Američki predsednik definitivno nije prvi svetski lider koji je testiran pozitivno na koronavirus, mada će u narednim danima i nedeljama biti poznato koliko će teško podneti bolest.
Lekari upozoravaju da je predsednik Donald Tramp u povišenom riziku zbog toga što je gojazan i ima blaže srčane probleme, ali ne bi bio ni prvi lider koga je koronavirus dobro namučio.
Ironija je u tome što je dobar deo lidera koji se na kraju zarazio koronavirusom prvo negirao ozbiljnost zaraze i smejao se pandemiji.
Premijer Velike Britanije Boris Džonson je tokom prvog talasa testiran pozitivno na koronavirus. Po svemu sudeći nije poštovao mere koje je implementirala upravo njegova vlada po pitanju socijalne distance, karantina i nošenja maski.
On je kasnije hospitalizovan, a u bolnici je tri noći proveo na jedinici intenzivne nege, na respiratoru.
Kada je otpušten iz bolnice, zahvalio se britanskoj Nacionalnoj službi za zdravstvenu zaštitu (NHS), rekavši da su mu lekari „spasli život, bez sumnje“.
It is hard to find the words to express my debt to the NHS for saving my life.
The efforts of millions of people across this country to stay home are worth it. Together we will overcome this challenge, as we have overcome so many challenges in the past. #StayHomeSaveLives pic.twitter.com/HK7Ch8BMB5
— Boris Johnson (@BorisJohnson) April 12, 2020
Slučaj Žaira Bolsonara je bio prvi koji je izazvao komentare da ga je „stigla karma“ pošto je brazilski predsednik bio najistaknutiji kritičar mera i govorio da koronavirus nije ništa drugo do „mala prehlada“.
Brazil je brzo postao jedna od najteže pogođenih zemalja u pandemiji, ali se Bolsonaro ni tad nije libio da obilazi političke mitinge, rukuje se sa pristalicama i hoda okolo bez maske.
Dosad je od koronavirusa u Brazilu preminulo skoro 150.000 Brazilaca, a među najpotresnijim prizorima iz pandemije su upravo fotografije iz Kopakabane dok se kopaju grobovi za žrtve virusa.
Bolsonaro je relativno dobro podneo virus, a u više navrata se fotografisao sa kutijama hidroksihlorokina – leka koji je i Tramp promovisao – tvrdeći da mu je on pomogao da prebrodi „malu prehladu“.
Predsednik Hondurasa, 51-godišnji Huan Orlando Ernandez, u junu je testiran pozitivno, kao i njegova supruga i dvoje najbližih saradnika.
On je isprva govorio da će nastaviti da radi pošto je razvio blage simptome, ali mu se stanje brzo pogoršalo i danima je ostao u, kako su njegovi lekari saopštili, „delikatnom stanju“ pošto je bio hospitalizovan i priključen na kiseonik.
Žanina Anjez, predsednica Bolivije koja je na dužnost stupila u januaru pošto je svrgnut Evo Morales, testirana je pozitivno na koronavirus u julu.
Ostala je u samoizolaciji 14 dana, a posle nje još nekoliko zvaničnika iz vlade takođe je testirano pozitivno. Među njima je bio i bolivijski ministar zdravlja.
Anjez se vratila na posao krajem jula.
Predsednik Gvatemale Alehandro Đamatei je prošlog meseca saopštio da je testiran pozitivno na koronavirus, i to istog dana kada je ova centralnoamerička zemlja otvorila granice za međunarodne letove i putnike iz drugih zemalja posle šest meseci karantina.
Đamatei je po struci hirurg, a pošto je u mladosti imao skrelozu, istakao je da je zato „visokorizički pacijent“, ali i da je razvio blage simptome koji podsećaju na teži oblik prehlade.
Mihal Mišustin, premijer Rusije od januara ove godine, bio je hospitalizovan pošto je testiran pozitivno u aprilu.
Rusija je isprva beležila nisku stopu smrtnosti od koronavirusa, ali je ubrzo ona skočila i u ovoj zemlji, a od virusa je umrlo na stotine medicinskih radnika.
Mišel Barnije, glavni pregovarač EU za Bregzit, testiran je pozitivno sredinom marta kada je većina evropskih zemalja uvela mere karantina i zatvorila granice. Tada je i Evropska unija zabranila putovanja izvan granica bloka.
Barnije je tada saopštio da se oseća dobro, a na posao se vratio sredinom aprila.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: