Tim svetskih naučnika uspeo je da obori rekord oslobađanjem trajne energije fuzije, koja se naziva "svetim gralom fizike". U ovom poduhvatu učestvovali su i naučnici iz Hrvatske, čime je postignut značajan korak u savladavanju fuzije.
Rekord je ostvario tim od 4800 istraživača, stručnjaka, studenata iz cele Evrope. Naučnici okupljeni u jednom od najvećih istraživačkih centara – EUROfusion, oborili su novi rekord oslobađanjem trajne fuzijske energije od 59 megadžula. Ovo postignuće je demonstracija punog potencijala fuzije u isporuci sigurne, održive energije.
Fuzija je proces spajanja jezgara lakih atomskih elemenata pri čemu se oslobađa velika količina energije.
U procesu korišćenja fuzije kao izvora energije, ključan korak je stvoriti i kontrolisati visokoenergetske plazme. Za to naučnicima služe i eksperimenti koji se provode na uređajima poput JET (Joint European Torus) u kome se eksperimenti sprovode od 1984. godine. Reč je o uređaju na kojem se postižu temperature i do 10 puta veće od onih u središtu Sunca i ključan je za početak rada Međunarodnog termonuklearnog eksperimentalnog reaktora (ITER) koji se gradi u francuskom nuklearnom centru u Provansi.
ITER vredi oko 22 milijarde evra i predstavlja najveći međunarodni naučni projekat današnjice na kom sarađuju EU, Kina, Japan, Južna Koreja, Indija, Rusija i SAD.
„U rekordnom snimku, fuzijske reakcije u JET-u oslobodile su ukupno 59 megadžula energije u obliku topline i to tokom pet sekundi pulsa plazme, što su dvostruko veće vrednosti od rekordnih postavljenih 1997. godine“, objasnio ke Tonči Tadić, koji se nalazi na čelu hrvatskih fuzijskih aktivnosti.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: