Državno tužilaštvo počelo je predistražne radnje o okolnostima pod kojima je umro dugogodišnji gradonačelnik Zagreba Milan Bndić, potvrdila je za hrvatski portal Index zamenica opštinskog državnog tužilaštva Ksenija Jurin Panić. Bandić je umro od srčanog udara, ali još uvek nije jasno gde i ko je s njim bio u tom trenutku i što se tačno događalo nakon što je Bandiću pozlilo, odnosno da li je Hitna pomoć odmah pozvana ili je to odlagano.
Prema njenim rečima, u istrazi će se u saradnji sa policijom pokušati da utvrdi šta se tačno događalo 27. februara na zagrebačkom Vrhovcu, gde je gradonačelnik preminuo od masivnog srčanog udara.
Osnovno je pitanje, navodi se, da li je Bandiću pružena prva pomoć bez odlaganja ili nije.
Predistraga je pokrenuta za zahtev aktiviste i stručnjaka za zaštitu ličnih podataka Stjepan Perka, koji je ranije podneo krivičnuu prijavu protiv Bandićevih bliskih saradnika Gzima Redžepija, Natalije Price i predzetnika Sergija Ivanovića, kao i nepoznatog počinitelja.
Nakon predistražnog postupka, tužilaštvo će odlučiti da li ima elemenata za otvaranje istražnog postupka.
Bandić je umro od srčanog udara, ali još uvek nije jasno gde i ko je s njim bio u tom trenutku i što se tačno događalo nakon što je Bandiću pozlilo, odnosno da li je Hitna pomoć odmah pozvana ili je to odlagano.
U noći u kojoj je umro prvo se pojavila informacija da je umro u svom stanu u Bužanovoj ulici, onda se krenula širiti verzija po kojoj je umro kod prijatelja Sergija Ivanovića nu drugom delu grada, da bi potom Index doznao da je Hitna došla po Bandića na adresu gde živi njegova bliska saradnica Natalija Prica, koja je udaljena pet minuta hoda od kuće Sergija Ivanovića.
Iako su Bandićevi prijatelji tvrdili da su pozvali Hitnu, iz dobro upućenog izvora Index je doznao da su zvali direktno direktora zagrebačkog Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Žarka Rašića i da je on odmah nazvao dispečerski centar da upute vozila Hitne pomoći. Zašto nije direktno pozvana Hitna, nego je poziv išao prema direktoru Hitne, s kim je zapravo Bandić proveo zadnje sate, da li je Hitna mogla doći pre i pružiti Bandiću pomoć na vreme – sve su to pitanja na koja i dalje nema preciznih odgovora.
Nepružanje pomoći osobi u životnoj opasnosti je kazneno delo, podseća Index. Član 123 Kaznenog zakona glasi: „Ko ne pruži pomoć osobi u životnoj opasnosti, iako je to mogao učiniti bez veće opasnosti za sebe ili drugoga, kazniće se kaznom zatvora do jedne godine.“
Pratite nas i na društvenim mrežama:
ReplyForwardnbsp;