Ukrajina rat Foto:Tanjug/AP Photo/Libkos

"Lete pravo ka nama", čuje se kako jedna žena govori na ruskom, u video snimku koji je podeljen na društvenim mrežama. Kako se leteći objekat približava, postaje jasno: ovo je ukrajinski dron koji leti iznad ruske teritorije. Već neko vreme ovi dronovi uspešno gađaju naftna postrojenja i druge objekte u Rusiji, a sada je otkriveno i zašto - koriste veštačku inteligenciju.

Drugi snimak, nastao nekoliko trenutaka kasnije, prikazuje isti dron koji skreće ulevo dok glasne sirene za vazdušni napad prigušuju buku propelera. Nekoliko sekundi kasnije, dron se zabija u toranj u ruskoj rafineriji nafte, eksplodirajući pri udaru.

CNN je geolocirao video snimke i u pitanju je Rosnjeftova rafinerija u Rjazanju, jedna od najvećih u Rusiji, koja je udaljena više od 500 kilometara od Ukrajine. Udar od 13. marta, jedan od nekoliko samo na ovom objektu, bio je deo usaglašenih ukrajinskih napora da se ruske rafinerije nafte gađaju bespilotnim letelicama velikog dometa.

Foto: Russian Ministry of Emergency Si / AFP / Profimedia

Ovi smeli ukrajinski napadi pogađaju ogromnu rusku naftnu i gasnu industriju, koja je uprkos zapadnim zabranama uvoza i ograničenjima cena ostala najveći izvor prihoda za ratnu ekonomiju Moskve.

Napadi su omogućeni upotrebom bespilotnih letelica većeg dometa i naprednijih mogućnosti, od kojih su neke čak počele da integrišu osnovni oblik veštačke inteligencije kako bi im pomogle da se kreću i izbegnu zaglavljivanje, rekao je CNN-u izvor blizak ukrajinskom programu za dronove.

„Preciznost je omogućena upotrebom veštačke inteligencije. Svaka letelica ima terminalni računar sa satelitskim podacima i podacima o terenu. Letovi se unapred određuju sa našim saveznicima, a letelice prate plan leta kako bi nam omogućile da gađamo ciljeve sa preciznošću“, objašnjava izvor CNN-a.

Tu preciznost omogućavaju senzori drona.

Foto: Handout / AFP / Profimedia

„Oni imaju tu opciju koja se zove mašinski vid, što je oblik veštačke inteligencije U suštini, uzmete model i imate ga na čipu i obučite ovaj model da identifikuje lokalcije i cilj do kojeg se kreće“, rekao je Noa Silvija, istraživački analitičar na „Royal United Services Institute“, istraživačkom centru sa sedištem u Velikoj Britaniji.

Kris Linkoln-Džons, bivši britanski vojni oficir i stručnjak za ratovanje dronovima i veštačku inteligenciju, rekao je da je nivo „inteligencije“ i dalje veoma nizak.

„Ovakav nivo autonomije još uvek nije viđen u bespilotnim letelicama, ali smo još uvek u ranoj fazi potencijala ove tehnologije“, rekao je on za CNN.

CNN se obratio ukrajinskoj odbrambenoj obaveštajnoj službi i Službi bezbednosti Ukrajine (SBU), ali nijedna nije želela da komentariše upotrebu AI tehnologije.

Dron Foto:Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

Upotreba dronova u Ukrajini nije nova. Zemlja se u velikoj meri oslanjala na njih od početka ruske invazije u punom obimu 22. februara 2022. i uložila je resurse u unapređenje tehnologije i domaće proizvodnje.

U početku, Kijev je uglavnom koristio gotovu opremu, bilo za nadzor ili genijalno prilagođenu na zemlji za bacanje malih bombi. Ali od tada je izgradila potpuno razvijenu industriju bespilotnih letelica, dajući joj tehnološku prednost u odnosu na znatno veću rusku radnu snagu i bolje pripremljene industrijske aparate.

To takođe objašnjava sve veću preciznost Kijeva, vidljivu u ovim napadima na rafinerije, gde su ukrajinske snage postavile cilj da gađaju određenu oblast, maksimizirajući uticaj ovih napada.

Ukrajina kaže da je 12 odsto ruskih prerađivačkih kapaciteta sada van mreže, dok Rojters izračunava da je do 14 odsto. Rusija je priznala da su neki njeni kapaciteti za preradu smanjeni i da je privremeno zabranila izvoz benzina kako bi izbegla povećanje domaćih cena goriva.

POGLEDAJTE JOŠ:

„Ove nedelje su mnogima pokazale da ruska ratna mašina ima ranjivosti do kojih možemo da dopremo našim oružjem. Ono za šta su sposobne naše bespilotne letelice je prava ukrajinska borbenost dugog dometa. Ukrajina će sada uvek imati udarne snage na nebu“, rekao je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski posle niza ovih napada.

Ukrajinski udari na rafinerije izazvali su rast globalnih cena nafte, ostavljajući političare u Sjedinjenim Državama zabrinutim za potencijalni ekonomski uticaj u važnoj izbornoj godini.

BONUS VIDEO Radić: Teroristički napad u Moskvi deo nadigravanja u ratu sa Ukrajinom

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare