U jeku diplomatske ofanzive zapadnih lidera koji se gotovo svakodnevno trude da Vladimira Putina nateraju da se predomisli i prekine "specijalnu vojnu operaciju" u Ukrajini, jedan avion u tajnosti je poleteo iz Tel Aviva u Moskvu. Izraelski premijer Naftali Benet postao je prvi državnik koji je uživo razgovarao sa Putinom od početka rata u Ukrajini. Benet se otvoreno ponudio da posreduje između Rusije i Ukrajine, što su mnogi ocenili uzaludnim trudom. Ispostaviće se da upravo on ima najviše šansi da bude čovek koji će organizovati mirovne pregovore, obzirom da je Vladimir Zelenski potvrdio da je spreman na razgovor sa Putinom u Izraelu.
Ukrajinski predsednik poručio je izraelskom premijeru da je otvoren za razgovore sa Putinom u Izraelu, pod uslovom da uskoro dođe do prekida vatre u Ukrajini. Naftali Benet prethodno je obavestio Zelenskog o razgovorima sa Putinom, koji je doskora odbijao sve pozive na pregovore.
Situacija se preokrenula kada je i Sergej Lavrov, ruski šef diplomatije i jedan od pripadnika najužeg kruga Vladimira Putina rekao da njegov predsednik ne odbija da za pregovarački sto sedne za Zelenskim. To će se dogoditi kada za razgovorom dvojice predsednika bude bilo potrebe, a čini se da je potreba zakucala na vrata Vladimira Putina.
Iako su su mnoi pokušali, Naftali Benet je na najboljem putu da uspe. Ishod pregovora je u ovom momentu nemoguće proceniti, ali će se krucijalnim uspehom smatrati i činjenica da su predsednici zaraćenih zemalja obavili razgovor o sklapanju mira. Pitanje je samo, kako je izraelski premijer na putu da ostvari ono čemu se najviše nada, i istini za volju, oko čega se najviše trudi Emanuel Makron.
Francuski predsednik gotovo svakodnevno obavlja telefonske razgovore sa Vladimirom Putinom. Inicijator je svaki put bio upravo Makron, čiji je cilj da bude predvodnik Evrope uzdrman ratom u Ukrajini. Uprkos brojnim naporima, on se nije pozicionirao kao čovek od autoriteta, a ni neko koga Putin dovoljno ceni da bi uvažio njegovo mišljenje. Tik uz Makrona nalazi se i nemački kancelar Olaf Šolc, koji je pre svega oprezan i u strahu da će nemački radijatori biti prazni, a stanovi hladni, ukoliko Putin odluči da prekine dotok gasa u Evropu.
Kao neočekivani as pojavio se Benet, koji je samostalno doneo odluku da otputuje u Moskvu i lično razgovara sa Putinom. Izrael ima dobre bilateralne odnose sa Ukrajinom i Rusijom, što može da iskoristi kao prednost za posredovanje.
Međutim, Benet nikada nije direktno optužio Rusiju za pokretanje rata u Ukrajini, što u Kijevu nije prošlo nezapaženo. Pojedini izraelski mediji navode čak i da je nakon posete Putinu, Benet razgovarao sa Vladimirom Zelenskim i pokušao da ga ubedi da prihvati zahteve Moskve koji se tiču priznanja nezavisnosti Donjecke i Luganske Narodne Republike.
„Da sam na tvom mestu, mislio bih o životu mog naroda i prihvatio ponudu“, navodno je rekao Benet Zelenskom u telefonskom razgovoru.
Njegov kabinet je to demantovao, ali Benet se nalazi u komplikovanoj poziciji, obzirom da njegova vojska u Siriji otvoreno napada organizacije povezane sa Iranom, dok je Rusija ta koja kontroliše vazdušni prostor u Siriji. Izrael je uvek tvrdio da odbrambene nage te zemlje u Siriji gađaju položaje na kojima se predaje oružje, kao i ekstremiste povezane sa Iranom, zemljom koju doživljavaju kao egzistencijalnu pretnju.
Pored toga, u Ukrajini živi najmanje četvrt miliona Jevreja koji bi mogli da potraže novi dom u Izraelu na osnovu takozvanog Zakona o povratku. Svestan da njegova zemlja nije u stanju da prihvati toliki broj ukrajinskih izbeglica, Benet je rešio da stvar preuzme u svoje ruke i ne čeka ishod čestih razgovora Makrona i Putina. Kako se trenutno čini, oni ne vode ka rešenju krize čije se posledice već osećaju u čitavoj Evropi.
Da li će i Putin u narednim danima pristati da za pregovarački sto sa Zelenskim sedne u Tel Avivu, kada već nije hteo u Istanbulu, što je inicirao jedan od njegovih doskorašnjih saveznika Redžep Tajip Erdogan, još uvek je neizvesno. S obzirom na to da je uslov Zelenskog prekid vatre, što je Kremlj više puta odbijao kao opciju, bar dok se ne ispune ciljevi Moskve, teško je proceniti šta će u narednom periodu odlučiti ruski predsednik. Jedno je sigurno – Naftali Benet je u posredničkoj trci prestigao Makrona i Šolca.
BONUS VIDEO Putin: Nećemo stati dok ne ispunimo cilj
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: