Građani Bosne i Hercegovine glasaće u nedelju na Opštim izborima, a izborni sistem u BiH je jedan od najkomplikovanijih u Evropi. Najveća pažnja usmerena je na kandidate za Predsedništvo BiH, kao i za predsednika Republike Srpske. Najnovije ankete pokazuju da Željka Cvijanović ima najveće šanse za postane član Predsedništva Federacije, dok Jelena Trivić ozbiljno preti da ugrozi Milorada Dodika u Republici Srpskoj.
Biračka mesta otvaraju se u nedelju, 2. oktobra, u 7 sati, a prema Izbornom zakonu BiH, u toku 24 sata pre otvaranja biračkih mesta na teritoriji Bosne i Hercegovine ne sme biti nikakvog medijskog izveštavanja o bilo kakvoj aktivnosti koja se odnosi na političku i izbornu kampanju.
Glasači će pred sobom imati četiri biračka listića. Jedan za izbor člana Predsedništva BiH, a drugi za delegate Parlamentarne skupštine BiH, što su institucije na nivou čitave države.
Pored toga, građani biraju i predsednika i potpresednika Republike Srpske, kao i poslanike Narodne Skupštine RS. Iz Centralne izborne komisije BiH saopštili su da će se na izbornim listićima naći 127 političkih subjekata, od čega su 72 političke stranke, 38 koalicija i 17 nezavisnih kandidata.
Na listićima će ukupno biti 7.257 kandidata, a oni se mogu naći na zajedničkoj listi koja ima više od 150 stranica.
Bosna i Hercegovina ima tri predsednika – po jednog iz redova Bošnjaka, Hrvata i Srba, koji čine tri konstitutivna naroda, a oni zajedno predstavljaju Predsedništvo BiH.
Biraju se na mandat od četiri godine, drugog kruga izbora nema, a na mestu predsedavajućeg menjaju se na svakih osam meseci.
Za srpskog predstavnika postoji pet kandidata – Borislav Bijelić (Stranka Život), Željka Cvijanović (Savez nezavisnih socijaldemokrata), Mirko Šarović (Srpska demokratska stranka), Vojin Mijatović (Ujedinjeni za slobodnu Bosnu i Hercegovinu) i Nenad Nešić (Demokratski narodni savez).
Glavni favorit u toj trci je Željka Cvijanović iz SNSD, koja je u prethodnom mandatu bila predsednica Republike Srpske.
Najzanimljivije je bilo u kampanji za člana Predsedništva BiH, i to kada su u pitanju kandidati iz reda bošnjačkog naroda, gde učestvuju Bakir Izetbegović (SDA), Denis Bećirović (zajednički kandidat opozicije) i Mirsad Hadžikadić (Koalicija Država).
Iako je na prethodnim izborima 2018. godine bilo pet kandidata za hrvatskog predstavnika, sada ih ima samo dva – Borjana Krišto iz Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine (HDZ) i Željko Komšić iz Demokratskog fronta (DF).
Republikom Srpskom u kojoj većinski žive Srbi u poslednjih 20 godina suvereno vlada Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNDS) Milorada Dodika.
Najveći rivali su im upravo SDS i PDP, čiji je osnivač Mladen Ivanić 2014. godine uspeo da pobedi kandidata SNDS-a u trci za srpskog člana Predsedništva BiH.
Ove godine je spisak kandidata za predsednika Republike Srpske prilično dug, imajući u vidu da se na njemu nalazi 31 ime.
Međutim, veliki broj kandidata ne znači nužno i veću neizvesnost. Praktično od početka izborne kampanje, žestoka borba vodi se između Milorada Dodika i Jelene Trivić, kandidatkinje Partije demokratskog progresa (PDP).
Iako tokom proteklih meseci nije došlo do direktnog sučeljavanja Dodika i Trivićeve, brutalna kampanja se vodila na društvenim mrežama i drugim frontovima.
Tako je Dodik iz nedelje u nedelju konstruisao afere u kojima je navodno učestovovala Jelena Trivić, kao i članovi njene partije.
Možda je upravo trud njegovog SNSD-a doveo do preokreta situacije. Najnovije ankete pokazuju da bi kandidatkinji Trivić podršku dalo 47,2 odsto birača, dok je na drugom mestu Dodik sa 44,9 odsto podrške.
BONUS VIDEO Vučić o Kosovu i Metohiji sa Porfirijem i Dodikom