Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

S porastom temperature raste i želja za najslađim letnim osveženjem - sladoledom. A ove mu je sezone u Hrvatskoj narasla i cena, u proseku za 40 centi, pa tako najjeftinija kugla košta evro i 70, a najskuplja tri i po evra.

Domaći kupci u njemu, čini se, neće uživati, piše N1 Zagreb.

“Ni slučajno. Zna se da je previše, ali kupci bi trebalo da pruže otpor“, “Mislim da je preskupo. Za naše ekonomsku situaciju, mislim da je preskupo“, „Ne bi trebalo ići dalje od jednog i po evra, da je to cena i za domaće i za strance i da se isplati svima i kupiti i prodati”, kažu građani.

Sladoled
Sladoled; Foto: matej kastelic / Panthermedia / Profimedia

Proizvodnja domaćeg sladoleda, po italijanskoj recepturi. Osim sladoleda, u ovoj poslastičarnici u Splitu se rade i domaći korneti. A cena? Kao prethodne sezone – dva evra. Zbog domaće recepture po kuglicu dolaze i Splićani i turisti , a popularnost su, priča Lirim, stekli upravo zahvaljujući Splićanima.

“Mi smo slastičarna koja zavisi od domaćih gostiju i koji imamo domaće goste, i zarad njih smo ostavili istu cenu, dva evra. Niko domaći ni z nije rekao za sladoled”, kaže vlasnik poslastičarnice Lirim Bajrami.

Kuglica tamne čokolade s malim dodatkom u slatkom kornetu u obližnjoj poslastičarni plaćena je čak pet evra.

“Kuglica 3 i pol, a slatki kornet evro i po. Da je to ipak malo preterano”, mišljenja je i Lirim.

Ada Ciganlija Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Smatra da su neki neopravdano podignuli cene.

“I ja mislim tako, možda su malo preterali sa cenom. Treba staviti normalne cene, ako mi možemo najkvalitetniji sladoled proizvoditi i staviti realnu cenu i za domaće goste, onda mogu svi i ne misliti samo o turistima”, kaže.

Pročitajte još:

Nekima je sladoled u Splitu jeftin.

“Jeftinije je nego u Engleskoj. Haha. l zapravo i puno jeftinije nego na ostalim mestima u Hrvatskoj”, kažu Karolin i Ras iz Engleske.

A i na drugim mestima na Jadranu situacija je slična – prosek kugle od dva do tri i pol evra. Jedna porodica uzela je tri sladoleda, a slatki trenutak koštao ih je 7 i po evra.

“Nije u redu, ali je okej. Nemamo baš puno opcija. Došli smo iz Trogira, i u Trogiru je bio dva evra”, rekli su Eva i Bendeguz iz Mađarske.

BONUS VIDEO Probudi se – Kakve smo nekad jeli sladolede a kakve sad

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar