Dok je pisala tekst o pomoći teško bolesnom dečaku, koji boluje od teške genetske bolesti (rođen sa pola srca), novinarka Jutarnjeg lista nije ni slutila da će sasvim slučajno da razotkrije međunarodnu prevaru, gde se slike bolesne dece iskorištavaju za prevaru lakovernih ljudi, koji iz humanitarnih pobuda uplaćuju novac za lečenje, a koji nikad ne završi u rukama onih kojima je preko potreban.
„Njoj je bilo ime Mia Debeljak, ima hrvatsko prezime i živi u gradu Kilu na severu Nemačke. Ima šestogodišnjeg sina Lukasa, koji je teško bolestan…. Gledam Lukasove fotografije iz bolnice, spojen cevčicama, a na licu mu se vidi patnja, mršav je i bled“. Mia se uskoro ponovo javlja. Lukas je upravo doživeo infarkt, više nema vremena. Treba mi 800 hiljada evra“, započinje novinarka uvod svog teksta.
Novinarka je zamolila da kontaktira Lukasovog lekara Johana Tronia iz klinike „Helios“ u Kilu, koji preko imejla dodaje da je dečaku sve gore i da mu je srce stalo usred noći i da ga nisu mogli da ga pokrenu puna dva minuta.
„Neverovatna priča, ali potpuno izmišljena“, dodaje novinarka.
Međutim, istraga koju je pokrenuo Jutarnji list pokazala je da dečak Lukas uopšte nije bio primljen u istoimenu bolnicu i da pacijent pod tim imenom i prezimenom nikada nije postojao, ali pravi šok usledio je kad su iz bolnice dobili odgovor da doktor Johan Troni nije ni postojao, da čak ova bolnica nema karidovaskularno odeljenje.
Još veći šok usledio je kada se saznalo pretragom fotografija da dečak sa fotografije nije Lukas. već je reč o dečaku Milu koji ima istu bolest, a koji je 2014. prošao tešku operaciju.
Novinarka opet kontaktira Miu i suočava je sa činjenicama, ali ona odgovara da ima bolest zbog koje ne prepoznaje lica, pa je na sajt greškom stavila sliku pogrešnog dečaka. Posle tri sata suludih priča, kampanja je izbrisana, kao i sa Instagrama i Fejsbuka, a priča o teško bolesnom Lukasu nestaje sa interneta.
Dok sve informacije nisu nestale u kampanji za Lukasa bilo je uplaćeno 2.000 evra i sve uplate stigle su iz Hrvatske.
Novinarka je objasnila da su je na priču o teško bolesnom dečaku uputili čitaoci, koji su ukazali na humaniternu kampanju izvesne Mie Debeljak koja traži pomoć za teško bolesnog sina. Interesantno je kad je novinarka zatražila da se čuju telefonom, Mia je inisistirala da je najbolje da se dopisuju.
Opisala je kako ima noćne more, kako su za sina uspeli da sakupe 1.770 evra, a potrebno im je za lečenje 800.000. Mia je takođe novinarki sugerisala da napišu da je porodica iz Hrvatske i da je to važno da se kaže i da se dete spase. To je trebalo da bude topla ljudska za dečaka, kome je jedini spas lečenje u SAD.
Ispostavilo se kasnije da je na ovu priču nasela i britanska vojvotkinja od Jorka.
Mia je tvrdila da u Nemačkoj radi kao frizerka i da je njena baka iz Daruvara preselila u Nemačku kao i da nikada svoju decu nije učila hrvatski niti spominjala tamo život jer je bio traumatičan zbog nasilnih i strogih roditelja i da u prodici niko ne govori hrvatski jezik, i navodila je da koristi gougl translejt. Takođe navela je da se njen suprug zvoe Džoš i radi kao inženjer. Takođe i da su u braku 11 godina i da imaju dečaka lukasa rođenog 11. jula 2013. sa pola srca.
Mia je takođe navela da bi njen sin imao šansu za život, ali je potrebno izvesti tri operacije. Prva je navodno bila šest dana posle rođenja dečaka. Navodni spas za dečaka je jedna bolnica u Filadelfiji i da je zbog toga pokrenuta akcija prikupljanja novca za bolničke troškove, avio karte, troškove smeštaja i druge stavke.
Međutim ono što je pobudilo sumnju novinarke, bio je zahtev da se novac ne uplaćuje bolnici u Filadelfiji nego preko Mie, a banka bi uzela 30 odstood donacije za porez.
Detaljna internet potraga utvrdila je da pomenuta osoba ne postoji.
Interesantno je da je na ovu pruču nasela vojvotkinja od Jorka Sara Ferguson, koja je preko dutštvenih mreža šerovala post, ali ona nije uplatila novac. Mia se žalila i da je vojvotkinja nekoliko dana kasnije obrisala post i da je zbog toga kontaktirala britanske medije, ali pošto je novinarka proverila priču više se nije javljala. Međutim provera je pokazala da je vojvotkinja zaista pokušala da pomogne objavom na Instagramu.
Novinarka je takođe insistirala i da se čuje sa njenim suprugom, kao i lekarom , koji je opet putem mejla opisao hronologiju dečakove bolesti. Sumnja je sve više rasla, a kada je slika upoređena sa stvarnim stanjem,otkrivena je prava istina.
Slikte teško bolesnog dečaka ukradene su sa sajta „Milo my hero“, koji opisuje borbu dečaka Mila iz Nemačke iz grada Vikede, koji boluje od identične bolesti kao i Lukas. Blog vodi dečakova majka Magdalena Kotni, koja beleži svaki pozitivni korak u dečakovom životu, a priča je praćena brojnim fotografijama i skeniranim člancima u novinama. Kada je novinarka kontaktirala Magdalenu, ona je ispričala da je i ona prikupljala novac za svog stvarno bolesnog sina, jer mu se zdravlje pogoršalo i čekao je donaciju bubrega. Ispričala je i da je on bio podvrgnut operaciji 2014. zbog pola srca. Priča je bila sasvim jasna da je navodna Mia ukrala slike teško bolesnog dečaka.
Kada je lažna Mia shvatila da je prevara razotkrivena sa interneta nestaju slike, profili, a oglašava se i bolnica sa saopštenjem. Međutim ostalo je nejasno ko se zapravo krio iza Mine priče, neki deda iz Češke, ruski mafijaš, kriminalac iz Njujorka, posle čeha je usledio momentalni prekid komunikacije i nestanak cele priče, prevara je bila razotkrivena.
Autor: Andrej Mlakar/ Jutarnji list
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar