Foto: EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE

Policija u Tbilisiju, glavnom gradu Gruzije, uhapsila je lidera jedne od najvećih opozicionih stranaka "Jedinstveni nacionalni pokret" Nikanora Melija optuženog za podsticanje sukoba u prestonici pre dve godine. Operacija je izvedena u sedištu stranke, a pristalice Melije su pokušale da spreče hapšenje, sukobljavajući se sa policijom.

PROČITAJTE JOŠ:

Pored njega, privedena je još 21 osoba, javio je lokalni „Prvi kanal“ pozivajući se na ministra unutrašnjih poslova.

Više stotina demonstranata, predstavnika opozicije i njihovih pristalica, protestovalo je u centru grada ispred zgrade parlamenta. Kako su rekli, njihova dva glavna zahteva i ubuduće biće održavanje vanrednih parlamentarnih izbora i oslobađanje Melije.

Podsetimo, 18. februara je premijer Gruzije Georgij Gaharija podneo ostavku zbog neslaganja sa svojim timom oko pitanja Melije. On je smatrao da je privođenje opozicionara neprihvatljivo jer to može da izazove eskalaciju u zemlji gde je ionako napeta politička situacija.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je privremeno obustavilo privođenje Melije nakon ostavke premijera, a u ponedeljak uveče je imenovan novi premijer – Iraklij Garibašvili, iz vladajuće stranke „Gruzijski san“.

U međuvremenu, predsednik parlamenta Arčil Talakvadze je rekao da održavanje vanrednih parlamentarnih izbora ne može biti predmet razgovora sa opozicijom. Opozicija to zahteva tvrdeći da su izbori održani prošle jeseni bili falsifikovani.

Foto: EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE

Stranku „Jedinstveni nacionalni pokret“ je osnovao Mihail Sakašvili, bivši predsednik Gruzije. Sakašvili je došao na vlast posle „Revolucije ruža“ i na čelu države je bio do 2013. godine kada je napustio Gruziju. Protiv njega je potom pokrenut niz krivičnih postupaka, a po nekima je u odsustvu osuđen na zatvorske kazne.

Nakon toga je ušao u ukrajinsku politiku, kada mu je tadašnji predsednik Petro Porošenko, inače njegov prijatelj još iz studentskih dana, dao ukrajinski pasoš i imenovao ga za gubernatora Odeske oblasti. Tokom vladavine Sakašvilija, 2008. godine, došlo je do oružanog sukoba sa Moskvom zbog Južne Osetije.

Foto: EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar