Foto:EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

Indija je stavljena na crvenu listu Ujedinjenog Kraljevstva, jer beleži poražavajući porast infekcija i nove varijante koronavirusa koja se proširila i na druge zemlje, uključujući UK.

Pročitajte još:

Naučnici u Indiji skrenuli su pažnju na novu varijantu koja je nastala zapadnoj državi Maharaštra između decembra 2020. i marta ove godine.

24. marta, indijsko ministarstvo zdravlja izvestilo je da je 15 do 20 odsto koronavirusa sekvenciranog u regionu ranom žarištu drugog talasa u zemlji nosilo dve neobične mutacije: E484K i L425R. Brojka je od tada porasla na više od 60 odsto u regionu. Varijanta je nazvana B.1.617, prenosi Gardijan.

Kako je došao u Birtaniju?

Genomskim nadzorom u Velikoj Britaniji pronađena je indijska varijanta među uzorcima koji datiraju iz februara. Public Hilt England (PHE) rekao je prošle nedelje da je upoznat sa 73 slučaja u Engleskoj i četiri u Škotskoj, ali je u ponedeljak ministar zdravlja, Mat Hankock, revidirao cifru na 103. Većina je povezana sa putovanjima iz Indije, ali neki slučajevi su se pojavili prenosom virusa u domovima ljudi.

Po čemu se razlikuje?

Teško je reći. Prošle nedelje je proglašen „varijantom pod istragom“, oznakom koja je data potencijalno zabrinjavajućim novim varijantama koje se ne razumeju dobro. Naučnici sada rade na tome da potvrde da li je varijanta opasnija od ostalih u prometu, na primer bržim širenjem, izazivanjem težih bolesti ili izbegavanjem imuniteta izgrađenog od prethodne infekcije ili vakcinacije.

Ako laboratorijske studije, epidemiološke analize i drugi radovi potvrde da je problematičnije, biće nadograđeno na „varijantu zabrinutosti“.

Promena naziva mogla bi se dogoditi vrlo brzo. Od dve ključne mutacije u indijskoj varijanti, L452R može pomoći virusu da izbegne neka antitela koja se nalaze u vakcini, dok E484K ima sličnosti sa mutacijom E484K što pomaže da južnoafrička varijanta postane bar delimično otporna na vakcine. Uprkos tome, malo je verovatno da će mutacije u indijskoj varijanti učiniti vakcine potpuno neefikasnim, jer injekcije indukuju tako široku imunološku odbranu.

Nejasno je da li nova varijanta pokreće nagli porast slučajeva u Indiji, ali neki naučnici su želeli da stave ovu zemlju u crvenu zonu nadi da će uvozne slučajeve zaraze držati podalje. Genomsko sekvenciranje u Velikoj Britaniji pokazuje da je indijska varijanta porasla sa 0,2% na 1 odsto slučajeva za dve nedelje od 20. marta, ali se veruje da je većina njih uvežena iz Indije.

Ima li razloga za brigu?

Neki smatraju da ih itekako ima.

Makedonija koronavirus hitna pomoc
Koronavirus u Makedoniji Foto:EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Dani Altmann, profesor imunologije na Imperial Koledžu u Londonu, rekao je da će, na osnovu svega video do sada indijska varijana, verovatno uskoro biti najopasnija.

Ali Džefri Baret, lekar Instituta Sanger, rekao je da indijska varijanta možda nije toliko problematična kao druge zabrinjavajuće varijante, poput onih koje su prvi put viđene u Južnoj Africi i Brazilu.

„Ova varijanta je mesecima postojala na niskom nivou u Indiji, a pojavila se i na drugim mestima, mislim da nije toliko prenosiva kao varijanta Kenta koja je sada dominantna u Velikoj Britaniji, rekao je on.

Zabrinutost pojačavaju najnoviji podaci Hilth Kenda, koji pokazuju da su putnici zaraženi koronavirusom pronađeni na svih 27 letova koji su u Kanadu stigli iz Delhija između 4. i 14. aprila.

Na njega upozoravaju i lekari iz Srbije

Prošlog meseca je i istraživač iz beogradskog Instituta za primenu nuklearne energije dr Marija Gnjatović izjavila je da kod novog soja koronavirusa koji se pojavio u Indiji zabrinjava to što on može da utiče na antitela.

Gnjatović je za Radio-televiziju Srbije rekla da je normalno da virus mutira, jer što je više zaraženih, to će njegove promene biti češće.

„Kod indijske varijante su se desile dve značajne promene. Jedna karakteristična za brazilski soj, a druga za kalifornijski soj. To utiče na brzinu širenja, ali može se desiti i da uspori širenje, međutim, kod indijskog soja zabrinjiva to što može da utiče na antitela“, rekla je ona.

„Taj novi soj može da utiče i antitela koja su se stvorila od vakcine i na prirodna antitela, odnosno od preležane bolesti“, objasnila je Gnjatović.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar