Zaštitno odelo, koronavirus
Foto: Shutterstock

Dosad je među američkim diplomatama, obaveštajcima i pripadnicima ministarstva odbrane registrovano više od 130 neobjašnjivih incidenata povezanih s povredom mozga poznatim kao Havana sindrom, a neki od njih su se dogodili prethodnih nedelja.

Kako prenosi Gardijan pisanje Njujork tajmsa, navodi se da su trojica službenika CIA dobili ozbiljne simptome od decembra, nakon što su bili na zadacima u inostranstvu, zbog čega su morali da se jave u vojnu bolnicu u Vašingtonu.

Broj prijaveljnih slučajeva veći je za 70 nego što je prvobitno objavljeno.

Pročitajte još:

Predstavnik bivših zvaničnika koji su pogođeni Havana sindromom Mark Zaid je rekao da su ga kontaktirali još neki službenici koji veruju da imaju simptome ove misteriozne pojave.

„Brojevi definitivno rastu“, dodao je Zaid.

Američki zvaničnici su potvrdili da se pojavljuju novi slučajevi koji se detaljno analiziraju i istovremeno su upozorili da su neki ljudi možda reinterpretirali simptome koji su imali ranije i da je moguće da broj novih slučajeva ne oslikava broj novih incidenata.

U decembru, Nacionalna akdemija nauka je objavila izveštaj u kojem se navodi da oštećenja mozga koja su pretrpeli američki zvaničnici na Kubi i Kini su najverovatnije bili rezultat neke forme usmerene energije, odnosno, energetskog napada.

Šeril Rofer, bivšia hemičarka u Nacionalnog laboratoriji Los Alamos, dovela je u sumnju zaključke studije i tvrdnje žrtava i nekih eksperata da iza oštećenja mozga stoji neka vrsta mikrotalasnog oružja koji su razvili neprijatelji.

„Dokazi za efekte izazvane mikrotalasima, koji se zovu kao Havana sindrom, vrlo su tanki. Nijedan od pristalica ove ideje nije objasnio kako bi oružje zaista radilo. Nema dokaza da je uopšte razvijeno takvo oružje igde u svetu. Ovakve tvrdnje zahtevaju i jasna objašnjenja, ali dosad niko nije ponudio nijedno koje bi potvrdilo postojanje misterioznog oružja“, rekla je Roferova.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar