Donald Tramp Foto:BETAPHOTO/AP Photo/Yuki Iwamura

Članovi tranzicionog tima Donalda Trampa rade na planu da se Sjedinjene Američke Države povuku iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO) već prvog dana njegovog drugog mandata, prema tvrdnjama stručnjaka za zdravstveno pravo upoznatog sa tim razgovorima.

„Imam pouzdane informacije da planira povlačenje, verovatno prvog dana ili vrlo rano u svom mandatu“, izjavio je Lorens Gostin, profesor globalnog zdravlja na Univerzitetu Džordžtaun u Vašingtonu i direktor Centra za nacionalno i globalno zdravstveno pravo koji sarađuje sa SZO.

Vest o ovom planu prvi je preneo „Financial Times“, pozivajući se na dva stručnjaka. Drugi stručnjak, Ašiš Dža, bivši koordinator Bele kuće za odgovor na COVID-19, nije bio odmah dostupan za komentar.

PROČITAJTE JOŠ:

Ni Trampov tranzicioni tim nije odmah odgovorio na zahtev agencije Rojters za komentar.

Promena u zdravstvenoj politici SAD

Ovaj plan, koji je u skladu s Trampovom dugogodišnjom kritikom Ujedinjenih nacija i njihove zdravstvene agencije, predstavljao bi značajnu promenu u globalnoj zdravstvenoj politici SAD i dodatno bi izolovao Vašington iz međunarodnih napora u borbi protiv pandemija.

Tramp je za ključne pozicije u javnom zdravstvu nominovao nekoliko kritičara SZO, uključujući Roberta F. Kenedija mlađeg, skeptika prema vakcinama, koji je predložen za sekretara za zdravlje i ljudske usluge, institucije koja nadzire glavne zdravstvene agencije SAD poput CDC i FDA.

Povlačenje iz SZO

Tramp je 2020. pokrenuo jednogodišnji proces povlačenja iz SZO, ali je šest meseci kasnije njegov naslednik, predsednik Džo Bajden, poništio ovu odluku.

Tramp je često optuživao SZO da nije odgovorno postupala prema Kini tokom početka širenja COVID-19. Nazivao je organizaciju „marionetom Pekinga“ i obećao da će preusmeriti američke finansijske doprinose na domaće zdravstvene inicijative.

Portparol SZO odbio je da direktno komentariše ove tvrdnje, ali je Rojtersu skrenuo pažnju na izjavu generalnog direktora SZO Tedrosa Adanoma Gebrejesusa, datu na konferenciji za novinare 10. decembra, kada je rekao da SZO treba da pruži SAD vreme i prostor za tranziciju. Tedros je tada izrazio uverenje da će države moći da postignu sporazum o pandemijama do maja 2025.

Posledice povlačenja SAD iz SZO

Kritičari upozoravaju da bi povlačenje SAD moglo oslabiti globalne sisteme za nadzor bolesti i hitne odgovore.

„SAD bi izgubile uticaj i snagu u oblasti globalnog zdravlja, a Kina bi popunila taj vakuum. Ne mogu da zamislim svet bez snažne SZO. Međutim, povlačenje SAD bi ozbiljno oslabilo ovu organizaciju“, izjavio je Gostin.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar