Više desetina potencijalnih kandidata za članove porote u procesu protiv Donalda Trampa zbog tajnih isplata novca porno zvezdi Stormi Danijels, nije izabrano jer su rekli da ne mogu nepristrasno da odluče da li je bivši predsednik SAD kriv ili nevin po krivičnoj optužbi.
Na početku istorijskog suđenja, prvog u kome učestvuje bivši predsednik SAD, sudija Huan Merčan rekao je grupi od skoro 100 potencijalnih porotnika da moraju da ostave po strani sve pristrasnosti ili lične stavove o optuženom ili slučaju, uključujući „političku orijentaciju“, prenosi Glas Amerike. Njih najmanje 50 juče nije izabrano nakon što su rekli da ne mogu da budu nepristrasni u suđenju Trampu, republikanskom kandidatu za predsednika na izborima ove godine.
Ostali nisu izabrani jer su naveli druge razloge, a izbor porote nastavlja se danas. To je i ujedno prvi od četiri procesa protiv Trampa.
Nakon prvog dana suđenja, bivši američki predsednik je ponovio da je suđenje „politički lov na veštice“.
„Ako čitate sve pravne stručnjake, sve pravne naučnike, ne vidim ni jednog da je rekao, ovo je slučaj koji treba pokrenuti ili procesuirati. Nisam u Džordžiji, na Floridi ili Severnoj Karolini, da budem u kampanji kao što bi trebalo. Ovo je savršeno za radikalnu levicu demokrata. To je upravo ono što oni žele. Ovde se radi o mešanju u izbore. O tome je reč“, rekao je Tramp, prenosi Glas Amerike.
Prethodno su njujorški tužioci rekli da traže od sudije da kazni bivšeg predsednika SAD za nepoštovanje suda, nakon što su izneli tvrdnju da Tramp vodi „kampanju pritiska“ protiv svog bivšeg posrednika i verovatnog svedoka Majkla Koena.
Tužilac Džošua Stejnglas zatražio je od sudije Huana Merčana da kazni Trampa sa 3.000 dolara zbog objava na društvenim mrežama o ključnim svedocima u slučaju isplate novca Danijels. Prethodno su Trampovi pravni zastupnici pokušali da sklone sudiju Huana Merčana iz procesa, tvrdeći da rad njegove ćerke za političku konsultantsku firmu sa demokratskim klijentima predstavlja sukob interesa.
Ispred sudnice, do koje je prilaz ograđen metalnim ogradama, prisutan je bio veliki broj novinara, kao i demonstranti sa transparentima „Niko nije iznad zakona“, navodi Glas Amerike. Od bivšeg predsednika SAD se očekuje da se pojavljuje pred njujorškim sudom u ovom procesu, dok uporedo vodi kampanju za predsedničke izbore u novembru.
Izbor porote na Menhetnu, gde većina stanovnika glasa za Demokratsku stranku, mogao bi da traje nekoliko dana, posle čega će uslediti uvodne reči tužilaca i odbrane, kao i iskazi svedoka. Stormi Danijels i bivši Trampov advokat Majkl Koen, koji je svedočio da je lično obavio uplate Danijels, su među svedocima za koje se očekuje da će svedočiti, a Tramp je izjavio da planira da svedoči u svoju odbranu.
On se tereti da je falsifikovao poslovna dokumenta kada je glumici u filmovima za odrasle Stormi Danijels, preko svog advokata, platio 130.000 dolara kako ne bi javno govorila o njihovoj navodnoj aferi.
Tramp je taj novac u poslovnim knjigama prikazao kao troškove za advokata. Optužnica koju je podigao tužilac Alvin Brag, u 34 tačke tereti Trampa za falsifikovanje poslovnih dokumenata i prva je optužnica za krivično delo protiv jednog američkog predsednika.
Tužilaštvo navodi da je Tramp falsifikovanjem ovih dokumenata zapravo želeo da prikrije uticaj na izbornu kampanju 2016, odnosno umanji štetu koja bi nastala otkrivanjem navodnih afera. Tramp je sve optužbe negirao i ocenio ih kao politički motivisane. Optužnica je podignuta u martu 2023. godine, a početak suđenja bio je zakazan za 25. mart ove godine, ali je više puta odlagan jer je Trampov tim tražio još vremena za prikupljanje dodatne dokumentacije.
Tramp je, inače, dobio sudsku zabranu da javno govori o učesnicima u ovom postupku i njihovim porodicama, pošto je javno vređao kćerku sudije. Za falsifikovanje poslovnih dokumenata predviđena je kazna od četiri godine zatvora. Tramp bi mogao da dobije i manju kaznu jer do sada nije osuđivan, ali američki mediji ističu da mu ne ide u prilog to što se javno suprotstavljao sudiji i vređao njegovu kćerku.
Da bi bivši predsednik bio proglašen krivim, tužilaštvo mora da dokaže da je ne samo falsifikovao poslovna dokumenta, što bi bio prekršaj, već da je time želeo da prikrije drugo kršenje zakona, što je krivično delo, navodi AP.
Čak i ako Tramp bude proglašen krivim, pa čak i ako ode u zatvor, to ga formalno ne onemogućava da učestvuje u trci za predsednika. Protiv njega se vode još dva federalna krivična postupka – zbog nezakonitog rukovanja poverljivim dokumentima i pokušaja da preokrene rezultate izbora 2020. u svoju korist, kao i krivični postupak u Džordžiji zbog pokušaja da utiče na rezultate u toj državi. Do sada nije počelo suđenje ni u jednom od ovih slučajeva.