Prvi čovek Velike Britanije Boris Džonson, koji se danas suočava sa glasnjem o nepoverenju, može da se pohvali jednom vrlo nezavidnom titulom- političar sa ubedljivo najviše skandala. Istovremeno, Džonson već godinama uspeva da se provuče, čak i kada je delovalo da je već izgubio.
Skandal po kojem će se pamtiti mandat Borisa Džonsona i koji ga je ponovo doveo na rub propasti je „partigejt“. Reč je o žurkama koje su održavane u premijerskoj rezidenciji u Dauning stritu 10 dok je u ostatku zemlje na snazi bio strogi lokdaun zbog pandemije korona vriusa.
Zapravo, trebalo je da bude i Dauning stritu, ali Džonsonovi saradnici, a kako će kasnije biti otkriveno i sam Džonson i njegova supruga Keri, ignorisali su ta pravila i zabavljali se uz alkohol u prisustvu velikog broja ljudi. Ostatak Britanaca u to vreme ne da nije mogao da „partija“, jer je bilo dozvoljeno okupljanje najviše dve osobe.
Kako su u javnost počele da cure fotografije Džonsonovih najbližih ljudi tokom pomenutih zabava, premijer je na sve moguće načine pokušao da umanji bes javnosti, tvrdeći da on nikada i nije prisustvovao tim zabavama, čak da nije ni znao da se održavaju. Međutim, ubrzo su svetlost dana ugledale fotografije na kojima se vidi i Džonson na teresi kako nazdravlja sa prisutnima.
Opravdanja poput onog da se zadržao samo deset minuta nisu mnogo pomogla, jer vrlo brzo otkriveno je da su se u Dauning stritu slavili i rođendani – i to baš premijerov rođendan – pa i odlasici u penziju drugih kolega. Činilo se da se svakim opravdanjem Džonson ukopava sve više, jer su Britanci bili besni ne samo zbog kršenja mera koje je vlada sama usvojila, već i zato što je premijer javno lagao. Sve se glasnije pominjalo glasanje o nepoverenju, ali Džonson je uvek uspevao da se provuče „kroz iglene uši“.
Džoson je bes javnosti navukao na sebe i zbog svojih komplikovanih odnosa sa kolegama. Otkriveno je da je pokušao da zataška da je da je vetaran Torijevaca i bivši ministar za Begzit Oven Paterson kršio pravila o lobiranju tako što je više puta koristio svoj položaj poslanika da promoviše kompanije koje su ga plaćale. Džonson je čak pokušao da zaustavi kaznu za Patersona i da prepravi pravilnik.
Bes javnosti sručio se na premijera i nakon što je stao u zaštitu Meta Henkoka, ministra uhvaćenog u preljubi. Britanske tabloide preplavile su fotografije na kojima se vidi da oženjeni Henkok ljubi svoju pomoćnicu. Nakon Henkokovog izvinjenja, Džonson je rekao da prihvata izvinjenje i da smatra slučaj zatvorenim. Javnost nije bila zadovoljna što premijer brani ministra preljubnika, ali Džonson se nije obazirao. Čak nije želeo ni da kaže da li je on smenio Henkoka ili je Henkok sam podneo ostavku.
Sa druge strane, umeo je Džonson i da s posvađa sa kolegama. Verovatno najpozantiji primer, kojim su se britanski tabloidi bavili naširoko i nadugačko je svađa sa Sajidom Džavidom, bivšim ministrom finansija koji je odbio zahtev Džosona da smeni tim svojih političkih savetnika. Džavid je napustio vladu, ali se kasnije mvratio kao ministar zdravlja.
Kada se ne svađa sa kolegama ili ne „partija“ sa njima tokom lokdauna, Džonsonu ne manjka načina da bude u centru skandala. Jedan od njih – renoviranje rezidencije u Dauning stritu. Ne samo da je prekoračio budžet, nego je izgleda i novac koji mu je nedostajao tražio od donora iz svoje stranke kojima je obećavao protivusluge. Pri tom, Džonson i njegova supruga Keri nisu štedeli, što pokazuje i račun za tapete od 840 funti.
Skandal je ponovo doveo do optužbi za korupuciju i poziva da se Džonson smeni, ali je još jednom preživeo. Ovog puta, tako što je sam platio iznos za koji je probijen budžet.
Džonson, uz Silivija Berluskonija, verovatno ima najburniji privatan život. Do skoro nije bilo jasno ni koliko dece ima (sve dok sam slučajno nije otkrio da ima šestoro), očinstvo nad jednim detetom nije ni želeo da prizna, a njegove ljubavnice rado su iznosile u medije čak i detalje iz spavaće sobe.
Jedna od njih je Dženifer Arkuri, sa kojom je Džonson bio četiri godine tokom kojih je bio oženjen. Javnost je otkrila i da je tokom veze sa Dženifer, u vreme kada je bio gradonačelnik Londona, pomagao njenim firmama da dobiju posao sa gradom.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: