Irina Izmestieva i Igor Ismestyev Foto:Not supplied / East2West News / Profimedia/Mikhail Pochuev / East2West News / Profimedia

Irina Izmestieva (52), žena ruskog naftnog oligarha Igora Izmestieva (55), pronađena je mrtva u svojoj raskošnoj vili u zapadnom Londonu. U trenutku kada je telo pronađeno, njen suprug se probudio u prljavoj zatvorskoj ćeliji, u 4.828 kilometara udaljenom Uralu, gde robija od 2010. godine.

PROČITAJTE JOŠ:

Irina glamurozna bivša voditeljka iz Moskve i filmska režiserka, pronađena je mrtva pre deset dana u vili vrednoj 15 miliona funti u jednom od najbogatijih delova Londona. Njeno telo pronađeno je nakon što su njeni zabrinuti prijatelji poslali policiju na adresu na kojoj živi.

Na samo nekoliko koraka od Bakingemske palate, Irina je živela daleko od Igora, oca svoje dve ćerke, koji je u poslednje vreme postao neprijatelj ruskog predsednika Vladimira Putina.

Kaznena kolonija Beli labud, u kojoj tajkun služi kaznu, jedan je od nagorih zatvora u Rusiji. U njemu živi serijske ubice i kanibali, a naftni tajkun je tamo zatvoren od 2010. godine zbog zločina koji je uključivao ubistvo i utaju poreza – iako njegove pristalice insistiraju da mu je sve namešteno nakon što je okrenuo leđa Kremlju, prenosi Dejli mejl.

Zatvor u kojem boravi naftni tajkun izgrađen je tokom Staljinovih čistki u SSSR-u i spada u zatvore visoke bezbednosti. Nalazi se na obodu grada Solikamska, okružen bodljikavom žicom i čuvan mitraljezima.

Irina Izmestieva Foto:Not supplied / East2West News / Profimedia

Dok Igor iza rešetaka šije kombinezone u zatvorskim radionicama, živi na kašama od heljde i samo sat vremena dnevno može da šeta po zatvorskom dvorištu, Irina je u Londonu vodila pravnu borbu protiv ruske vlade kako bi svog muža izvukla iz zatvora.

Pošto nije uspela da pronađe pravdu za svog muža u Rusiji, ona se obratila Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

Stoga nije ni čudo što su njeni šokirani prijatelji odmah pozvali MI5 da istraži slučaj, kada je njeno telo pronađeno u vili iz 19. veka u Kensingtonu. Ove nedelje, britanski advokat koji je tražio da ostane neimenovan, rekao je za Mejl da je Irinina smrt, „veoma sumnjiva“ i da je ona bila „pokretačka snaga iza Igorove žalbe Strazburu“.

Bez Irine, rekao je on, apel Igora Izmestieva bi „verovatno ostao po strani“, što bi bez sumnje olakšalo situaciju Kremlju.

Igor Ismestyev
Igor Ismestyev Foto:Not supplied / East2West News / Profimedia

Iako je uživala u Londonu i družila se sa poznatima, njeni prijatelji kažu da je stalno gledala „preko ramena“ u potrazi za neprijateljima svog muža. U razgovoru za Mejl, njen prijatelj kaže da je „bila nervozna“.

„Bio je to težak brak. Uvek je gledala preko ramena od kada je on u zatvoru. Bila je nervozna“, dodao je.

Toliko je bila nervozna da je, kada su njene bliznakinje Saša i Arina (21) bile deca, zaposlila vozača koji je ih vozio do i od kapije njihove privatne škole koje se nalazila u blizini.

Njena prijateljica kaže da je dom u kojem je živela, a koji je kupljen 2006. godine za 8,85 miliona funti, bio predmet imovinskog spora.

Šta god da se krije iza Irine smrti, novac je uvek bio centar većine nevolja porodice Izmestiev. Igor je bivši vojnik i rodom je iz naftom bogate ruske republike Baškirije. Zaradio je milione na osnovu naftnih ugovora 1990-tih nakon što se zbližio sa članovima porodice predsednika Rusije.

Pored  „Korusa“, velike naftne kompanije, posedovao je i firme u oblasti brodarstva. U svet politike ušao je 1999. godine i pet godina je bio senator. Veći deo vremena je smatran Putinovim saveznikom, a predsednik mu je 2005. godine poklonio zlatni sat u znak poštovanja.

Ali izgleda da je Izmestiev pretrpeo velike finansijske gubitke nakon što je Putin počeo da se obračunava sa moćnim regionalnim liderima u Rusiji.

Irina Izmestieva Foto:Not supplied / East2West News / Profimedia

Umesto da postane uzbunjivač i pomogne Kremlju, smatra se da je Igor odbio da sarađuje, jer se verovatno plašio da će sam sebe inkriminisati.

Izmestievi su pobegli iz Rusije uputivši se prvo u Nemačku, pa u London. Prema izvorima iz Moskve, Izmestiev je izneo značajane količine bogatstva iz zemlje, koje su sada van dometa ruske vlade.

Višestruke optužbe za ubistva

Dve godine kasnije nakon selidbe u Britaniju, ruska federalna služba bezbednosti (FSB) namamila je Igora u Biškek u Kirgistanu. Čim je sleteo, uhvaćen je i prebačen u Rusiju, gde je uhapšen zbog ubistva supruge poslovnog saradnika. Izmestiev je optužen i da je vodio kriminalnu organizaciju koja je preuzela kontrolu nad rafinerijama nafte.

Optužen je i za višestruka ubistva od 1992. do 2004. godine, zatim za utaju poreza, pokušaj podmićivanja službenika FSB-a i pokušaj ubistva sina bivšeg saveznika. Usedile su i optužbe za terorizam, za navodno paljenje benzinske pumpe i izdavačke kuće. Za ove optužbe, prema novom ruskom zakonu, može mu se suditi bez porote.

Suđenje Izmestievu u Moskvi 2010. godine, izazvalo je ogorčenje među aktivistima za ljudska prava. Iako je postojala nada da bi Izmestijev mogao da bude pomilovan 2017. godine to se nije desilo. Ruski izvori kažu da bi svako buduće pomilovanje bilo nezamislivo bez vraćanja milijardi rubalja koje je Izmestiev izneo iz Rusije.

Igor Ismestyev Foto:Mikhail Pochuev / East2West News / Profimedia

Irinin prijatelj je za Mejl takođe ukazao na pitanje porodičnog novca.

„Očigledno, zbog svih ovih priča oko njenog muža, ne možete, a da se ne osećate pomalo jezivo zbog toga što ona tako iznenada umire“, rekla je ona.

Kako piše Dejli Mejl, Irina je bila izuzetno lepa žena. Rođena je u Ukrajini 1969. godine, pa se preselila u Moskvu gde je studirala i tri i po godine radila kao voditeljka na jednom ruskom kanalu.

Nakon što je njen suprug završio u zatvoru, studirala je na Londonskoj filmskoj akademiji, pokrenula sopstveni filmski biznis i producirala nagrađivane kratke filmove, koji su prikazivani u Kanu, Rimu i Veneciji.

Sumnjive smrti Rusa na britanskom tlu

Ona je jedna od nekoliko poznatih Rusa koji su preminuli na britanskom tlu pod sumnjivim okolnostima. Godine 2006. ruski špijun Aleksandar Litvinjenko je ubijen radioaktivnim polonijumom-210.

Potom je 2012. godine, ruski bankar u egzilu Aleksandar Perepilični pronađen na putu u Sariju, a testovi su pokazli prirustvo retkog biljnog toksina koji izaziva srčani zastoj. Sledeće godine, Boris Berezovski, nekadašnji Putinov prijatelj koji je postao žestok kritičar Kremlja, pronađen je obešen u svom kupatilu. Godine 2018. otrovani su dvostruki ruski špijun Sergej Skripalj i njegova ćerka Julija.

U Rusiji su pojedini mediji pisali da je Irina umrla od koronavirusa, iako njena prijateljica kaže da je bila negatvina na testu. Veruje se da je zabrinuta prijateljica bila ta koja je digla uzbunu, a da su policajci ušli u kuću kroz podrumski prozor i da su pronašli Irinu na sofi.

Drugi prijatelji kažu da je Irina bila sklona depresiji i da je patila od sindroma „praznog gnezda“ i usamljenosti otkako su njene ćerke porasle. Majka joj je bila u poseti, ali je otišila nekoliko dana ranije. Jedna od njenih ćerki studira u SAD-u, a druga je bila van grada.

Jevgenij Čičavrkin, ruski aktivista u ezgilu koji vodi borbu proti korupcije, smatra da je važno da se slučaj njene smrti odgovarajuće razmotri.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare