Izraelski vojnici u blizini granice između Izraela i Gaze, na jugu Izraela Foto:Tanjug/AP Photo/Ohad Zwigenberg

Šef izraelske vojske je najavio novu fazu sukoba sa islamistima nakon što je Izrael danima bombardovao ciljeve u Libanu.

Izraelska vojska pogodila je više od 1.600 ciljeva Hezbolaha u Južnom Libanu i u dolini Beka na istoku Libana. Samo u jučerašnjim napadima poginulo je više od 50 ljudi. Hezbolah je raketirao sever Izraela, a sirene za uzbunu oglasile su se i u Tel Avivu. Od ponedeljka u Libanu je raseljeno 90.000 ljudi. 

Nakon svega ovoga oglasio se načelnik Generalštaba izraelske vojske general-potpukovnik, Herci Halevi, i izjavio da se priprema kopnena ofanziva protiv Hezbolaha u Libanu, zapretivši „snažnim odgovorom“ na raketu ispaljenu ka Tel Avivu.

PROČITAJTE JOŠ:

Halevi je vojnicima Sedme oklopne brigade tokom simulacije kopnene ofanzive u Libanu rekao: „Možete čuti avione, napadamo ceo dan da pripremimo područje za mogućnost vašeg ulaska u Liban i takođe da nastavimo da nanosimo udarce Hezbolahu“.

Šef izraelske vojske je rekao da je Hezbolah proširio domet vatre, kako su preneli izraelski mediji.

„Kasnije će dobiti vrlo snažan odgovor“, najavio je Halevi pošto je Hezbolah u četvrtak ujutru ispalio raketu na centralni Izrael. Raketa je presretnuta i izveštaja o žrtvama i šteti nije bilo.

„Danas ćemo nastaviti, mi ne stajemo, mi nastavljamo da napadamo svuda. Naš cilj je vrlo jasan,bezbedan povratak stanovnika na sever”, rekao je šef Generalštaba izraelske vojske (IDF).

„Da bismo to uradili pripremamo manevar“, dodao je on. Izrael tvrdi da cilja borce Hezbolaha i skladišta oružja, a libanski zvaničnici kažu da izraelska vojska pogađa mnoge civilne lokacije.

Organizacija za ljudska prava „Hjuman rajts voč“ je rekla da izraelski napadi iz vazduha u Libanu širom te zemlje dovode civile u veliku opasnost i tražila istragu UN. Ta organizacija je dokumentovala više od 1.000 izraelskih napada u Libanu otkako je izraelska vojska objavila novu fazu u sukobu s Hezbolahom koji je ispalio više od 200 raketa na severne izraelske gradove.

Hezbolah tvrdi da se odupire izraelskoj agresiji i da su sve akcije usmerene na solidarnost sa Palestincima. Predsednik Irana kaže da ta zemlja ne želi opšti rat i kritikuje Izrael, dok vrhovni vođa Irana, ajatolah Ali Hamnej, veruje da pobeda pripada Hezbolahu. 

„Izraelci su neke važne članove Hezbolaha načinili mučenicima. Bez sumnje, šteta je naneta Hezbolahu, ali to Hezbollah neće baciti na kolena. Ljudski i organizacioni kapaciteti su previše snažni da bi bili slomljeni na takav način“, rekao je Hamnej.

Kancelarija Benjamina Netanjahua odbila je predlog o prekidu vatre između Izraela i Hezbolaha, navodeći: „Vesti o prekidu vatre – nisu tačne. Ovo je američko-francuski predlog, na koji premijer nije ni odgovorio.”

Benjamin Netanjahu Foto:EPA-EFE/NIR ELIAS

Umesto toga, saopšteno je da je „premijer naložio IDF-u da nastavi borbu punom snagom”. Više od 600 ljudi je poginulo, a hiljade su ranjene u Libanu od kada je Izrael započeo intenzivnu kampanju bombardovanja u ponedeljak.

Izraelski ministar spoljnih poslova, Izrael Kac, pridružio se premijeru u odbijanju prihvatanja američko-francuskog predloga o 21-dnevnom prekidu vatre između Izraela i Hezbolaha. 

U poruci objavljenoj na društvenim mrežama, Kac je izjavio: „Neće biti prekida vatre na severu. Nastavićemo da se borimo protiv terorističke organizacije Hezbolah svom snagom sve do pobede i bezbednog povratka stanovnika severa u njihove domove.”

Oko 60.000 Izraelaca napustilo je svoje domove na severu Izraela zbog stalnih sukoba između Izraela, Hezbolaha i drugih antiizraelskih snaga sa sedištem u Libanu. S druge strane, na libanskoj strani UN-ove plave linije koja razdvaja dve zemlje, desetine hiljada Libanaca takođe su interno raseljene.

Izraelski tvrdolinijaški ministar finansija Bezalel Smotrič juče je odbacio pozive za postizanje dogovora o prekidu vatre između Izraela i Hezbolaha, rekavši da je jedina opcija za sever Izraela da Hezbolah bude slomljen. U objavi na društvenim mrežama, Smotrič, deo koalicione vlade Benjamina Netanjahua, napisao je:

„Kampanja na severu treba da se završi u jednom scenariju – slomom Hezbolaha i onemogućavanjem njegove sposobnosti da nanosi štetu stanovnicima severa. Neprijatelju se ne sme dati vreme da se oporavi od teških udaraca koje je primio i da se reorganizuje za nastavak rata posle 21 dana. Predaja Hezbolaha ili rat, to je jedini način na koji ćemo vratiti stanovnike i bezbednost na sever i u zemlju.”

Ministar finansija krajnje desnice ranije je eksplicitno opisao svoj aktivni napor da trajno anektira Zapadnu obalu, koju Izrael drži pod okupacijom, i izjavio: „Misija mog života je da osujetim osnivanje palestinske države.”

Izraelski vojnici u blizini granice između Izraela i Gaze, na jugu Izraela

Jerusalem Post izveštava da su lideri zajednica na severu Izraela nezadovoljni perspektivom prekida vatre sa Hezbolahom, tvrdeći da bi sporazum doveo do još jednog napada u stilu 7. oktobra u budućnosti, ali od Hezbolaha sa severa.

„Postoji vreme za pregovore, ali ovo nije to vreme. Ovo je vreme za rat. Ne smemo biti zavedeni međunarodnim pritiscima“, rekao je predsedavajući regionalnog saveta Gornje Galileje Amir Sofer.

Predsednik regionalnog saveta Metule David Azulai rekao je da će vlada biti odgovorna za naredni 7. oktobar ako postigne dogovor.

„Oni žele da urade upravo ono što je Hamas uradio na jugu. Zapamtite, mi smo u ovoj situaciji već godinu dana. Protekle nedelje vojska se borila kako treba, kako očekujemo, da nas vrati kući. Čini se da se ponovo vraćamo dva koraka unazad“, rekao je Azulai, prenosi Gardijan.

SAD, EU, Francuska, Nemačka, sa još nekoliko saveznika i tri arapske zemlje pozvale su vlade Izraela i Libana na hitan prekid vatre preko izraelsko-libanske granice u trajanju od 21 dana, istovremeno izražavajući podršku prekidu vatre u Pojasu Gaze, navodi se u zajedničkom saopštenju tih zemalja koje je objavila Bela kuća.

U saopštenju koje je objavljeno kasno u sredu ukazuje se da je situacija između Libana i Izraela postala nepodnošljiva od 8. oktobra prošle godine, odnosno nakon početka sukoba u Pojasu Gaze, kao i da predstavlja neprihvatljiv rizik za širu eskalaciju sukoba u regionu. „Stoga pozivamo na hitan prekid vatre na libansko-izraelskoj granici od 21 dana kako bi se obezbedio prostor za diplomatiju za zaključenje diplomatskog sporazuma“, ističe se u saopštenju.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar