
U glavnom gradu Rusije tokom poslednja 24 sata broj zaraženih korona virusom porastao je za više od 3.500, tako da je u Moskvi ukupno 57.300 obolelih.
Porast broja inficiranih korona virusom u Moskvi je 6,6 odsto, saopštio je gradski operativni štab za prevenciju korona virusa, prenosi agencija TAS S. Oproravilo se još 631 ljudi, a ukupno je ozdravilo 5.766, rekla je zamenik gradonačelnika za socijani razvoj Anastasija Rakova.
13:20 – Bugarska: Korona virusom zaraženo 170 lekara
U Bugarskoj je korona virusom zaraženo ukupno 170 lekara, najnoviji su podaci kriznog štaba te zemlje.
U poslednja 24 sata broj zaraženih korona virusom skočio je na 1.541, nakon što su zabeležena 53 nova slučaja.
Prema zvaničnim podacima, u Bugarskoj se 317 osoba obolelih od COVID-19 nalazi na bolničkom lečenju, a 40 pacijenata je smešteno je na odeljenja intenzivne nege i nalazi se u kritičnom stanju.
13:16 – Obolelima od COVID-19 u Japanu moral podižu roboti
U hotelima u kojima su privremeno smešteni pacijenti sa lakšim simptomima COVID-19, gradske vlasti Tokija uvode upotrebu robota, koji će bolesnicima podizati moral, doprinositi održavanju higijene i sprečavanju širenja zaraze na osoblje hotela.
Tako će dva tipa robota koje je proizvela kompanija „Softbenk robotiks“ „stupiti na dužnost“ u pet hotela u kojima se trenutno nalaze oboleli od korona virusa, a postoji plan da na svakom spratu ovakvih hotela uskoro bude po jedan robot.
13:07 – Treći dan zaredom jednocifreni broj novoobolelih u J. Koreji
Zvaničnici u Južnoj Koreji saopštili su u petak da već treći dan zaredom imaju jednocifreni broj novoobolelih od korona virusa i apelovali na građane da nastave da se odgovorno pridržavaju preporuka o socijalnom distanciranju i tokom praznika, izvestila je agencija Jonhap.
Sa jučerašnjih 9 novoobolelih ukupan broj zaraženih u ovoj zemlji iznosi 10.774, saopšteno je iz Centra za prevenciju i kontrolu bolesti Južne Koreje.
13:06 – Engleska:U siromašnim područjima duplo veći broj umrlih
Broj smrtnih slučajeva od COVID-19 u Engleskoj duplo je veći u siromašnim nego u imućnijim područjima, pokazuju najnoviji podaci Zavoda za statistiku Velike Britanije.
Najveći broj smrtnih slučajeva od posledica zaraze korona virusom u Engleskoj zabeležen je u siromašnim krajevima zemlje, prenose svetski mediji.
U ovim područjima na 100.000 stanovnika dolazi 55,1 smrtni slučaj od COVID-19, što je za 118 odsto više nego u imućnijim krajevima, gde taj broj iznosi 25,3.
12:42 – Korona na dnevnom redu ministarskog samita SZO
Na godišnjem samitu ministara zdravstva 18. maja, koji će ove godine biti održan video linkom, u fokusu će biti pandemija kovida-19, saopšteno je iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO), prenosi Rojters.
Osim pandemije na dnevnom redu će biti i organizovanje izbora rukovodstva SZO, ključnih za kontinuitet upravljanja organizavijom, a predviđeno je i obraćanje generalnog sekretara Tedrosa Adanoma Gabrihesusa, najavio je predstavnik ZSO tokom brifinga u UN u Ženevi.
12:37 – Kako biti od pomoći u „doba korona virusa“?
Usled pandemije korona virusa, često smo okruženi nepovoljnim vestima, ali postoji nekoliko načina da oni koji su uspeli da očuvaju svoje zdravlje odagnaju osećaj bespomoćnosti pomažući drugima.
Osim pridržavanja mera socijalnog distanciranja, poželjno je i da, oni koji to mogu, daju krv.
Svojoj lokalnoj zajednici možemo pomoći i distribuiranjem paketa sa najosnovnijim potrepštinama za ugrožene sugrađane koji ne mogu da izađu iz kuće.
12:17 – Italijani na Dan rada u strahu od gubitka posla
U Italiji polovina zaposlenih strahuje od gubitka posla usled pandemije virusa kovid-19, a 62 odsto je uvereno da će narednih meseci doći do porasta broja nezaposlenih u toj zemlji, pokazali su rezultati istraživanja objavljeni danas povodom Međunarodnog dana rada 1. maja.
Istraživanje Censis-UGL pokazalo je da je 57,1 odsto Italijana pesimisično u vezi budućnosti, 25,5 odsto je optimistično, dok 17,4 odsto još nema jasan stav o tome.
12:16 – Hadžibegić: Planiramo odlazak na Mars, a virus blokira svet
Nekadašnji fudbalski reprezentativac Jugoslavije Faruk Hadžibegić, trenutno selektor Crne Gore, izjavio je da je smrt desetine hiljada ljudi od korona virusa velika tragedija.
Hadžibegić, koji je u Parizu gde živi, ističe da su mu dani prilično dugi, kao i da mu posebno smeta nesaglasnost stručnjaka.
11:52 – Australija: Više država sa nula novozaraženih
Australija beleži značajan pad broja novozaraženih, dok mnoge njene države već danima nemaju prijavljen nijedan novi slučaj infekcije. Zbog toga je vlada u tim državama već otpočela sa postepenim popuštanjem restriktivnih mera, prenosi CNN.
Epidemiološka situacija u Austaliji drastično se poboljšala – u toku prethodna 24 sata zabeleženo je samo 16 novih slučajeva zaraze, što je značaj pad u odnosu na 28. mart kada je taj broj iznosio 460.
11:48 – U Španiji i dalje raste broj zaraženih i preminulih
Još 281 osoba preminula je u Španiji od posledica infekcije korona virusom, što je skok u odnosu na prethodni dan kada je broj žrtava bio 268.
U Španiji je preminulo ukupno 24.824 ljudi koji su bili zaraženi virusom kovid-19.
Broj zaraženih u poslednja 24 sata povećan je za 1.781, pa je u Španiji, zemlji u kojoj je u Evropi najviše obolelih, ukupan broj 215.216 zaraženih, prenosi Rojters.
11:40 – Austrija: Značajno opada broj hospitalizovanih
U Austriji se nastavlja pozitivan trend slabog rasta broja novoinficiranih, uz konstantan rast broja ozdravljenih, a broj umrlih ostao je na niskom nivou. Prema podacima Ministarstva zdravlja od izbijanja epidemije u Austriji, krajem februara, do danas korona virusom inficiralo se 15.458 osoba.
U poslednjih 24 sata zabeleženo je 74 novih infekcija.
11:37 – Hubei, provincija iz koje je krenuo virus, ublažava mere
Centralna kineska provincija Hubei, iz koje je krajem prošle godine potekao novi korona virus, ublažiće mere koje je donela sa ciljem sprečavanja širenja pandemije.
Sa najvišeg nivoa, mere će preći na drugi stepen, saopštile su lokalne vlasti, prenosi agencija Rojters.
Prvi slučajevi infekcije virusom kovid-19 registrovane su u glavnom gradu provincije, Vuhanu, krajem 2019. godine.
11:33 – Univerzitet u Singapuru: U decembru moguć kraj pandemije
Univerzitet za tehnologiju i dizajn u Singapuru predviđa kraj pandemije korona virusa početkom decembra ove godine, navodi se u studiji ove ustanove.
Stručnjaci sa Univerziteta u Singapuru najavljuju da će do kraja maja epidemija oslabiti za 97 odsto, do polovine juna biće 99 odsto slabija, a potpuni kraj epidemije najavljuju za kraj 2020. godine.
11:11 – Šta nam govore statistički podaci o smrtnosti od korone?
Statistika nam svakoga dana poručuje koliko ljudi se oporavilo, a koliko je ukupno zaraženo novim korona virusom, ali, kao i sa informacijama o tom virusu, i sa statističkim podacima se mora postupati uz dozu opreza.
Kovid-19 ima malu stopu smrtnosti, što znači da će se gotovo svi zaraženi oporaviti pre ili kasnije, ali i dalje se ne zna koliko se tačno pacijenata oporavi, piše BBC.
11:00 – Nakon kratkog predaha, u Singapuru 900 novih slučajeva
U Singapuru je, nakon kratkog predaha, registrovan novi skok broja zaraženih korona virusom.
U poslednja 24 sata registrovano je 932 nova slučaja zaraze korona virusom, što je veliki skok u odnosu na jučerašnji dan, kada je prijavljeno 528 obolelih.
Broj obolelih u aprilu je opao, ali su žarišta identifikovana u zajedničkim spavaonicama u kojima radnici iz inonstranstva žive i to u veoma lošim uslovima, navodi Si-En-En.
10:47 – Kazne za albanske lekare, jer su slavili povratak kući
Ekipu od devet albanskih doktora i medicnskih sestara koji su pre mesec dana dosli da pomognu Italijaniskim kolegama u bolnicama u Bresi, lokalna policija je kaznila jer su se, noc pre povratka kuci okupili su hotelskoj sobi da proslave kraj misije.
Vlasnik hotela u kojem su bili smesteni pozvao je policiju koja je Albancima urucila kazne koje iznose po 500 evra, uz obrazloženje da, cak ni medicinsko osoblje ne moze da se ponasa suprotno merama zabrane koje vaze u vreme pandemije koronavirusa, a odnose se na na zabranu okupljanja i obaveznu fizicku distanc.
10:40 – Eksperti tvrde-još dve godine strahovaćemo od korone
Širenje korona virusa potrajaće još 18 do 24 meseca, sve dok 60 do 70 odsto svetske populacije ne bude zaraženo, navode eksperti za epidemije i infektivne bolesti u izveštaju koji je preneo CNN.
Eksperti preporučuju da se SAD pripreme za najgori scenario koji podrazumeva drugi talas pandemije na jesen ili u zimu ove godine, uz upozorenje da virulencija neće značajno opasti, pa će ljudi i dalje umirati od kovida-19.
10:37 – U Rusiji skoro 8.000 novoobolelih, polovina asimptomatična
Broj zaraženih u Rusiji povećan je za protekla 24 sata za skoro 8.000, saopštio je krizni štab za borbu protiv korona virusa.
Lekari su dijagnostikovali i 3.534 asimptomatičnih slučajeva, što je skoro pola (44,5 odsto) od svih novih registrovanih slučajeva.
Ukupan broj zaraženih je 114.431, a u meduvremenu je potpuno ozdravilo 133.220 obolelih, prenosi agencija TAS S.
10:36 – U Bavarskoj zaraženo preko 42.000, u Meklenburgu 694
U Nemačkoj su zabeležene velike razlike u broju zaraženih i umrlih zbog korona virusa, pa je tako najveći broj obolelih u Bavarskoj – 42.495 i 1.850 umrlih, a najmanji broj beleži pokrajina Meklenburg-Forpomern sa 694 zaraženih i 18 preminulih.
Ukupan broj obolelih od korona virusa u Nemačkoj porastao je, inače, danas na 161. 099, saopštio je Robert Koh institut, a preminulo je ukupno 6.510 osoba.
10:29 – Radnici 1.maj u Italija dočekuju u atmosferi neizvesnosti
Italijani obeležavaju Prvi Maj u atmosferi neizvesnosi, jer teško je slaviti praznik rada kada su milioni radnika kod kuce, stotine hiljada “na cekanju”, isto toliko ih je ostalo bez posla a oko dva i po miliona preduzeca ceka dovolnjo sigurnu epidemiolosku situacijnu da pocnu da rada.
Ove godine Praznik rada ce se obeleziti u skladu sa merama zastite koje su na znazi:zabrana okupljanja, obavezno drzanje fizicke distance među nosenje zastitinih maski.
10:13 – UKC: Još jedna žrtva virusa, ukupno 35
U protekla 24 sata u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske preminuo je jedan muškarac kod kojeg je potvrđeno prisustvo novog korona virusa, saopšteno je iz te medicinske ustanove.
Reč je o muškarcu (74) iz Gradiske, koji je imao više udruženih oboljenja.
09:56 – Kvebek se „otvara“, građani strahuju
Od ukupno 53.021 zaraženog Kanađanina polovina je u provinciji Kvebek, 27.538, ali premijer Fransoa Lego najavljuje popuštanje mera, uključujući otvaranje škola i vrtića, dok roditelji i nastavnici strahuju da je to preuranjeno.
Na početku pandemije, Kvebek se kretao brže od većine u gašenju škola i velikog dela svoje ekonomije.
Sada, više od mesec dana kasnije, ta kanadska pokrajina se ponovo razlikuje, postavljajući čvrst vremenski okvir za postupno ukidanje nekih od tih mera.
09:49 – Naučnici:U kanalizaciji moguće otkriti žarišta korone
Švajcarski naučnici otkrili su virus kovid-19 i u malim koncentracijama u kanalizacionim vodama, što pruža mogući novi način ranog upozorenja na nova žarišta zaraze u trenutku kada mnoge zemlje ublažavaju ili ukidaju mere ograničenja uvedene kako bi se suzbilo širenje pandemije korona virusa.
Ako se ova metoda pokaže efikasnom, analiza uzoraka otpadnih voda iz kanalizacije, omogućila bi zdravstvenom sistemu ranu detekciju ponovnog izbijanja epidemije korona virusa, čak sedmicu pre nego što bi to mogli pokazati dijagnostički testovi, ocenjuju stručnjaci.
09:42 – Austrija:Raduju se otvaranju kafana,ne i povratku u kancelarije
Austrijanci se raduju popuštanju mera ograničenja, posebno otvaranju ugostiteljskih objekata i parkova, ali ne i povratku u kancelarije, pokazuju istraživanja.
Dva od tri Austrijanaca se raduje ponovnom otvaranju ugostiteljskih objekata od 15. maja, i gotovo svaki peti najavljuje da će već prvog dana otići u kafić, restoran, kafanu, dok će 27 odsto to izbegavati duže vreme.
09:29 – CG ponovo bez novih slučajeva korona virusa
Prema jutrošnjem preseku epidemiloške situacije u Crnoj Gori nema novozaraženih osoba, a ukupan broj izlečenih je 219.
U Crnoj Gori je od početka epidemije potvrđena zaraza korona virusa kod 322 osobe.
„Tokom jučerašnjeg dana pa do 8.30 jutros, laboratorije Instituta završile su analizu 193 uzorka među kojima nije bilo novoinficiranih slučajeva korona virusom“, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.
09:25 – Merkel kritikovala nemačke virologe?
Nemačka kancelarka Angela Merkel je, u razgovoru sa premijerima pokrajina, prvi put jasno kritikovala nemačke virologe, pre svega vodećeg virologa Kristijana Drostena sa berlinskog „Šaritea“, tvrdi list „Bild“.
Dnevnik ukazuje da je kancelarka govorila o neprestanim promenama stava Kristijana Drostena, navodeći kao primer njegove zahteve u vezi sa zatvaranjem granica.
Citirala je njegovu izjavu da bi savezna policija pre trebalo da ide u kupovinu umesto penzionera, nego što treba da štiti granicu, dok je dva dana kasnije podržao zatvaranje granica.
09:24 – Brod-bolnica ratne mornarice SAD napustio Njujork
Brod-bolnica “Komfort” Ratne moranrice SAD, koji je 30. marta uplovio u Njujork, u vreme naglog skoka širenja pandemije korona virusa, napustio je ovu metropolu juče, a da bolnički kapaciteti nisu bili iskorišteni u potpunosti.
Ploveća bolnica i njena posada s oko 1. 200 mornara na kraju je lečila mali broj pacijenata, ukupno 182, od čega je 70 odsto bilo zaraženo korona virusom, prenosi AP.
09:06 – Orban:Dobili smo prvu bitku, drugi talas na jesen
Mađarska je dobila prvu bitku u borbi sa korona virusom, ali treba da se pripremi za potencijalni drugi talac epidemije u oktobru i novembru, izjavio je danas premijer te zemlje Viktor Orban.
On je rekao da će se širenje virusa usporiti tokom leta, ali da se zemlja pripremila da odbije sledeći napad, prenela je agencija MTI.
„Razvili smo metode da kontrolišemo virus i dobijemo vreme“, rekao je Orban i dodao da se zdravstveni sistem pripremio za krizu.
08:46 – Njujorški metro prvi put u istoriji neće raditi 24/7
Prvi put u svojoj istoriji njujorški metro neće prevoziti putnike 24 časa dnevno, sedam dana u nedelji, izvestio je Politiko. Guverner Endru Kuomo najavio je juče da će u narednom, dužem periodu, počevši od 6. maja, njujorški metro raditi skraćeno, od pet ujutru do jedan sat posle ponoći.
08:37 – U Boliviji građani lupali u šerpe, traže izbore
Mnogi građani Bolivije lupali su sinoć šerpe i bacali petarde sa prozora i balkona tražeći održavanje predsedničkih izbora u roku od 90 dana. Protest je bio posebno glasan u glavnom gradu La Pazu, a održan je usred vanredne situacije proglašene 22. marta zbog epidemije koronavirusa.
08:08 – Austrija: Ukinuta zabrana kretanja, granice i dalje zatvorene
U Austriji je od danas prestalo da važi ograničenje slobode kretanja, ali su na snazi ostala mnoga pravila uvedena u borbi protiv korona virusa – distanca od jednog metra, kao i nošenje maske koja od sada mora da se nosi u svim javnim zatvorenim prostorima.
07:55 – U Kini još 12 zaraženih, polovina iz inostranstva
Kontinetalna Kina prijavila je 12 novih slučajeva koronavirusa, čime se broj obolelih blago povećao u odnosu na jučerašnji dan, a polovina zaraženih su ljudi koji su doputovali iz inostranstva.
07:52 – SAD: U 24 sata skoro 30.000 novozaraženih
U SAD je korona virusom trenutno zaraženo više od million ljudi, a preminulo je 63.006 obolelih. Institut Džons Hopkins je saopštio da je u poslednja 24 sata registrovano novih 29.515 inficiranih virusom kovid-19 i 2.040 smrtnih slučajeva.
07:42 – Španci od sutra mogu napolje, ali po rasporedu
Stanovnicima Španije, zemlje sa najviše obolelih od koronavirusa u Evropi, u subotu će biti dozvoljeno da izađu na sat vremena kako bi se individualno bavili sportom ili šetali, ali u određenim satima tokom dana.
07:21 – U Severnoj Makedoniji virus jenjava
Epidemija koronavirusa u Severnoj Makedoniji jenjava, broj novih slučajeva opada, ali će popuštanje restriktivnih mera biti postepeno, najavio je ministar zdravlja Venko Filipče.
07:16 – Tramp: Video sam dokaze da je virus iz laboratorije
Američki predsednik Donald Tramp tvrdi da je video dokaze da je korona virus potekao iz laboratorije u Vuhanu, ali kaže da ne može da ih otkrije. U međuvremenu, američke obaveštajne službe zaključile su da novi koronavirus nije stvorio čovek niti je je genetski modifikovan.
07:15 – Zabranjeni grad ponovo otvoren za turiste
Muzej „Carska palata“, odnosno Zabranjeni grad u Pekingu, koji je bio zatvoren 25. januara zbog epidemije koronavirusa, biće ponovo otvoren danas.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar