Dete, bolnica, ruka, infuzija
Foto: Shutterstock

U Crnoj Gori je u većini opština rasprostranjena šuga, a za manje od mesec dana Institutu za javno zdravlje prijavljeno je 55 slučajeva tog zaraznog oboljenja, potvrđeno je portalu RTCG iz te zdravstvene ustanove.

Šuga se brzo i lako širi ukoliko se ne vodi računa o higijeni i lečenju i mora se obavezno prijaviti zdravstvenim institucijama, dodaje RTCG.

“Na osnovu prijavnih kartica o oboljevanju od zaraznih bolesti u Institut za javno zdravlje Crne Gore od 1. oktobra do 22. novembra broj registrovanih obolelih od skabijesa (šuge) je 55. Od ukupno prijavljenih slučajeva za posmatrani period, oko 30 odsto su deca predškolskog uzrasta”, navodi crnogorski institut.

Najviše obolelih u ovom periodu bilo je u Podgorici (20), Beranama (12 ) i Rožajama (5).

Institut navodi da šuga nije registrovana u epidemijskoj formi, već se uglavnom radi o pojedinačnim slučajevima oboljevanja ili u krugu porodice.

Broj registrovanih obolelih od skabijesa u istom periodu prošle godine bio je 47.

Institut navodi da je epidemiološka situacija u ovom trenutku stabilna i uobičajena, s obzirom na to da se u poslednjih deset godina, na teritoriji Crne Gore na godišnjem nivou registruje od 190 do 900 obolelih, dok na mesečnom nivou taj broj varira od deset do 70.

Iz Instituta pojašnjavaju da se to oboljenje javlja tokom cele godine, ali veća učestalost se beleži u kasnu jesen i tokom zime.

PROČITAJTE JOŠ:

Šta je šuga?

Šuga (scabies) je zarazno oboljenje kože koje je rasprostranjeno u čitavom svetu. Javlja se sporadično ili epidemijski u kolektivima.

Parazit koji izaziva šugu (šugarac) nastanjuje se u površinskom sloju kože “bušeći hodnike” u kojima polaže jaja.

Šuga se prenosi dužim direktnim kontaktom sa kožom obolelog ili korišćenjem iste posteljine, odeće ili donjeg rublja. Najčešća tegoba je svrab koji je najintenzivniji noću.

Promene na koži mogu se pojaviti bilo gde na telu, ali se obično nalaze na rukama, ručnim zglobovima, laktovima, grudima, pazušnim jamama, u predelu pojasa i prepona.

Moguća je bakterijska infekcija kože na mestima češanja, što komplikuje i produžava lečenje, objašnjavaju iz Instituta.

Kada se javljaju prvi simptomi

Osobe koje nikada ranije nisu imale šugu obično osete tegobe četiri do šest nedelja posle kontakta sa obolelim.

Oni koji su već imale šugu mogu primetiti promene na koži ranije, najčešće u prvih nedelju dana.

Stariji, koje borave u ustanovama za kolektivni smeštaj i ljudi s oslabljenim imunim sistemom, mogu da prođu i bez svraba. Svaka neuobičajena promena na koži bi trebalo da se pregleda od strane lekara, savetuju iz Instituta.

Osoba može da prenese šugu od momenta kada se zarazi do završetka lečenja.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar