Američki predsednik Donald Tramp u obraćanju naciji u noći sa srede na četvrtak po srednjeevropskom vremenu objavio je da zbog situacije s koronavirusom uvodi zabranu "svih putovanja iz Evrope u SAD" na sledećih 30 dana. Zabrana se, po svemu sudeći, ne odnosi na Srbiju, jer nije članica Šengena.
„S obzirom na to da Evropska unija nije sprovela iste mere predostrožnosti koje smo preduzeli mi u SAD imamo niz žarišta koronavirusa u Americi. Stoga sam odlučio da povučem nekoliko teških, ali nužnih poteza. Kako bismo sprečili dolazak novih zaraženih na naše tlo, suspendovaćemo sva putovanja sledećih 30 dana iz cele Evrope. Odluka na snagu stupa u petak u ponoć, a podložna je promenama u zavisnosti od promene uslova. Izuzeci će biti samo za američke državljane koji će morati da prođu kroz odgovarajuće kontrole po dolasku na američko tlo“, rekao je Tramp.
On je dodao da se ova odluka ne odnosi na Ujedinjeno Kraljevstvo.
Pola sata nakon njegovog govora, u kojemu je takođe rekao da se odluka ne odnosi samo na putnički, nego i na teretni saobraćaj, iz Bele kuće su obavili poašnjenje prema kojem to ipak nije tako. U pojašnjenju su dodali i da je, kad je rekao „Evropa“, mislio na države članice Šengenske zone.
Kasnije je Čed Vulf, sekretar za Nacionalnu bezbednost SAD izneo detalje, prema kojima će stranim državljanima koji su boravili u područjima snažno obuhvaćenim pandemijom biti zabranjen ulaz u zemlju.
„Suspendovana je dozvola ulaska na teritoriju SAD svim stranim državljanima koji su u prethodnih 14 dana boravili u određenim evropskim zemljama. U pitanju su zemlje Šengena — Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugalija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska i Švajcarska“, naveo je Vulf.
Sat vremena nakon Trampovog govora, na Tviteru se s pojašnjenjem javio i sam predsednik SAD.
„Molim vas, veoma je važno za sve države i kompanije da znaju da zabrana putovanja ni na koji način ne utiče na trgovinsku razmenu. Ova restrikcija zaustavlja ljude, a ne robu, napisao je Tramp.
Tramp je u obraćanju iz Ovalnog kabineta rekao da prati situaciju u Kini i Južnoj Koreji, u kojima epidemija, kako se čini, jenjava, i da će razmotriti ublažavanje restrikcija na putovanja prema tim državama.
Amerikancima je obećao brojne poreske olakšice i druge ekonomske mere kako bi ublažio posledice koronavirusa na ekonomiju.
Rekao je i da su stručnjaci iz dana u dan sve bliže pronalasku vakcine.
„Najveći rizik je za stariju populaciju, za ljude koji već boluju od nečega, oni moraju biti na velikom oprezu, rekao je Tramp pozivajući starije američke državljane da izbegavaju putovanja koja nisu nužna i da ne idu na velike javne skupove.
Sugrađane je pozvao i da vode brigu o higijeni, da redovno peru ruke i da slede uputstva stručnjaka.
„U kritičnom smo trenutku bitke s koronavirusom. (…) Neću oklevati u donošenju odluka koje spasavaju živote Amerikanaca, uvek ću dobrobit SAD stavljati na prvo mjsto“, rekao je nastojeći da opravda odluku o zabrani putovanja iz dela Evrope.