U kineskom gradu Ćingdao počeo je četvorodnevni sastanak predstavnika kineske i 30 drugih najmoćnijih mornarica u svetu, a prisustvuju i predstavnici mornarice SAD, prenosi Rojters.
Komandant Pacifičke flote, admiral Stiven Koler prisustvovaće Pomorskom simpozijumu zapadnog Pacifika u ime SAD, rekao je izvor za britansku agenciju. Kineski mediji su javili da na skupu učestvuju i Australija, Francuska, Indija, Južna Koreja, Rusija i Britanija.
Učesnici skupa u ponedeljak će razgovarati iza zatvorenih vrata o rešavanju pomorskih bezbednosnih izazova, kao i o Kodeksu za neplanirane susrete na moru, što je set smernica formulisanih pre 10 godina u cilju smanjenja tenzija između armija na moru. Na januarskom preliminarnom sastanku raspravljano je o formiranju radne grupe za sprečavanje sudara dronova na moru, javili su kineski mediji.
Ovaj događaj se preklapa sa godišnjim zajedničkim vojnim vežbama SAD i Filipina, koje počinju u ponedeljak, a prvi put će biti održane van filipinskih teritorijalnih voda.
Sjedinjene Države, Japan i Filipini potpisali su sporazum o saradnji na trilateralnom samitu prošle nedelje, izražavajući zabrinutost zbog “opasnog i agresivnog ponašanja“ Kine u Južnom kineskom moru, dok je Peking ovaj sporazum osudio kao “blokovsku politiku”, navodi Rojters.
Vojni stručnjak i bivši istraživač u kineskom Institutu za istraživanje mornarice Cao Vejdong izjavio je da zajedničke vežbe SAD i Filipina ovog puta pokrivaju veću teritoriju sa više trupa, a uključiće protivpodmorničke i protivraketne vežbe.
„Nije problem kada SAD sprovode vežbe za pripremu za defanizivu sa Filipinima, ali kada ove vežbe postanu ofanzivne prirode i predstavljaju pretnju za susedne zemlje, ne samo da moramo da budemo u visokoj pripravnosti, već i da reagujemo“, rekao je Cao.
Kontakt između predstavnika armija SAD i Kine obnovljen je u utorak, kada je ministar odbrane SAD Lojd Ostin razgovarao sa kineskom kolegom Dong Džunom, prvi put za skoro dve godine. Prethodni sastanak predstavnika najjačih mornarica u svetu održan je u Japanu 2022. godine. Kina je bila domaćin ovog multilateralnog sastanka 2014. godine, a on se ove godine poklapa sa 75. godišnjicom osnivanja mornarice Narodnooslobodilačke armije Kine, koji Peking obeležava u utorak.