Demokratski kandidat Kamala Haris ili republikanski kandidat Donald Tramp, neko od njih dvoje će postati predsednik SAD. Ankete pokazuju da je trka između dva rivala vrlo neizvesna, s prognozama da će izbori biti odlučeni malom razlikom u ključnim "sving" državama. Međutim, poznati prognostičari misle da znaju ko je pobednik.
Preostalo je još nekoliko dana do predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama, zakazanih za 5. novembar. Sada je ekonomista koji se smatra „najpreciznijim“ na svetu podelio svoja predviđanja.
Francuski ekonomista Kristof Baro prognozirao je tri moguća scenarija predstojećih predsedničkih izbora u SAD-u, od kojih je, po njegovim rečima, najverovatniji ishod pobeda Donalda Trampa uz republikansku dominaciju.
Kristof Baro izjavio je da je „najverovatniji ishod“ predsedničke trke pobeda Trampa uz republikansku dominaciju.
Baro, francuski ekonomista, glavni je ekonomista i strateg u „Market Securities Monaco“. Nakon vremena provedenog na studijama, započeo je karijeru tržišnog ekonomiste, koristeći svoje „modele i metodologije za predviđanje ekonomskih statistika“ uključujući rast, inflaciju i stope nezaposlenosti, prema njegovom sajtu.
Baro (38) proglašen je za najboljeg predviđača američke ekonomije 11 od poslednjih 12 godina od strane Blumberga. Takođe je zauzeo prvo mesto za treći kvartal 2024.
On je u ponedeljak (28. oktobra) na mreži X napisao da je, nakon što je proučio „kladioničarska tržišta, ankete, prognoze modelara izbora i finansijska tržišta,“ najverovatniji rezultat pobeda Trampa na izborima i republikanska dominacija. Podelio je i snimke sa platformi za klađenje Polymarket i regulisanog tržišta predikcija Kalshi.
U intervjuu za Biznis insajder, naveo je tri moguća ishoda. Jedan od njih je pobeda Haris uz podeljeni Kongres. U tom slučaju, kako kaže, ne bi se očekivale velike promene u ekonomskom smislu.
U drugom scenariju, bivši američki predsednik Tramp bi mogao da pobedi s podeljenim Kongresom. Prema Baro, to bi ograničilo njegovu mogućnost da smanji poreze za korporacije i domaćinstva, zbog čega bi se verovatno fokusirao na spoljnu politiku, posebno na trgovinske restrikcije i carine, što bi moglo da utiče na globalni rast i dugoročno negativno na američku ekonomiju usled odmazde drugih zemalja.
Treći scenario, za koji smatra da je najizgledniji, jeste Trampova pobeda uz kontrolu republikanaca u Senatu. Baro je za Biznis Insajder rekao da bi situacija u Predstavničkom domu mogla biti neizvesna. Ako republikanci osvoje većinu, Tramp bi se više fokusirao na domaću nego na spoljnu politiku. Takođe bi mogao smanjiti poreze za korporacije i domaćinstva.
Prema Barou, bez obzira na pobednika, očekuje se rast američke ekonomije nakon izbora. Predviđa da bi rast BDP-a SAD-a za 2024. mogao iznositi 2,7%, u odnosu na predviđenu stopu od 2,6%. Sledeće godine bi mogao biti oko 2,1% u poređenju s konsenzusnom prognozom od 1,8%, izveštava Business Insider.
Njegovo predviđanje dolazi u trenutku kada još jedan stručnjak predviđa pobedu Trampa. Istaknuti analitičar Nejt Silver napisao je u gostujućem eseju za Njujork tajms da mu „intuicija“ govori da će bivši predsednik SAD pobediti. Upozorio je, međutim, da njegov model pokazuje trku 50-50 između Trampa i Haris, s mogućnošću naginjanja u oba pravca. „Ne mislim da bi trebalo da pridajete bilo kakvu vrednost nečijem instinktu – uključujući moj,“ napisao je Silver.
Istoričar Alan Lihtman i dalje stoji uz svoju septembarsku prognozu – pobeda Haris. Poznat kao „Nostradamus“ američkih izbora zbog tačnih predviđanja rezultata devet od poslednjih deset predsedničkih izbora od 1984. godine, Lihtman je na svom Jutjub kanalu rekao da će demokratska kandidatkinja osvojiti Belu kuću, ali je dodao da postoji mogućnost da ne bude u pravu.
Lihtmanova jedina netačna prognoza bila je 2000. godine, kada je predvideo pobedu demokrata Ala Gora za Belu kuću.
„Ništa se nije promenilo u vezi s mojom prognozom koju sam dao 5. septembra,“ rekao je Lihtman, „suprotno anketama.“
Lihtman se suočio s kritikama zbog svojih predviđanja, posebno od strane političkog analitičara Silvera koji je prošlog meseca nazvao Lihtmanove kriterijume „potpuno proizvoljnim“ u objavi na mreži X.
Lihtman je u utorak naglasio da 13 ključeva koje koristi za svoje prognoze nisu promenjeni i kritikovao je dominaciju anketa u medijima, rekavši da je upravljanje zemljom, a ne kampanja, pokazatelj toga ko će pobediti u trci za Belu kuću 2024. godine.
„Nemam kristalnu kuglu, nisam predsednik Predstavničkog doma Majk Džonson koji veruje da ima direktnu vezu sa Svevišnjim, moj sistem se zasniva na istoriji, veoma je robustan, ali uvek postoji mogućnost, i to unapred nije moguće znati, da se desi nešto tako kataklizmično i bez presedana što bi prekinulo istorijski obrazac,“ rekao je Lihtman, ali je dodao da to „ne znači da je moja prognoza nevažeća.“
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare