Građani Švajcarske su na današnjem referendumu odbili poništenje sporazuma o slobodi kretanja sa Evropskom unijom. Prema projekcijama, protiv poništenja glasalo je 63 odsto izašlih glasača.
Prema prvim projekcijama, koje je objavio švajcarski javni servis SRF, protiv poništenja sporazuma o slobodi kretanja sa Evropskom unijom na današnjem referendumu glasalo je 63 odsto izašlih birača.
Navedeno je i to da se glasčki listići još broje i da će se konačni rezultati znati za nekoliko sati.
Švajcarska nije članica EU, ali je potpisivanjem Sporazuma odobrila slobodno kretanje ljudi kako bi mogla imati pristup slobodnoj trgovini i sarađivati s Briselom u oblastima transporta i obrazovanja.
Pristalice ukidanja sporazuma su uoči referenduma tvrdile da će to omogućiti Švajcarskoj da kontroliše svoje granice i izabere imigrante koje želi da primi, dok su protivnici upozoravali da će tako zdrava ekonomija upasti u recesiju, a stotine hiljada građana Švajcarske biće lišeni slobode da žive i rade širom Evrope.
Da je referendum prošao, vlada bi morala da poništi sporazum sa EU, ako pregovorima sporazum ne bi bio dobrovoljno ukinut. Ukidanje slobode kretanja poništilo bi i druge bilateralne dogovore o kopnenom i vazdušnom prevozu, nabavci, tehničkim barijerama trgovini te o istraživanju.
Oko 68 posto od 2,1 miliona stranaca koji su živeli u Švajcarskoj 2019. činili su građani EU, Islanda, Norveške i Lihtenštajna. Island, Norveška, Lihtenštajn i Švajcarska čine Evropsku trgovinsku slobodnu zonu (EFTA), čije članice, iako nisu u EU, jesu deo jedinstvenog evropskog jedinstvenog tržišta i Šengena.
Nakon što se potvrde rezultati referenduma, švajcarska vlada može se okrenuti najvećem spoljnopolitičkom problemu – sporazumu s kojim bi se učvrstile veze sa EU, a za koji kritičari smatraju da ukida previše švajcarskog suvereniteta.
Pored sporazuma, Švajcarci su glasali i o kupovini noviih borbenih aviona, o uvođenju porodiljnog odsustva za očeve, kao i o poreskim olakšicama za porodice.