Ankara Turska Foto: Thankful Photography / Alamy / Alamy / Profimedia

Iako zvuči nerealno stan u predgrađu Beograda i raskošni apartman u Antaliji u Turskoj košta isto. Glavni razlog je neverovatni pad lire, ali i rast cena nekretnina u Beogradu.

Lira izgubila oko polovinu vrednosti u poslednja tri meseca. Pad valute se ubrzao prošlog meseca nakon što je Erdogan predstavio ekonomski model koji se oslanja na niže troškove zaduživanja i jeftiniju valutu. Od početka godine izgubila je više od 55 odsto vrednosti u odnosu na dolar.

Pročitajte još:

Pad lire uticao je i na pad cena nekretnina, ali je njihova prodaja enormno skočila. U novembru je bila za čak 50 odsto veća nego prethodne godine, a prema podacima Turskog instituta za statistiku prodato je 178.814 stambenih objekata.

Kada se uprode cene nekretnina na sajtovima agencija za prodaju u Turskoj, vidimo da se za istu cenu jedne garsonjere ili jednosobnog stana u Beogradu mogu kupiti luksuzne nekretnine koje se, uglavnom nalaze u sklopu kompleksa koji imaju privatne bazene, spa centre, sportske terene i slično.

Naime, prosečan stan novogradnje od 72 kvadrata u prigradskom naselju Borča, koje se nalazi na 10 kilometara od centra grada, košta čak 65.000 evra.

Za isti iznos u Antaliji se može kupiti stan od 115 kvadrata, sa dve spavaće sobe u zgradi koja ima svoj privatni bazen, stoji u ponudi jedne turske agencije za prodaju nekretnina.

Ko može da kupi nekretninu u Turskoj?

Prema zakonu iz 2012. godine, državljani više od 120 zemalja mogu da kupe nekretnine u Turskoj, ukoliko poseduju turski pasoš.

Potrebnu dokumentaciju za kupovinu stana sakuplja agencija i ona umesto klijenta aplicira u katastar za dobijanje vlasničkog lista. Nakon toga se čeka termin u katastru, a državna komisija Republike Turske vrši procenu nekretnine i na osnovu procenjenene vrednosti se plaća porez državi.

Porez plaća kupac i on iznosi 4 odsto procenjene vrednosti nekretnine. Kada se plati porez i dobije termin u katastru dobija se vlasnički list i nekretnina prelazi u vlasništvo kupca.

Izrada vlasničkog lista iznosi 4 odsto od procenjene vrednosti stana, a troškovi upotrebne dozvole mogu iznositi do 2.000 evra. Troškovi priključka na vodu i struju su oko 600 evra.

Godišnji porez iznosi oko 0,3 odsto od ukupne procenjene vrednosti stana.

BONUS VIDEO: Skriveni troškovi na odmoru – Sve zamke All Inclusive-a

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare