Britanski premijer Boris Džonson već neko vreme nalazi se u teškoj situaciji. Veliki deo britanske javnosti besan je zbog izveštaja o žurkama u letnjoj bašti i božićnim zabavama u njegovoj kancelariji u Dauning stritu, a sve se to dešavalo u vreme kada je ostatak zemlje bio pod strogim merama izolacije zbog koronavirusa.
Dve ankete sprovedene prošle nedelje pokazuju da čak dve trećine birača želi da Džonson podnese ostavku. Dakle, da li je vreme Borisa Džonsona u Dauning stritru 10 prošlo? To je za sada prerano reći.
Jedan faktor koji bi mogao da ide u njegovu korist jeste da je proces smenjivanja konzervatinog britanskog premijera prilično komplikovan.
Premijere, naravno ne bira direktno javnost – Britanci glasaju za svog lokalnog člana parlamenta, a lider najveće stranke u parlamentu postaje premijer.
Ujedinjeno Kraljevstvo ne mora da održi nove parlamentarne izbore pre 2024. godine, tako da nema šanse da prosečan glasač na ulici sada može da zbaci Džonsona sa vlasti.
Čemu onda sva ova priča o izglasavanju nepovrerenja?
Šira javnost možda neće moći da izglasa da Džonson ode sa funkcije, ali konzervativni poslanici mogu. Vestminsterom kruže glasine o tome da konzervativci šalju pisma nepoverenje Grejemu Brejdiju, predsedniku Komiteta 1922, tražeći tako priliku da glasaju o poverenju Džonsonu.
Dok se Džonson priprema za nedeljna premijerska pitanja u parlamentu, jedan konzervativni poslanik je dramatično prebegao u opozicionu Laburističku partiju.
Kristijan Vejkford je poslednjih dana otvoreno kritikovao Džonsona, nazivaju skandal „sramnim“ u tvitu od 12. januara.
„Kako branite neodbranjivo? Ne možete!“, primetio je Vejkford.
Šta je Komitet 1922?
To je grupa konzervativnih zastupnika – koji nisu u vladi kao ministri. Grejem Brejdi je dugogodišnji predsednik te grupe.
Prema pravilima Konzervativne stranke, ako poslanici žele da se otarase svog lidera, oni predaju pismo nepoverenja predsedavajućem, koji ih drži u tajnosti, čak ni ne otkriva koliko je pisama poslato.
Pisma se mogu povući nakon što su predata, tako da se broj stalno menja – kako raste, tako može i da pada.
Kada 15 odsto konzervativnih poslanika podnese pisma, to izaziva glasanje o nepoverenju među svim konzervativnim zakonodavcima.
Trenutno ima 359 konzervativnih poslanika, nakon što je jedan prebegao u opozicionu partiju. To znači da su potrebna 54 pisma da bi bilo pokrenuto glasanje o nepoverenju premijeru. Zatim je potrebno 180 glasova protiv Džonsona da bi se on smenio sa funkcije.
Džonsonova prethodnica Tereza Mej prošla je kroz ovu agoniju 2018. godine. Poslanici su poslali dovoljno pisama da se glasa o nepoverenju, ali kada je došlo na red glasanje, ona je „preživela“.
Bar na papiru, poraz izglasavanja nepoverenja jača premijera, jer to znači da se novi izazov ne može pokrenuti 12 meseci. Ali u praksi, prolazak kroz proces, čak i ako premijer pobedi, ima tendenciju da bude fatalan. Mej je bila na funkciji samo godinu dana nakon što je dobila partijsku bitku.
Ko postaje premijer ako Džonson izgubi poverenje Konzervativne stranke?
Konzervativna stranka bi odlučila o tome. To ne bi izazvalo nove nacionalne parlamentarne izbore – svi sadašnji poslanici bi ostali na funkcijama.
Trenutni potpredsednik vlade je Dominik Rab, ali to ne znači da bi on postao premijer ako Džonson ode.
Umesto toga, Konzervativna partija bi pokrenula sopstveni kompleksni proces za izbor novog lidera, sa kancelarom Rišijim Sunakom i ministarkom spoljnih poslova Liz Trus za koje se smatra da su među glavnim kandidatima.
Koliko je pisama do sada poslato?
Odgovor na ovo pitanje samo Grejem Brejdi zna. Deo razloga zašto Brejdi predsedavao Komitetom 1922 je njegova diskrecija, jer on nikada nije otkrio koliko pisama ima u svom sefu.
Tvrdnje da je pokušaj Džonsonovih lojalista da uguše pobunu među poslanicima izabranim 2019. godine, pošao katastrofalno po zlu, što je dovelo do novog talasa pisama Komitetu 1922.
Da li je to „zaplet sa svinjskom pitom“?
Britanska štampa je puna spekulacija da je poslanica okruga Rutlend i Melton, Alicija Kerns, ove nedelje bila domaćin sastanaka nezadovoljnih konzervativaca. U toj izbornoj jedinici se nalazi poznata pita od svinjetine Melton Moubrej. Verovatno je jednostavno čudna koincidencija da „svijska pita“ (pork pie) na engleskom rimuje sa reč laž (lie) – upravo ono za šta se Džonson tako često optužuje.
BONUS VIDEO: Makron pogođen jajetom
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: