Donald Tramp i Džo Bajden Foto: EPA-EFE/ALEXANDER DRAGO

Trampov tranzicioni tim objavio je u utorak da je postignut sporazum sa Bajdenovom administracijom o početku koordinacije primopredaje federalnih agencija novoj administraciji.

Međutim, Trampov tim i dalje odbija da prihvati nekoliko uobičajenih elemenata procesa predsedničke tranzicije, uključujući federalno finansiranje, opremu i prostorije, kao i zvanične vladine provere prošlosti i bezbednosne provere za svoje tranzicione saradnike. Sporazum ne uključuje etičku obavezu za predsednika na izborima, kako to zahteva Zakon o predsedničkoj tranziciji, koja bi potvrdila da će Tramp izbegavati sukobe interesa dok je na funkciji. Plan etike koji obuhvata tranzicione saradnike potpisao je Trampov tim i objavljen je na sajtu Uprave za opšte usluge (GSA), koja koordinira primopredaju stotina agencija.

Sporazum omogućava Trampovim imenovanim „pristupnim timovima“ da počnu ulazak u državne kancelarije kako bi primili izveštaje od stalnog osoblja o funkcionisanju stotina federalnih agencija, što je ritual predsedničkih tranzicija. Odbijanjem oko 7 miliona dolara federalnog finansiranja za tranziciju, Tramp dobija mogućnost da neograničeno prikuplja privatne donacije za proces tranzicije.

PROČITAJTE JOŠ:

Odbacivanje transparentnosti i sigurnosnih normi

Dugotrajno kašnjenje u potpisivanju sporazuma o tranziciji — koji je potpisala potpredsednica Kamala Haris pre izbora u septembru — ne znači da će Trampova tranzicija sada pratiti modele njegovih prethodnika. Predsednik na izborima odbio je da se pridržava ključnih zahteva usmerenih na transparentnost i bezbednost.

Ograničeni sporazum takođe odražava duboko nepoverenje koje predsednik na izborima gaji prema saveznoj vladi, optužujući je za ometanje njegove agende u prvom mandatu ili, u nekim slučajevima, za jačanje pravnih slučajeva protiv njega. Tokom kampanje, Tramp i njegovi politički saveznici obećavali su da će radikalno smanjiti i restrukturisati saveznu birokratiju od 2,2 miliona zaposlenih.

Na primer, Trampov tranzicioni tim nije potpisao memorandum o razumevanju sa Ministarstvom pravde, koji bi omogućio toj agenciji da sprovede provere prošlosti i intenzivne preglede potrebne za bezbednosne dozvole koje mnogi Trampovi pristupni timovi moraju imati kako bi nova administracija legalno delila poverljive informacije i izveštaje o nacionalnoj odbrani. Prema Beloj kući, izveštaji će biti dostupni samo Trampovim tranzicionim zvaničnicima koji imaju odgovarajuće bezbednosne dozvole i potpisali su ugovor o poverljivosti.

Donald Tramp i Džo Bajden Foto: EPA-EFE/ALEXANDER DRAGO

Etika tranzicije i izazovi finansiranja

Neke etičke mere uspostavljene su u dogovoru sa Belom kućom. Na primer, tranzicionim zvaničnicima zabranjeno je da koriste informacije koje saznaju u svojim novim ulogama za ličnu korist.

Međutim, plan ne uključuje odredbe o etičkom ponašanju predsednika na izborima tokom tranzicije, što je nova odredba Zakona o predsedničkoj tranziciji, dodata od strane Kongresa nakon što su etički problemi obeležili prvu Trampovu administraciju.

„Ovaj jezik predstavlja prvi korak u pokazivanju kako bi predsednik na izborima mogao izbegavati sukobe interesa kada preuzme funkciju,“ rekla je Valeri Smit Bojd, direktorka Centra za predsedničku tranziciju, resursa za predsedničke kandidate pri nestranačkom Partnerstvu za javne usluge. Ona je dodala da su meseci pregovora između Trampovog tranzicionog tima i Bajdenove Bele kuće možda zahtevali kompromis kako bi se postigao dogovor.

Portparolka Bele kuće, Saloni Šarma, izjavila je da je Bajdenova administracija posvećena omogućavanju glatke tranzicije vlasti Trampu.

„Glatka tranzicija ključna je za sigurnost i bezbednost američkog naroda koji računa na svoje lidere da budu odgovorni i pripremljeni,“ rekla je Šarma. „Zato su od septembra Bela kuća i GSA u više navrata apelovali na Trampov tranzicioni tim da potpišu i GSA i Memorandum o razumevanju Bele kuće, kako su to činile obe strane tokom prethodnih tranzicija.“

Donald Tramp
Foto: EPA-EFE/ALLISON ROBBERT / POOL

Reakcije i zabrinutosti opozicije

Trampov tranzicioni tim nije odgovorio na zahtev za komentar u vezi s time zašto predsednik na izborima nije potpisao etički sporazum koji bi se bavio potencijalnim sukobima interesa.

Tim je naveo da je odlučio da se odrekne federalnog finansiranja delimično kako bi uštedeo novac poreskih obveznika, „što je u skladu sa Trampovom posvećenošću da štedi teško zarađen novac građana.“ Prihvatanje novca ograničilo bi pojedinačne donacije na 5.000 dolara i zahtevalo javno otkrivanje donatora. Trampov tim je naveo da neće prihvatati strane donacije i da će otkriti svoje donatore, bez preciziranja kada ili kako. Međutim, budući da će se tranzicija finansirati privatno, mogu se prikupljati neograničeni doprinosi.

Tokom tranzicije 2016. godine, Trampovi zvaničnici pristali su na pun paket vladinog finansiranja i kancelarijskog prostora. U to vreme, Kongres je izdvojio 6 miliona dolara za tranziciju, plus milion dolara za pripremu novih zvaničnika.

Ovoga puta, međutim, Trampov tim odbio je ponudu GSA zbog dugotrajnog skepticizma prema odlazećoj administraciji i saveznoj birokratiji, posebno prema Federalnom istražnom birou (FBI), koji tradicionalno sprovodi provere prošlosti potrebne za bezbednosne dozvole. Bela kuća je saopštila da se ne slaže s ovim stavom, ali je želela da osigura glatku tranziciju.

U okviru sporazuma, Trampov tim je podneo kodeks etike sličan onome koji je koristio pre njegovog prvog mandata pre osam godina. Kodeks diskvalifikuje registrovane lobiste iz služenja u tranziciji i zahteva da se zvaničnici izuzmu iz pitanja na kojima su lobirali u protekloj godini. Takođe, zabranjuje članovima tranzicije lobiranje u vezi sa pitanjima kojima su se bavili tokom šest meseci nakon tranzicije.

Međutim, bez zvaničnih provera prošlosti ili istraga za bezbednosne dozvole, nekonvencionalan pristup dolazeće administracije izazvao je zabrinutost kritičara.

„Ova objava ne pruža odgovore na ključna pitanja o pretnjama nacionalnoj bezbednosti i proverama kandidata od strane FBI-a i povećava zabrinutost zbog korupcije,“ rekla je senatorka Elizabet Voren (D-Masačusets) u saopštenju nakon objave sporazuma.

Voren je nazvala Trampovo oslanjanje na privatne donatore za finansiranje tranzicije „ništa drugo do trik za povezane Trampove insajdere da napune svoje džepove dok se pretvaraju da štede novac poreskih obveznika.“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar