Slučaj Medine Husini (6), devojčice iz Avganistana koje je stradala na granici Srbije i Hrvatske 2017. godine kada ju je udario teretni voz, dobio je epilog. Evropski sud za ljudska prava presudio je da je Hrvatska u ovom slučaju prekršila niz odredba Međunarodne konvencije o ljudskim pravima, čak je odredio i visinu odštete koju Zagreb treba da plati njenoj porodici. Medinina smrt i danas, četiri godine kasnije, jedan je od najtragičnijih podsetnika kroz kakve muke prolaze migranti na putu ka boljem životu.
Medina je stradala u noći 21. novembra 2017. godine. Njena porodica godinu dana ranije pobegla je iz Avganistana, i putujući kroz Pakistan, Iran, Tursku i Bugarsku da bi stigla na srpsko-hrvatsku granicu.
Iz pravca srpske opštine Šid, zajedno sa grupom migranata, krenuli su peške ka Hrvatskoj.
U Hrvatskoj im je odbijen azil koji su tražili, a policija ih je uputila nazad u Srbiju prateći železničku prugu Šid-Tovarnik.
Ono što porodica Husini nije znala, a hrvatski policajci im nisu rekli, jeste da postoji mogućnost da vozovi i dalje saobraćaju iako je noć. Upravo to je bilo kobno po Medinu. Devojčica nije uspela da pobegne sa šina kada je voz naišao. Njena majka Muslima Husini za N1 u novembru 2017. godine objasnila je šta se dogodilo te kobne noći.
„Hrvatska policija se ponašala vrlo loše, vrlo loše. Pitala sam ih zašto ne žele da nas prihvate kao izbeglice, jer imam malu decu i došla sam čak iz Avganistana. Deca su plakala, oni se nisu na to obazirali. Molila sam ih da nam dozvole da ostanemo barem do jutra ako ne žele da nas prihvate, jer me je bio strah da se nešto ne dogodi dok pešačim noću sa decom. Kada su otvorili vrata, izveli su nas i pokazali kuda moramo da hodamo. Policajac je znao da će se nešto dogoditi, pokazao nam je pogrešan put“, rekla je.
Kako je objasnila, njena porodica nije želela da krene u to doba, ali su morali jer su ih hrvatski policajci proterali pendrecima.
Da vas podsjetimo što je za @N1infoZG ispričala majka male Madine nekoliko dana nakon tragedije. https://t.co/SoUAstzmL6 pic.twitter.com/TpQW0Jvi0w
— Domagoj Novokmet (@DomagojNovokmet) November 18, 2021
„Hodali smo, držala sam za ruku svog trogodišnjeg sina, a moj 15-godišnji sin držao je u rukama svog najmlađeg dvogodišnjeg brata. Dok smo prelazili prugu, voz je brzo naišao i udario moju osmogodišnju ćerku, povredio joj je ruku, leđa i nogu. Počela je da viče, dotrčala sam do nje i dala joj malo vode. Pitala sam: ‘Gde je Madina, izgubili smo je!'“, pričala je kroz suze.
Ubrzo potom, našli su telo stradale devojčice.
„Rekla sam sinu da upalimo lampu da je potražimo. Ugledali smo je kako leži licem prema zemlji. Sin joj je skinuo kapu, a krv joj je curila iz uha, nosa…“, ispičala je njena majka.
Medinin brat: Ne znam da li je bila mrtva ili živa…
Medinino telo našao je njen stariji brat Rašid koji je tada imao 15 godina. Nekoliko dana nakon smrti sestre za NVO „Are you Syrios?“ ispričao je kroz kakvu su agoniju prošli te noći, ali i u danima potom dok su između Zagreba i Beograda pokušavali da nađu Medinino telo.
„Policija nam je rekla da nas vodi na železničku prugu. Tamo nije bilo svetla. Niko nije rekao ništa o vozu, niko nas nije upozorio. Nismo znali. Hodali smo i iznenada smo začuli zvuk vozova. Svi smo skočili na stranu – svi, osim Medine. Voz se zaustavio, a kroz svetlo sam je video kako leži licem okrenutim prema dole. Prišao sam joj, podigao glavu i video krv. Podigao sam je i uzeo je u svoje ruke. Došla je policija i sedeo sam u policijskom automobilu sa Medinom dok je ostatak porodice bio napolju. Ne znam da li je bila mrtva ili živa, ali mislim da je bila mrtva. Nakon nekog vremena došla je hitna i odveli su Medinu. Hteli smo i mi da krenemo, posebno moja majka, ali nisu nam dopustili“, rekao je Rašid.
Kako kaže, hrvatski policijaci nisu im rekli gde su odveli Medinu.
„Moja majka je stalno ispitivala: ‘Gde je moje dete?’ Hteli smo da idemo u Zagreb da čekamo vesti o Medini. Policija nam je rekla da je Medina odvedena u beogradsku bolnicu i odlučili smo da odemo u Beograd. Ali kad smo stigli u Beograd, ponovno smo pitali i rekli su nam da Medina nije ni bila tamo“, objasnio je Rašid.
Hrvatska mora da isplati 40.000 evra odštete za Medininu smrt
Za porodicu nastradale devojčice ne postoji odšteta ni količina novca koja bi mogla da nadomesti njenu smrt, ali Evropski sud za ljudska prava presudio je da je reč o čifri od 40.000 evra.
Takođe, u presudi se navodi da je Hrvatska prekršila pravo na život, sigurnost i slobodu, zatim zabranu nehumanog i ponižavajućeg tretmana, zabranu kolektivnog izbacivanja stranih državljana. Sud je dodatno zaključio da istraga o smrt devojčice nije bila efikasna, da su deca trpela loš tretman i da se odluke oko zadržavanja nisu rešavale temeljno.
Advokatica Sanja Bezbradica za N1 potvrdila je da Medininim najbližima „presuda predstavlja satisfakciju“, ali kako kaže, više im znači uverenje da će presuda pomoći nekom drugom ko je u sličnoj situacii u kakvoj su bili oni. Porodica Husini sada je na bezbednom.
“Porodica je dobila međunarodnu zaštitu u jednoj drugoj evropskoj državi, koja priznaje i poštuje međunarodno pravo na svoj teritoriji”, rekla je advokatica.
BONUS VIDEO Sukobi poljske vojske i migranata na granici sa Belorusijom
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare