Rusko Ministarstvo odbrane optužuje svoje vojnike da su korišćenjem mobilnih telefona otkrili položaj ruskih trupa i omogućili najsmrtonosniji ukrajinski napad do sada. Ministarstvo tvrdi da je glavni razlog za napad na okupirani grad Makijevka neovlašćeno korišćenje mobilnih telefona od strane ruskih vojnika. Raketni napad na školsku zgradu u kojoj su se nalazili novomobilisani ruski vojnici dogodio se u 12.01 časova na Novu godinu, a rezultat je 89 poginulih, među kojima i zamenik komandanta puka. Međutim, ruski proratni blogeri i ukrajinski zvaničnici ističu da upotreba mobilnih telefona nije jedini razlog za novogodišnji napad na Makijevku.
„Očigledno je da je glavni razlog za ovo što se dogodilo masovno korišćenje, suprotno zabrani, ličnih mobilnih telefona u dometu neprijateljskog naoružanja. To je omogućilo Ukrajincima da odrede koordinate lokacije pripadnika oružanih snaga kako bi izvršili raketni napad“, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Međutim, ruski proratni blogeri i ukrajinski zvaničnici ističu da upotreba mobilnih telefona nije jedini razlog za novogodišnji napad na Makijevku u delimično okupiranom istočnom regionu Donjecka. Neki prokremaljski lideri odbacili su izveštaj ministarstva odbrane, ističući da ruska vlada pokušava da krivicu sa vojnih komandanata prebaci na vojnike.
Serhij Čerevatji, portparol istočne grupe oružanih snaga Ukrajine, rekao je da je upotreba mobilnih telefona sa geolokacijom bila greška, ali „zanemarljiva greška“ u poređenju sa odlukom ruskih komandanata da rasporede veliki broj vojnika na jednom mestu. Rusi su, naime, postavili veliki broj vojnika zajedno, umesto da ih rasture. Osim toga, bili su smešteni u blizini skladišta municije koje je eksplodiralo u napadu.
„Neprijatelj nije bio u mogućnosti da tajno rasporedi svoje ljudstvo, a ukrajinske obaveštajne snage su to iskoristile“, rekao je Čerevatji Ukrinformu i dodao da je u napadu korišćen visokopokretni artiljerijski raketni sistem HIMARS.
„Proruski vojni blogeri takođe su upozorili da ruske vojne trupe nisu dovoljno zaštićene od projektila američke proizvodnje. „Očigledno je da visoka komanda još uvek nije svesna mogućnosti ovog oružja“, napisao je na Telegramu Danil Besonov, bivši zvaničnik administracije Donjecka koju podržava Rusija.
Ruski novinar i propagandista Semjon Pegov, koji je pre dve nedelje dobio Orden za hrabrost od Vladimira Putina, kritikovao je Ministarstvo odbrane, rekavši da nisu dali objašnjenje zašto okrivljuju mobilne telefone za utvrđivanje mesta napada, a ne, na primer, bespilotne letelice za nadzor ili lokalne doušnike.
Dok se neke ruske i ukrajinske trupe pridržavaju strogih pravila i drže mobilne telefone podalje od pozicija na frontu, objave na društvenim mrežama sa fronta pokazuju da je upotreba ličnih mobilnih telefona uobičajena praksa među vojnicima na obe strane.
Na samom početku rata, dok su Rusi pokušavali da zauzmu Kijev, upotreba mobilnih telefona od strane ruskih vojnika koji su postavljali video snimke na TikTok omogućila je Ukrajincima da otkriju njihovu lokaciju i eliminišu ruske trupe. Skoro godinu dana kasnije, Rusi i dalje koriste mobilne telefone da zovu svoje supruge, devojke ili članove porodice i žale se na nadređene i njihovo stanje.
Istovremeno, Rusija cilja ukrajinske vojnike uz pomoć mobilnih telefona još od 2014. godine, kada su prokremljanski separatisti počeli da se bore protiv ukrajinskih trupa na istoku zemlje. Ukrajinci sada sve više koriste Starlink za satelitski pristup internetu, što znači da ne koriste tornjeve provajdera mobilnih usluga za obavljanje poziva.
„Borba protiv mobilnih telefona na frontu u 21. veku je beskorisna kao, na primer, borba protiv prostitucije. Postojala je i ranije, postoji sada i postojaće u budućnosti“, zaključio je proratni ruski blog “ Beleške branioca“.
BONUS VIDEO: Život pod bombama u Bahmutu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare